
Naujausios
Nežinoma daržovė – ilgamoliūgis
Joniškietė Leontina Jankūnienė pakvietė pasižiūrėti į kabančius pusantro metro ilgio vaisius. Moteris pasakojo, kad juos maistui galima naudoti dalimis – atsipjauti reikiamą dalį, pjūvio vieta užsitrauks, ir vaisius augs toliau.
L. Jankūnienė tris neaiškios daržovės sėklas pavasarį gavo iš kaimynės. Visas pasodino prie ūkinio pastato tvoros, apsaugotoje nuo skersvėjų vietoje.
Sėklos ilgą laiką nerodė jokių gyvybės ženklų. Nedygo ir kaimynei. Tada joniškietė pridengė polietileno plėvele.
„Ir stebuklas – pasirodė vienas daigelis, – pasakojo daržininkė. – Egzotinė daržovė ėmė augti ne dienom, o valandom.“ Visą vasarą augalas gausiai žydėjo baltais žiedais. Rugpjūčio pabaigoje parodė ir vaisius. „Štai jau ir spalis, o „vėzdai“ vis dar auga“, – rodydama į jai nežinomą daržovę sakė L. Jankūnienė.
Paaiškėjo, kad tai – ilgamoliūgis, vijoklinė daržovė, galinti užauginti įvairaus dydžio ir net formų vaisius. Augalas, kilęs iš Indijos ir Afrikos, dar vadinamas indišku agurku arba vietnamietišku aguročiu – paprastasis ilgamoliūgis skoniu primena agurotį ir agurką.
Tai šilumamėgis augalas. Auginamas vertikaliai, kad vaisiai kabėtų, tad jam reikalingos stiprios atramos.
Geriausia, kai vaisius neliečia žemės – galima paleisti ant tvoros, pavėsinės ar kitos vertikalios atramos. Netrukdomi jie užauga taisyklingos vėzdo formos. Taip pat galima suteikti norimą formą – tereikia augantį vaisių patalpinti į norimą formą – augdamas vaisius formą užpildys. Teigiama, kad jauni, 30–40 cm ilgio, vaisiai – vertingas produktas, turintis vitaminų. Skaniausi švieži vaisiai, taip pat tinka virti sriubas, dėti į troškinius.
„Šiaulių krašto“ inf.
Linos RUDNICKIENĖS nuotr.
Leontina Jankūnienė tarp savo ilgamoliūgių, kurių vaisiai siekia 1,5 m