
Naujausios
Namų interjeras: ne viena detalė, o visuma
Namų virtuvėje išdarinėsite šerną ar tik rytą virsite kavą? Norite žiūrėti į televizorių ar spragsintį židinį? Į šiuos klausimus reikia sau atsakyti prieš kuriant gyvenamojo būsto interjerą. Šiaulių universiteto lektorius Adas Toleikis pataria įsivertinti savo poreikius ir pomėgius, pradėti ne nuo vieno foteliuko, aplink kurį „šoka“ interjeras, bet nuo visumos.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Harmonija ar mišinys?
Menų fakulteto Dizaino katedros interjero dizaino dėstytojas A. Toleikis daugiau nei du dešimtmečius aktyviai dirba dizaineriu. Jis pažymi, prieš projektuojant gyvenamojo būsto interjerą svarbu žinoti teisės aktus, kad nesugriautum namo, keisdamas pastato planinę struktūrą.
„Kartais žmonės turi keistų idėjų, pavyzdžiui, išgriauti vieną ar kitą sieną, pasistatyti židinį penktame ar aštuntame daugiabučio namo aukšte. Aišku, žmonės išsako savo norus, bet dizaineris profesionalas turi jį nuraminti, kad tam tikri dalykai yra negalimi“, – kalbėjo A. Toleikis.
Renkantis apdailos medžiagas reikėtų apgalvoti, kaip jos derės tarpusavyje. Pavyzdžiui, jei pasirenkamas natūralus akmuo, medis, metalas, kaip svetimkūnis atrodys plastikinės lubos. Jei interjeras paprastesnis, jame sunkiai derės veidrodžiai paauksuotais rėmais.
„Svarbu suderinti medžiagų harmoniją, kad vienoje erdvėje ji būtų nepriekaištinga“, – aiškino A. Toleikis.
Prieš dešimtmetį buvo ryški juodo ir balto interjero, vyraujančių kvadratų tendencija, vėliau – spalvingo interjero. Dabar vienos vyraujančios linijos A. Toleikis neįvardytų, nes pasaulyje garsių dizainerių kuriami interjerai kardinaliai skirtingi.
Vieno žymiausių pasaulio dizainerių Karimo Rašido darbuose vyrauja lenktos linijos, elipsės, ryškios, psichodelinės spalvos, architektė ir dizainerė Zaha Hadid kuria santūrius, pastelinius interjerus. Vienu metu buvo populiarus „fusion“ stiliaus interjeras – įvairių stilių elementų mišinys.
Svarbu išsiaiškinti poreikius
Galvojantiems apie interjero dizainą pirmiausia A. Toleikis pataria objektyviai įvertinti savo poreikius, atsakyti į pagrindinius klausimus raštu: kiek žmonių gyvens namuose, kiek specifinių erdvių reikės, neskaitant būtinų kambarių. Galbūt žmogus yra medžiotojas ir jam reikia kambario trofėjams? Galbūt jis mėgsta laisvalaikiu klijuoti modelius, reikia darbo kambario?
Svarbu išsiaiškinti šeimos maisto ruošimo įpročius, poreikius. Vienokios virtuvės reikės dviejų asmenų šeimai, kuri tik rytą išgeria kavos, o vakare pavakarieniauja. Kitokios reikės didelei šeimai, kur kartu gyvena vaikai, močiutė, jie daug gamina ar konservuoja. Šie įpročiai lemia, kokia turėtų būti virtuvė.
„Jei poreikiai minimalūs, galima virtuvę ir spintoje padaryti. Kitu atveju, žmogus sako, jog norėtų virtuvės, sujungtos su svetaine, kad galėtų bendrauti, bet tuo kartu mėgsta medžioti – nušauna šerną, parsivežęs jį toje virtuvėje darinėja ir daro konservus. To suderinti jau neįmanoma, nes jokia technika gausių kvapų nesugers“, – paaiškina A. Toleikis.
