
Naujausios
Pavasarį laikas genėti medžius ir krūmus
Šiaulių universiteto Botanikos sode surengtame seminare „Praktiniai darbai pavasarį sode ir gėlyne“ sodo dendrologas Vaidas Juknevičius pasakojo apie tai, kodėl verta genėti vaismedžius, vaiskrūmius ir dekoratyvinius sumedėjusius augalus. Jis patarė, kaip tai daryti taisyklingai.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Kodėl reikia genėti vaismedžius?
Ilgainiui vaismedžių vainikai sutankėja, ištįsta į viršų, kartais šakos iš liemens auga smailiu kampu ir vėliau atplyšta, negenimų vaismedžių vaisiai smulkėja.
Pasak V. Juknevičiaus, medžius reikia genėti, retinti vainiką, kad vaisiai gautų daugiau šviesos, be to, tankiame vainike kaupiasi drėgmė, o tai – palanki terpė plisti ligoms. Saulė naikina kai kurias vaismedžių ligas, derlius mažiau pažeidžiamas puvinio, rauplių. Taip pat per retą vainiką praeina vėjas, kuris nupučia rytinę rasą, todėl sumažėja galimybė grybų sporoms prisitvirtinti ant vaisių, ir nepažeidžiamas derlius.
Dendrologas atkreipė dėmesį, kad nugenėjus ligotą medį reikia dezinfekuoti įrankius, kad ligos neužneštume ant kito medžio. Dezinfekuoti galima pakaitinant įrankių geležtes ant ugnies arba nuvalant spiritu, kita antiseptine medžiaga.
Dažnam sodininkui gaila pjauti šakas su žiediniais pumpurais. Tačiau dendrologas pataria nesigailėti, nes medis visų žiedų neužmezga, o praretinus juos tik pagausėja derlius, vaisiai būna stambesni.
V. Juknevičius sako, kad yra įvairių nuomonių apie nupjautų šakų užtepimą. Vieni dendrologai laikosi nuomonės, kad nupjautų šakų nereikia niekuo tepti, kiti laikosi nuostatos, kad storas šakas būtina apsaugoti. „Energingas medis per sezoną užaugina maždaug iki trijų centimetrų žaizdą, todėl plonų šakų tepti nebūtina“, – sako dendrologas.
Dabar prekyboje yra įvairių tepalų ir priemonių medžių žaizdoms užtepti ar užpurkšti. V. Juknevičius atkreipia dėmesį, kad jeigu naudojamas sodo tepalas vaško pagrindu, jo reikia tepti ypač plonu sluoksniu, kad nesusidarytų pluta ir po ja nesikauptų kondensatas. Be to, nereikėtų užtepti vietos tarp žievės ir medienos, ši vieta turi kvėpuoti.
Kaip antiseptikas puikiai tinka rapsų aliejus, galima naudoti ir aliejinius dažus, jeigu neturite specialių priemonių.
Svarbu nepersistengti
Pasak V. Juknevičiaus, prieš pradedant genėti, aplink medį ar krūmą reikia apeiti kelis kartus, gerai apžiūrėti, kokias šakas reikia šalinti, kokias trumpinti, ir tik tada imtis darbo.
Pirmiausia pašalinamos nudžiūvusios, pažeistos, besitrinančios viena į kitą šakos, taip pat augančios smailiu kampu ir į vainiko vidų, nukarpomi vilkaūgliai, kurie auga stačiai.
Kol medelis jaunas ir dar nedavė pirmojo derliaus, jį genėti reikia labai atsargiai ir saikingai. Svarbu pašalinti konkurentinę viršūnę (nukirpti arba atlenkti). Taip pat nupjaunamos ar nukerpamos apatinės šakos (paliekamos maždaug 70 centimetrų aukštyje nuo žemės). Tačiau jeigu keturios šakos auga viena priešais kitą viename lygyje, negalima pašalinti visų iš karto. Reikėtų pašalinti dvi vienais metais ir dvi – kitais. „Medis nemėgsta, kai žaizdos būna iš visų pusių“, – pažymi dendrologas.
Jeigu šakos auga tik smailiu kampu, jas reikia atlenkti į šonus ir pakabinti svarelius arba pririšti virvute prie apatinių šakų, liemens ar į žemę įkaltų kuolų.
Šakas galima ir įlaužti (šis būdas pavasarį ypač tinka). Įlaužtos vietos greitai apauga žieve, šakos mažiau auga, kaip ir atlenktos bei pririštos virvutėmis, ir anksčiau pradeda derėti.
Dendrologas pažymi, kad genint vaismedžius reikia stengtis, kad kuo daugiau šakų augtų horizontaliai. Mat vertikalios šakos greitai auga, bet mažiau dera. Pašalinti reikėtų iš šakos viršaus augančius ūglius, taip pat į apačią augančias šakas.
Visus vaismedžius galima žeminti, tačiau jeigu medis jau senas ir daug ištįsęs į viršų, tai reikėtų daryti palaipsniui, kasmet po truputį, kol bus pasiektas norimas aukštis. Šis darbas gali užtrukti maždaug iki trejų metų.
