Ori­gi­na­li idė­ja pa­skli­do po pa­sau­lį

Ori­gi­na­li idė­ja pa­skli­do po pa­sau­lį

Originali idėja pasklido po pasaulį

„Tokių, kaip mūsų, produktų niekas negamina Baltijos šalyse. Tikrai. Ieškojom – neradom“, – šypsosi šiauliečiai Jonas Kasperavičius ir Emilis Venckus, kurie bendrą edukacinių žaislų verslą pradėjo prieš metus. Šiandien jie šimtus šviečiančių smėlio staliukų pakuoja į Europos šalis.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Darbas verda

Įmonės gamybinėse patalpose darbuotojai montuoja iš atskirų detalių apskritimo formos įvairiomis spalvomis šviečiančius stalelius. Iki lubų prikrauta ruošinių. Ruošiama produkcijos partiją išgabenti į Vokietiją.

„Visos šviečiančio stalelio medžiagos maksimaliai natūralios, turime sertifikatus. Šiais daiktais naudosis vaikai, taip ir turi būti“, – šypsosi „Eventus Group“ įmonės, vardinio ženklo „Jonely“ bei žaislų idėjos autorius, gamybos direktorius Jonas Kasperavičius.

Šiaulietis pasakoja, kad edukacinių žaislų ir priemonių linijos ženklas buvo sukurtas beveik prieš metus. Pasinaudota vardų Jonas ir Elytė trumpiniu.

Atradus bendraminčių, susijungė jo ir bičiulio įmonės direktoriaus Emilio Venckaus įmonės. Nuo tada jie ne tik kuria, tobulina idėjas, bet ir jas pristato pasauliui.

Jie sukūrė ne tik smėlio ir šviesos stalelį, į rinką išleis šviečiantį molbertą, kūrybinį rėmelį.

„Visa tai dėl vaikų, nes technologijų pilname pasaulyje nebelieka vietos paprastiems, bet įdomiems užsiėmimams. Piešimas smėliu ant šviečiančio stalelio, spalvomis ant molberto, ar galimybė pačiam susipilti paveikslą – nestandartinis, vaizduotę ir pojūčius lavinantis žaislas. Matėme, kaip tai užburia ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius. Jie negali sustoti piešti ir šypsotis“, – pasakojo įspūdžius kolegos Jonas ir Emilis.

Idėją padiktavo žmona

Mintis apie daiktą, kuriuo galėtų žaisti vaikai, ant jo piešti, išlieti emocijas, atsipalaiduoti ir kurti, gimė Jono žmonai Elenai, kuri yra dailės pedagogė, domisi ir tobulinasi dailės terapijos srityje. Prieš beveik ketverius metus pasiūlyta idėja vyrą uždegė veikti.

„Ir dabar turime tą pirmąjį šviečiantį stalelį. Primityvų, kuriame sumontuota dūžtanti dieninė lempa, jungėsi į tinklą, – pasakojo J. Kasperavičius. – Dabar lempa pakeista šviesos diodais, šviečiančias spalvas galima keisti pulteliu, tobulintas dizainas, rasta sprendimų, kaip padaryti jį saugų, kad vaikai ar suaugę ant jo galėtų net užlipti.“

Staleliui pagamintas įdėklas, o apvalus jis dėl to, kad ši forma harmonizuoja psichiką, sako J. Kasperavičius. Į jį galima pilti smėlio, manų kruopas, ryžių ar kitą birią, vaikui saugią, medžiagą.

Ant darbo stalo sustatyti jau įgyvendinti projektai. Vienas jų – šviečiantis molbertas. Stiklo lakštas apvalintais kampais pastatytas ant medinio pagrindo, stiklo apačioje įrengtas į viršų nukreiptas apšvietimas. Piešinys ant tokio molberto švyti ir išlieka vienodo ryškumo ir stiklo apačioje, ir viršuje.

Idėjos autorius J. Kasperavičius patikina, kad toks molbertas puikiai tiks vaikui kaip naktinis kambario apšvietimas su piešiniu, kurį galima bet kada nuvalyti.

Kitas išbandomas gaminys – kūrybinis rėmelis. Tarp dviejų, ant atramos pritvirtintų stiklo dalių pilamas užpildas: smulkios kruopos, kava, smėlis ar nuspalvinta kita biri medžiaga. Kuo bus „nutapytas“ paveikslas – paties autoriaus fantazijos reikalas. Didžiausias privalumas, kad tokį paveikslą galima išpilti ir vėl formuoti naują.

