Moters pa­mė­gis – ner­ti stal­tie­ses

Moters pa­mė­gis – ner­ti stal­tie­ses

Moters pa­mė­gis – ner­ti stal­tie­ses

Kel­mės ra­jo­ne, Šau­kė­nuo­se, gy­ve­nan­ti Ele­na Juš­kie­nė megz­ti, ner­ti, ki­to­kių rank­dar­bių mo­ka nuo vai­kys­tės. Pas­ta­rai­siais me­tais mo­te­ris pa­mė­go vą­še­liu iš li­no ner­ti stal­tie­ses.

„Kai vy­ras gy­vas bu­vo ir pa­ti dau­giau svei­ka­tos tu­rė­jau, au­gi­no­me dar­žo­ves, gė­les. Da­bar man be­li­ko tik po­mė­gis – ner­ti stal­tie­ses“, – sa­kė šau­kė­niš­kė.

Da­lia KAR­PA­VI­ČIE­NĖ

daliak@skrastas.lt

Vą­še­liu ner­da­vo ir su­kne­les

Ele­na Juš­kie­nė ant so­fos ir fo­te­lių klo­ja švel­nių spal­vų ir at­spal­vių vą­še­liu ner­tas stal­tie­ses.

Vi­si mez­gi­niai – skir­tin­gų dy­džių, raš­tų. Dau­giau­sia – na­tū­ra­laus li­no pil­ku­mo, žals­vi, bal­ti. Ryš­kių spal­vų rank­dar­bių kū­rė­ja ne­mėgs­ta. Jos tei­gi­mu, kiek­vie­nas mez­gi­nys ar nė­ri­nys tu­ri pir­miau­sia skleis­ti ra­my­bę.

Se­niau šau­kė­niš­kė tiek vą­še­liu nu­si­nė­ru­si, tiek ir vir­ba­lais nu­si­mez­gu­si yra ne vie­ną su­kne­lę, kos­tiu­mė­lį, ki­to­kį pra­ktiš­ką dra­bu­žį.

„Stal­tie­ses vą­še­liu pra­dė­jau ner­ti ne­se­niai, maž­daug prieš pu­sant­rų me­tų, kai į Šau­kė­nus grį­žu­si dirb­ti Ama­tų ir kul­tū­ros cent­re pra­dė­jo Al­ma Meš­kie­nė. Daug šau­kė­niš­kių ir ap­lin­ki­nių vie­to­vių mo­te­rų su­si­bū­rė į bū­re­lį „Mez­gu rez­gu“, ir aš pri­si­jun­giau“, – pa­sa­ko­jo. Ta­čiau dau­giau­sia mo­te­ris ne­ria na­muo­se. Kai tik lais­vą mi­nu­tę ran­da, tuoj už nė­ri­nio ima. Rank­dar­biams kur­ti, pa­sak mo­ters, rei­kia no­ro ir kant­ry­bės. Stal­tie­sės per die­ną ar sa­vai­tę ne­nu­ner­si. Kol 800 gra­mų į nė­ri­nį su­ne­ria­mi, ga­li ir ke­li mė­ne­siai truk­ti.

„Nė­ra ko ir sku­bė­ti. Nė­ri­mas ma­ne la­bai ra­mi­na, kaip vais­tai vei­kia, pail­siu“, – šyp­so­jo­si Ele­na.

Megz­ti, ner­ti mo­ka ir E. Juš­kie­nės duk­ra Jū­ra­tė Go­tau­tie­nė, gy­ve­nan­ti ma­mos kai­my­nys­tė­je. Bet mo­ky­to­ja dir­ban­čiai, bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kei rank­dar­biams pri­trūks­ta lai­ko.

Iš­mo­kė ge­ri žmo­nės ir gy­ve­ni­mas

E. Juš­kie­nė – links­ma mo­te­ris, ge­ra nuo­tai­ka už­kre­čian­ti ir ap­lin­ki­nius. Ne­ži­nan­tys jos gy­ve­ni­mo is­to­ri­jos, ga­li pa­ma­ny­ti, kad vi­sais lai­kais jai ke­liai bu­vo tik ro­žė­mis klo­ti.