Atsakant į klausimus popieriuje žmogus pats akivaizdžiai pamato, kad prieštarauja pats sau: nori, kad viename gale būtų balta, o pabaigoje prisipažįsta nemėgstantis šviesių spalvų.
„Interjeras turėtų atspindėti žmogų, jo gyvenimo būdą“, – neabejoja dizaineris.
Interjeras aplink sofą
Pradėti projektuoti interjerą rekomenduojama ne nuo smulkių detalių, pavyzdžiui, patikusio foteliuko, aplink kurį kuriamas interjeras, bet nuo visumos.
Pirmiausia svarbu sutvarkyti funkcines erdves – apgalvoti, kur bus virtuvė, sanitariniai mazgai, svetainė, darbo kambarys, miegamasis. Jos namuose turėtų būti logiškai išdėstytos, patogios pasiekti. Pavyzdžiui, skalbykla ir džiovinimo patalpa viena šalia kitos.
A. Toleikis primena seną tarybinių laikų anekdotą, kai užsienietis klausia tarybinio žmogaus, kiek jis bute turi miegamųjų. Žmogus galvodavo: bute trys kambariai, kuriame noriu, tame miegu. Vakarietiška samprata miegamasis kambarys yra su prie jo prijungta sanitarine zona, tualetu.
Pasak interjero dizainerio, svarbus dalykas kambaryje – traukos centras. Svetainėje tai dažnai būna televizorius ar židinys. Reikia varijuoti, kai vienoje erdvėje yra du traukos centrai.
Nėra vienareikšmės nuomonės, kaip turėtų būti. Vieni teigia, kad harmonija yra tada, kada apačioje židinys, viršuje – televizorius. Kiti siūlo apsispręsti – palikti tik vieną objektą.
Patikrinti plytelių spalvą vietoje
A. Toleikis atkreipia dėmesį, jog didžioji dalis interjerų, rodomų žurnaluose, yra netikri, o pastatyti studijoje ir nufotografuoti. Realybėje sudėtinga padaryti kokybiškas nuotraukas, ypač mažose erdvėse.
Projektuojant interjerą patiems dizaineris pataria pasibraižyti schemą, kad vizualiai įsivaizduotų, kaip kambariai atrodys, ar planuojamas įsigyti baldas neužgriozdins erdvės, nepaisant to, jog tinka pagal matmenis.
Realybėje reikėtų pasitikrinti, kaip kambaryje atrodys planuojamos pirkti plytelės, kilimas, baldas. Vienaip jie atrodo salone, visiškai kitaip – jūsų namuose. Dėl skirtingo apšvietimo spalva gali atrodyti visiškai kita, nei parduotuvėje. Šis patarimas taip pat galioja renkantis sienų dažus.
Interjero dizaineris pažymi, jog reikėtų apsispręsti, kiek finansų gali skirti savo būsto interjerui. Įrengiant namą, ne itin prabangus interjeras kainuoja vidutiniškai tiek, kiek skiriama pastatyti namo dėžutę, sudėti langus, duris, stogą. Galvojant apie išskirtinius sprendimus, prabangias medžiagas, interjerui skiriama suma, palyginti su namo kaina, gali viršyti 2-3 kartus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VISUMA: Interjero dizaineris, Šiaulių universiteto lektorius Adas Toleikis pradėti projektuoti interjerą rekomenduoja ne nuo smulkių detalių, pavyzdžiui, patikusio foteliuko, aplink kurį kuriamas interjeras, bet nuo visumos.
Ado TOLEIKIO archyvo nuotr.
VONIA: Kuriant vonios kambario interjero dizainą Adas Toleikis pataria atsižvelgti ne tik į grožį, bet ir praktiškumą, rinktis kokybiškas medžiagas, tinkamai suderinti spalvas, sukurti švaros ir jaukumo pojūtį.
CENTRAS: Židinys –- traukos centras kambaryje, todėl svarbu apgalvoti jo dizainą, vietą, kad jis ne tik skleistų šilumą, bet ir nejučia įsikomponuotų į interjerą.