Taip pat svarbu nepersistengti ir nepašalinti daugiau kaip 30 procentų šakų, nes tuomet nukentės medžio šaknys negaudamos pakankamai maisto medžiagų iš lapų, be to, medis ims aktyviai auginti ūglius.
Jeigu šaka yra iki 1,5 centimetro skersmens, ją galima nukirpti sekatoriumi. Šakos trumpinamos iki pumpuro. Apatinės šakos paliekamos ilgesnės, o kuo aukščiau – tuo trumpesnės, kad neužstotų vienos kitoms šviesos. Storesnes šakas reikia nupjauti pjūkleliu. Šaka pjaunama ties susiaurėjimu, kur susidariusi žievės raukšlė. Jeigu šaka storesnė už ranką ir ją sunku prilaikyti, darome pirmą pjūvį toliau nuo kamieno iš apačios (įpjauname trečdalį šakos), po to antras pjūvis – iš viršaus. Trečiu pjūviu nupjauname likusią šakos dalį, tada neatplyšta žievė, nežalojamas kamienas.
Pirmajam medžių genėjimui, pasak V. Juknevičiaus, dabar yra palankiausias metas, nes naktį temperatūra jau nenukrenta žemiau –10 laipsnių. Mat esant šalčiams genint jautrius vaismedžius, gali šalčiai pažeisti nupjautas vietas.
Beje, vyšnias ir slyvas geriausia genėti po derliaus nuėmimo (vasaros pabaigoje, rudenį).
Vaiskrūmių genėjimas
Krūmai genimi šiek tiek kitaip nei medžiai. Čia svarbu pašalinti pažeistas, horizontalias, išlinkusias šakas, taip pat senas, maždaug 3–4 metų. Paliekamos stačiai augančios šakos. Produktyviausi būna apie 10 šakų turintys vaiskrūmiai.
Krūmai paprastai genimi prabėgus 4–5 metams po pasodinimo, priklausomai nuo augalo rūšies.
Gerai prižiūrimi serbentų, šilauogių, agrastų krūmai gali derėti gana ilgai.
Dekoratyvinių sumedėjusių augalų genėjimas
Dekoratyviniai augalai genimi panašiu principu, kaip ir vaismedžiai bei vaiskrūmiai: išpjaunamos nudžiūvusios, pažeistos šakos, taip pat tankinančios vainiką. Tai daroma dėl tų pačių priežasčių – kad į vainiką patektų kuo daugiau šviesos, gausiau žydėtų, neįsimestų puviniai.
Medžiai ir krūmai, vijokliai, iš kurių teka sula, genimi vėliau, kai sulapoja.
Krūmai, kurie pirmiau sukrauna žiedus, o lapus – vėliau, genimi po nužydėjimo, tada formuojama laja.
Dekoratyviniai krūmai ir medžiai genimi dar ir dėl to, kad turėtų gražią lają. Tačiau tai reikėtų daryti atsakingai, nepaversti augalo šakų vėduoklėmis. Taip išgenėtus medžius lengvai gali išlaužyti vėjas.
Gyvatvorės karpomos mažiausiai tris kartus per sezoną, o gudobelių – net penkis kartus.
Dažnam seminaro lankytojui kilo klausimas, ar galima stipriai pažeminti senas tujas. V. Juknevičius sako, kad tujos trumpinimo nebijo, tačiau stipriai nugenėtos porą metų negražiai atrodo, kol iš vidaus nepriauga jaunų šakelių.
Dabar dažnas ir prie namų, ir kapinėse augina viržius. Dendrologas pataria trumpinti ir juos.
Buksmedžius galima suformuoti ir rutulio formos, ir kubo, taip pat auginamos buksmedžių gyvatvorės. Tačiau karpyti juos reikia maždaug tris kartus per sezoną.
Negenimos alyvos gali užaugti labai aukštos, tad jas reikia nuolat genėti, apkarpyti, tačiau saikingai, nes smarkus nugenėjimas gali paskatinti šaknų atžalų augimą. Net ir krūmines alyvas galima suformuoti kaip medelius.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
DENDROLOGAS: Šiaulių universiteto Botanikos sodo dendrologui Vaidui Juknevičiui dabar pats darbymetis – reikia nugenėti ne vieną medį ir krūmą. O tai daryti būtina, kad vaisiai gautų daugiau šviesos, be to, tankiame vainike kaupiasi drėgmė, o tai – palanki terpė plisti ligoms.
Bo
ŠALINIMAS: Šakos šalinamos kuo arčiau kamieno. Kerpama ties šakos susiaurėjimu, ties raukšle. Sekatorius laikomas taip, kad ašmenys šaką nukirptų iš šonų.
PJŪKLAS: Storesnes kaip 2 centimetrų skersmens šakas reikia šalinti pjūkliuku. Įrankį reikėtų laikyti taip, kad pjaudami nepažeistume kitų šakų ir kamieno.
KRŪMAI: Genint krūmus pirmiausia pašalinamos senos (5–8 metų) silpnos šakos, taip pat išlinkusios.