Bet taip tik­rai ne­bu­vo. Vos de­vy­ne­rių su­lau­ku­si, Ely­tė ne­te­ko ma­mos. Li­kę trys vai­kai užau­go skir­tin­go­se vie­to­se. Ely­tė – pas mo­čiu­tės se­se­rį Šau­kė­nuo­se.

„Vis­ką, ko iš­mo­kau, tik iš ge­rų žmo­nių ir pa­ties gy­ve­ni­mo. Pa­vyz­džiui, rank­dar­bių pra­džia­moks­lis bu­vo mo­kyk­lo­je, pa­de­dant mo­ky­to­jai Ele­nai Bur­du­lie­nei, va­do­va­vu­siai na­mų ruo­šos bū­re­liui“, – pa­sa­ko­jo.

E. Juš­kie­nė Šau­kė­nuo­se ir apy­lin­kė­se gar­sė­ja ir kaip la­bai gar­džios na­mi­nės duo­nos ke­pė­ja. „Duo­ną kep­ti iš „ba­bos“ iš­mo­kau. Ke­pu iki šio­lei. Prip­ra­tau sa­vo duo­ne­lę val­gy­ti“, – sa­kė mo­te­ris.

Iš dar­žų ir gė­lių iš­ki­lo na­mai

E. Juš­kie­nė pa­sa­ko­jo, kol gy­vas bu­vo jos vy­ras ir pa­ti tu­rė­jo dau­giau svei­ka­tos, rank­dar­bius į ran­kas re­tai im­da­vo. Nu­spren­dė šilt­na­miuo­se au­gin­ti dar­žo­ves, o vė­liau – ir gė­lės.

Iš pa­pil­do­mo vers­lo  iš­ki­lo dai­lus na­mas mies­te­ly­je.

„Nors dir­bo­me ir val­diš­kus dar­bus, pa­ja­mos iš dar­žo­vių ir gė­lių bu­vo di­de­lė pa­spir­tis“, – pa­sa­ko­jo.

Par­da­vu­si agur­kų ir po­mi­do­rų der­lių iš pir­mo­jo ne­di­de­lio šilt­na­mio, jau­na šei­ma įsi­gi­jo te­le­vi­zo­rių už 300 rub­lių.

Šilt­na­mių plo­tą plė­tė. Užau­gin­tas dar­žo­ves pa­tys vež­da­vo par­duo­ti dau­giau­sia į Šiau­lių tur­gų. Pa­siek­da­vo net Ry­gą. Tul­pes au­gin­da­vo tik ta­ry­bi­niais lai­kais po­pu­lia­riai Ko­vo 8-ajai – Tarp­tau­ti­nei mo­ters die­nai, gvaz­di­kus – vy­rų die­nai, ku­ri bu­vo mi­ni­ma va­sa­rį. Par­duo­da­vo po aš­tuo­nis tūks­tan­čius žie­dų.

„Vis­ką pa­tys da­ry­da­vo­me. Tik, kai gė­lių dai­gus so­din­da­vo­me, pra­šy­da­vo­me į tal­ką po­rą vy­rų, kad van­dens ki­bi­rais pri­neš­tų. Lais­ty­tu­vais lais­ty­da­vo­me“, – sa­kė Ele­na Juš­kie­nė.

Kai paau­go pa­me­ti­nu­kai vai­kai Jū­ra­tė ir Kas­ty­tis, tė­vai jiems skir­da­vo lys­ve­les. Už užau­gin­tą ir par­duo­tą der­lių vai­kai gau­da­vo pi­ni­gų. „Ne­ži­nau, ar ge­rai el­gė­mės, bet vai­kai nuo ma­žu­mės su­pra­to, kad kiek­vie­ną cen­tą žmo­gus tu­ri už­si­dirb­ti“, – pa­sa­ko­jo šau­kė­niš­kė.

Au­to­rės nuo­tr.

Nors Ele­nos Juš­kie­nės gy­ve­ni­me bū­ta ne vien švie­sių ir leng­vų die­nų, mo­te­ris ne­pra­ran­da ge­ros nuo­tai­kos ir op­ti­miz­mo.

Maž­daug per pu­sant­rų me­tų Ele­na Juš­kie­nė vą­še­liu nu­nė­rė ne vie­ną stal­tie­sę.

Rank­dar­bių meist­rei pa­tin­ka ner­ti li­ni­nes, švel­nių spal­vų stal­tie­ses.