„Kai gimsta idėja, išbandai pats, duodi draugams, kolegoms. Tada tobulini, apgalvoji visas smulkmenas, kad būtų patogu naudoti, saugu, įdomu. Visada iš pradžių sugalvoji sudėtingai, o paskui paprastini“, – šypsojosi Jonas.

Vaikų reakcija – geriausias įrodymas

Vyrai pasakojo, kad verslo pradžioje vienas sunkesnių momentų buvo su savo gaminiu keliauti po ugdymo įstaigas ir pristatinėti savo produktą. Dažnas įstaigos darbuotojas į juos žiūrėjo atsargiai ar su panieka, tačiau ji ištirpdavo, kai pamatydavo ant stalelio smėliu piešiančių vaikų reakciją.

„Į vieną Latvijos darželį atvykę sulaukėme kiek kandaus direktorės požiūrio, kad ką jau čia mes TOKIO pasiūlysime, nes ir taip nėra laiko. Mus nusprendė savotiškai išbandyti, atvesdami probleminį, emocijų nereiškiantį vaiką“, – prisiminė atvejį E. Venckus.

Ėmusio piešti vaiko veidas atsipalaidavo, atsirado šypsena. Pedagogai, stebėję šį vaizdą, buvo apstulbę.

Jų produkcijos įsigyja ugdymo įstaigos ne tik Šiauliuose, Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Estijoje, Vokietijoje, kitose šalyse. Nenustebino tokių stalelių poreikis senelių ar globos namuose, psichologijos, neregių centruose, nes piešdami biria medžiaga teigiamų emocijų patiria ir suaugusieji.

Jonas juokiasi, kad kūrybą priima kaip žaidimą, mėgstamą užsiėmimą, o nuolat atsirandančių idėjų stengiasi nepamiršti, palikti ateičiai.

„Kai kuri, įgyvendini ir išbandai kūrinį, atrodo – gyveni. Baigi, pasijunti tuščias. Tada imiesi naujo kūrinio. Vėl naktimis nemiegi, net mintyse konstruoji ir ieškai reikalingų sprendimo būdų. Taip nebūna, kad darbo laikas baigėsi, išėjai namo. Kūryba – darbo valandų nežino“, – nusišypso Jonas.

Kryptis – ir Vakarų rinka

Kolegos lankosi užsienyje rengiamose žaislų ar kitokių gaminių parodose, ieško ryšių, ketina tapti ne tik tokių parodų stebėtojais, bet ir dalyviais.

„Į parodą Vokietijoje vežėmės savo gaminį, pasidomėjome, ar bus įmonių, kurioms mūsų produktas būtų aktualus. Radome, užmezgėme kontaktą. Jau ne vienas šimtas stalelių išvažiavo į tą šalį, – pasakojo E. Venckus. – Turime atstovą Latvijoje, Suomijos žaislų prekybos įmonė įsidėjusi mūsų produkcijos katalogą.“

E. Venckus pasakoja, kad užsienio šalių žaislų gamintojai, susipažinę su jų pristatytais produktais, įvertino ne tik originalią idėją, bet ir kokybę – tai viena geriausių rekomendacijų pradedantiesiems verslininkams.

Jono TAMULIO nuotr.

PRIEMONĖ: Emilis Venckus (sėdi) ir Jonas Kasperavičius pasakoja, kad kūrybiniame rėmelyje kiekvienas gali sukurti savo paveikslą, kurį gali bet kada perdaryti.

ĮVERTINIMAS: UAB „Eventus group“ direktorius Emilis Venckus sakė, kad originali šviečiančių smėlio stalelių idėja buvo įvertinta užsienio parodose.

AUTORIUS: Jonui Kasperavičiui kyla idėja, kurią stengiasi ne tik įgyvendinti, bet ir ištobulinti, kad būtų patogu ir saugu naudoti vaikams.

ŽAISLAS: Piešimas smėliu ant šviečiančio stalelio – nestandartinis, vaizduotę ir pojūčius lavinantis žaislas.

DARBAS: Gamybinėse patalpose vyksta darbas, eksportui ruošiami šviečiantys staleliai.

MOLBERTAS: Jonas Kasperavičius demonstruoja, kaip šviečia piešinys ant jo sukurto molberto.