
Naujausios
Nuo akmeninio Bario iki medinių padėkliukų ir kryžių
Laugalio kaime (Kelmės rajonas) gyvenantis Bronius Kazlauskas visą gyvenimą buvo prie technikos: dirbo traktoriumi, vadovavo remonto dirbtuvėms. Tačiau, kaip pats juokauja, „ant senatvės“ sumanė nuveikti ką nors įdomesnio.
Vyriškis pabandė tašyti akmenį – akmeninis šuo Baris saugo sodybos pavėsinę. Pastaruoju metu iš medžio drožia įvairius padėklus maistui ir kryželius.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Akmenį tašė dėl įdomumo
Daugelį savo gyvenimo metų laugališkis Bronius Kazlauskas buvo tolokai nuo akmens tašymo ar medžio drožimo.
Dirbo traktoriumi, vėliau vadovavo remonto dirbtuvėms. Netrūko ir namuose ūkio darbų. Nebelikdavo nei laiko, nei sveikatos dar kuo nors užsiimti. Dabar – tvirtina – kas kita. Nebereikia kas rytą į valdišką darbą eiti, bet nesinori ir veltui dienas leisti. Visas ūkis – tik kačiukas ir šuniukas, dar kelios vištos.
„Prieš keletą metų sesuo Janina pasiūlė paįvairinti savo gyvenimą – lankyti akmentašių kursus Kelmėje. Nutariau pabandyti dėl įdomumo“, – sakė B. Kazlauskas.
Kelmėje, akmentašių dirbtuvėse, laugališkis akmenį tašė padedamas tautodailininko, meno kūrėjo Valdo Bandzos su dar dviem vyrais. Nenusivylė. Pirmą sykį prie savitos medžiagos prisilietęs, sulaukė profesionalo, iš akmens valgančio duoną, patarimų, pamokymų. Per kursus ištašė šunelį, kuriam davė Bario vardą. „Iš pradžių Barį patupdžiau ant laiptų, kad saugotų namus, dabar – tolėliau sodyboje, prie sūnaus sumeistrautos pavėsinės“, – juokavo. Šuneliui ištašyti pradedantysis meistras sugaišo ne vieną valandą, bet džiaugėsi įdomiai praleistu laiku.
Kursams pasibaigus, laugališkis dar iš akmens tašė įvairius suvenyrus, pavyzdžiui, nedidelius kryželius ant pjedestalų.
Drožinius pirkti pasirodė per brangu
Prieš porą metų Bronius Kazlauskas visai netikėtai susidomėjo medžio drožyba.
„Marti norėjo nusipirkti medinį padėklą maistui su skyriais, bet nerado nusipirkti. Artėjo marčios gimtadienis, o man pasitaikė būti Viduklėje, garsiojoje koldūnų šventėje ir ten jos norimą padėklą gauti. Nupirkau ir padovanojau“, – sakė.
Vėliau laugališkis pradėjo svarstyti, ar pačiam nepavyktų panašų daiktą išdrožti? Juo labiau, kad drožiniai nėra pigūs. Už didelį padėklą net iki 100 litų meistrai prašė.
„Pabandžiau ir visai neprastai pavyko. Esu jau nemažai visokiausių padėklų pridrožęs. Ir medinių šaukštų, samčių, ir lentelių, mentelių. Net nedidelius kryželius, tinkamus kabinti ant sienos, išdrožiu su nukryžiuotuoju“, – pasakojo B. Kazlauskas.
Laugališkiui tinka uosio, obels, net malkinė mediena. Gražios sodrios spalvos būna drožiniai iš ąžuolo.
Senelio pomėgiu užsikrėtė anūkai
Laugališkiui drožyba iš medžio – tik malonus pomėgis, padedantis įdomiai praleisti laiką.
Tačiau jo anūkai Giedrius ir Tadas, drožyba užsikrėtę nuo senelio, iš savo užsiėmimo turi ir naudos. Tadas labiau rūpinasi mediena, užsakymais, o Giedrius – drožia. Medžio drožinius jie veža į įvairias muges, šventes po visą Lietuvą: Šiaulius, Biržus, Anykščius. Gal tik Vilniuje, pasak senelio, dar nebuvę.
„Mano drožimas – daugiausia rankų darbas ir širdies šiluma. Anūkai daugiau technikos prie drožimo naudoja. Toks jau laikmetis“, – pridūrė.
Autorės nuotr.
BARIS: Prieš keletą metų laugališkis iš akmens ištašė šunelį ir pavadino jį Bariu. Baris ilgai „tupėjo“ ant namų laiptų, o dabar „saugo“ pavėsinę.“
KRYŽELIAI: B. Kazlauskas drožia ant sienos kabinamus kryželius su nukryžiuotuoju.
PADĖKLAI: Iš įvairios medienos laugališkis skaptuoja įvairiausių formų, dydžių padėklus.
MILŽINAS: Didžiausias laugališkio išskaptuotas padėklas – net septynių skirtingų skyrių.