Pavasarinės kompozicijos papuoš namus

Pavasarinės kompozicijos papuoš namus

Pa­va­sa­ri­nės kom­po­zi­ci­jos pa­puoš na­mus

Ar­tė­jant Ve­ly­kų šven­tėms na­mus tin­ka pa­puoš­ti pa­va­sa­rio gai­va, gam­tos pra­bu­di­mu kve­pian­čio­mis puokš­tė­mis, ku­rios ga­li bū­ti kar­ka­si­nės, sie­ni­nės li­ni­ji­nės ar dar ki­to­kios pa­gal kiek­vie­no kū­rė­jo fan­ta­zi­ją. O gal­būt ant sta­lo no­rė­sis sa­ma­nų vai­ni­ko su ja­me su­tup­dy­tais mar­gu­čiais. Kaip vi­sa tai pa­si­ga­min­ti, Jo­niš­kio is­to­ri­jos ir kul­tū­ros mu­zie­ju­je mo­kė flo­ris­tė Mar­ga­ri­ta Miz­gi­rė.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Me­džia­gos ir dar­bo prie­mo­nės

Flo­ris­tė Mar­ga­ri­ta Miz­gi­rė į su­si­ti­ki­mą su mo­ky­mų da­ly­vė­mis at­si­ne­šė ke­lis glė­bius be­si­sklei­džian­čių „ka­čiu­kų“, rau­do­nų­jų se­du­lų, pir­muo­sius la­pe­lius iš­sprog­di­nu­sių įvai­rių krū­mų ša­ke­lių, sau­sų obe­lų ša­kų, sa­ma­nų. Taip pat, pa­sak jos, tin­ka ber­žo to­šis, šie­nas ir įvai­rios ki­tos gam­ti­nės me­džia­gos, ku­rių ga­li­me ras­ti sa­vo so­de, miš­ke­liuo­se. Prie jų de­ri­na­mas li­ni­nis tink­las, įvai­rių spal­vų plau­šas, spal­vo­tos plunks­nos ir ki­ti flo­ris­tų dar­be nau­do­ja­mi ele­men­tai.

Dar­bui bū­ti­ni ir įran­kiai: se­ka­to­rius, žirk­lės, ma­žos rep­ly­tės, pei­lis, įvai­rios – nuo plo­niau­sios iki sto­ros – lanks­čios vie­los kar­ka­sams ir de­ta­lėms tvir­ti­nti. Taip pat rei­kės med­vil­ni­nio siū­lo, ga­li pri­reik­ti kli­jų, kar­to­no.

Vai­ni­kai iš sa­ma­nų

Pa­sak Mar­ga­ri­tos Miz­gi­rės, pa­pras­čiau­siai puokš­tei rei­kės tri­jų se­du­lų ar blin­džių ša­ke­lių, ku­rias iš­ske­čia­me, kad apa­čio­je su­si­da­ry­tų tri­kam­pė erd­vė, ir maž­daug vi­du­ry­je su­ri­ša­me vie­la. Ta­da prie apa­čios tri­kam­piu taip pat vie­lu­te tvir­ti­na­me tris trum­pas ša­ke­les, taigi mū­sų kar­ka­sas jau ga­lės sto­vė­ti. Kar­ka­si­nės puokš­tės apa­čio­je pri­tvir­ti­nę dar po­rą ša­ke­lių ant tri­kam­pio ga­li­me dė­ti sa­ma­nas, pa­puoš­ti vie­na ki­ta plunks­ne­le. Per Ve­ly­kas ant to­kio sa­ma­nų tri­kam­pė­lio puokš­tės apa­čio­je ga­li­me įdė­ti mar­gu­tį.

Nors vai­ni­kė­lius pa­pras­tai da­ro­me ka­lė­di­nėms šven­tėms, jie ga­li tap­ti tin­ka­ma puoš­me­na ir pa­va­sa­rį. Tik vie­to­je šie­no la­biau tik­tų sa­ma­nų ža­lu­ma.

Vai­ni­kė­lio kar­ka­są su­lanks­to­me iš vie­los. Pap­ras­tai rei­kia dvie­jų tar­pu­sa­vy­je su­tvir­tin­tų iš vie­los su­suk­tų skir­tin­go skers­mens lan­ke­lių. Kai kar­ka­są jau tu­ri­me, de­da­me sa­ma­nų sluoks­nį ir vy­nio­ja­me siū­lu. Jei at­ro­do per ma­žai, ga­li­ma ap­vy­nio­ti ir ant­rą sluoks­nį.

Jei ne­tu­ri­me vie­los, vai­ni­ko pa­grin­dui tiks iš kar­to­no iš­kirp­ta for­ma, prie ku­rios kli­juo­si­me sa­ma­nas.

Be to, iš sa­ma­nų ga­li­ma tie­siog ran­ko­mis be pa­pil­do­mų prie­mo­nių su­vo­lio­ti kie­tus ka­muo­liu­kus, ku­riuos ap­su­ka­me siū­lais, kad nei­šir­tų, ir vien iš jų, per­ver­da­mi vie­la, for­muo­ja­me vai­ni­kė­lį.

Vai­ni­kė­lį puo­šia­me pa­gal sa­vo sko­nį ir iš­mo­nę plunks­no­mis, iš plau­šo su­suk­tais liz­de­liais, į ku­riuos ga­li­ma įdė­ti po put­pe­lių kiau­ši­nu­ką, ar­ba ap­vy­nio­ja­me iš dro­bi­nio tink­lo iš­kirp­tu kas­pi­nu. Mar­gin­tus kiau­ši­nius tin­ka su­dė­ti ir į pa­čią vai­ni­ko kiau­ry­mę, pa­dė­jus jį ant sta­lo ar­ba pla­čios lėkš­tės.

Li­ni­ji­nė puokš­tė–-ki­li­mė­lis

Anot flo­ris­tės, pa­grin­di­nė tai­syk­lė ir ku­riant puokš­tes, ir ser­vi­ruo­jant sta­lą, ir ren­gian­tis, de­rin­ti ne dau­giau kaip tris spal­vas. Jei tu­ri­te ypa­tin­gą sko­nio pa­jau­tą, – ke­tu­rias. Per di­de­lė spal­vų gau­sa tam­pa ka­ko­fo­ni­ja, blaš­ko dė­me­sį nuo ak­cen­tų.

Obe­lų ša­kos tin­ka kur­ti li­ni­ji­nes sie­ni­nes puokš­tes ar­ba ki­li­mė­lius. Dar­bui reik­tų bent 4–5 ša­kų. Kuo jų dau­giau, tuo il­ges­nis bus ki­li­mė­lis. Ša­kas ly­giag­re­čiai tar­pu­sa­vy­je jun­gia­me iš abie­jų ga­lų su­riš­da­mi sto­ru siū­lu ir pa­lik­da­mi tarp jų ke­lių cen­ti­met­rų tar­pus. Ša­kų ga­lus ir at­si­ša­ko­ji­mus, jei­gu jie ne­de­ra, se­ka­to­riu­mi nu­ker­pa­me. Tu­ri­me ki­li­mė­lio ar­ba sie­ni­nės puokš­tės kar­ka­są. Jei­gu ša­kos il­gos, siū­lu per­riš­da­mi jas jun­gia­me ir per vi­du­rį.

Mar­ga­ri­ta Miz­gi­rė, pa­dė­da­ma mo­ky­mų da­ly­vei An­ge­li­jai Zig­man­tie­nei, pa­siū­lė prie kar­ka­so ša­kų pri­tvir­tin­ti ke­le­tą iš sa­ma­nų su­suk­tų ka­muo­liu­kų, po­rą gė­lės žie­do for­mos su­riš­tų tin­ko kas­pi­nų ir ber­žo to­šies. To­kį dar­bą jo au­to­rė sa­kė pa­si­ka­bin­sian­ti na­muo­se ant sie­nos.

Flo­ris­tės pa­ta­ri­mai

Flo­ris­tė pa­sa­ko­jo, kad mėgs­tan­tys gam­tą, ža­lu­mą Ve­ly­koms ga­li per vi­są sta­lą pa­deng­ti sa­ma­nų juos­tą, ant ku­rios su­dė­tų mar­gin­tus kiau­ši­nius. Žva­ki­des ga­li at­sto­ti ma­ži stik­lai­niu­kai, pa­vyz­džiui, to­kie, ku­riuo­se pre­ky­bos cent­ruo­se par­duo­da­mi krie­nai. Įdė­jus žvakę-tabletę to­kią žva­ki­dę tin­ka ne tik pa­dė­ti ant sta­lo, pa­lan­gių, bet ga­li­ma už­ri­šus sto­res­niu siū­lu va­sa­rą pa­ka­bin­ti so­de ar pa­vė­si­nė­je.

Flo­ris­tė ne­pa­gai­lė­jo ir dar ke­le­to pa­ta­ri­mų. Jei­gu tu­ri­te sau­są ap­dul­kė­ju­sią puokš­tę, pir­miau­sia švel­niai šluo­te­le nu­va­ly­ki­te dul­kes, o pa­skui at­nau­jin­ki­te nu­purkš­da­mi plau­kų la­ku. La­kas tin­ka ir gy­vų gė­lių puokš­tėms. Api­purš­kus la­pai la­bai gra­žiai bliz­ga.

Taip pat puokš­tė ge­rai lai­ky­sis, jei­gu ją api­purk­ši­te van­dens ir „Li­pa­lo“ kli­jų mi­ši­niu. Kli­jų rei­kia pil­ti ne­daug, maž­daug šeš­ta­da­lį vi­so tu­ri­nio.

Au­to­rės nuo­tr.

An­ge­li­ja Zig­man­tie­nė sa­kė šiuo­se mo­ky­muo­se pir­mą kar­tą gy­ve­ni­me su­ri­šu­si to­kią li­ni­ji­nę sie­ni­nę puokš­tę, nors jau se­niai sva­jo­ju­si ir no­rė­ju­si.

Pap­ras­tai sie­ni­nei puokš­tei pri­rei­kė ke­lių sau­sų obels ša­kų, ka­muo­liu­kų iš sa­ma­nų, gė­lių žie­dų iš tink­lo, li­ni­nio špa­ga­to, ber­žo to­šies ir vie­los.

Vai­ni­kė­lį ga­li­ma su­kur­ti ir vien iš to­kių sa­ma­nų ka­muo­liu­kų, juos tie­siog per­vė­rus vie­la ar­ba – dviem vie­lo­mis, kad bū­tų sta­bi­liau.

Moks­lei­vės Emos Vai­nei­ky­tės sa­ma­nų vai­ni­kė­lis su plau­šo liz­de­liais.

Moks­lei­viš­kas pir­mas dar­bas – kar­ka­si­nė puokš­tė.

Mar­ga­ri­tos Miz­gi­rės ra­no­se – stik­lai­niu­kas, ku­ris, „įtup­džius“ vi­du­je žva­kę, ga­li tap­ti pui­kia žva­ki­de šven­ti­niam sta­lui.

Pa­va­sa­ri­nėms puokš­tėms tiks „ka­čiu­kai“, ber­žų ša­ke­lės su be­si­sklei­džian­čiais la­pais. JNFO_­ber­zo_­sa­ke­les_LR