
Naujausios
Paviliojo karpinių pasaulis
Tarp Šiaulių ir Žagarės keliaujančią, vienoje vietoje gyventi vis dar neapsistojančią Dalią Pukienę prieš daugelį metų paviliojo subtilus popieriaus karpinių pasaulis. Kantrybės ir kruopštumo reikalaujančiame užsiėmime moteris randa atgaivą, kurdama dažniausiai galvoja apie konkretų žmogų, kuriam ažūrinį darbą dovanos, tad trapiame popieriaus „nėrinyje“ palieka užkoduotų minčių, jas kiekvienas gali interpretuoti savaip. Nors buvusi pedagogė daug metų gyvena su šiuo pomėgiu, sako, kad rankos vis dar dreba, kai kas nors paprašo darbelių parodai.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Karpinių ruošiniai
Dalia Pukienė atverčia aplanką su karpinių ruošiniais. Taip ji vadina jau iškarpytus popierinius paveikslus, kuriems betrūksta smulkiausių, adatos smaigalio plonumo detalių. Ant juodo „pamušalo“ – spalvoto popieriaus lakšto – skleidžiasi baltos gėlės, sutūpę greta tarsi dvyniai rymo du pelėdžiukai, mėlyname fone į dangų veržiasi kylantys paukščiai, aukštyn stiebiasi eglės šakos... Visa tai – žagarietės, didžiąją gyvenimo dalį gyvenusios ir tebegyvenančios Šiauliuose, vaizduotės kūriniai.
Jos sparnuočiai vijoklių „tinkluose“ buvo eksponuoti Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje pavasarį surengtoje parodoje.
Papuošė langus „užuolaidėlėmis“
Karpiniais moteris puošė ir Algimanto Raudonikio meno mokyklos Žagarės filialą, kur su lėlių teatru dirba jos dukra Orinta Orlickienė, paprašyta pusseserės Irenos Čerkauskienės, vienais metais prieš didžiąsias metų šventes padabino Žagarės seniūnijos langus.
Netrūksta karpinių ir namuose. Viešėdama pas sūnų Ovidijų, kurį tuo metu su marčia išleido slidinėti į Alpių kalnus, kartu su 10-mete anūke Monika, didžiąja pagalbininke, iškarpė užuolaidėles. Grįžusi iš sportiškos kelionės šeima juokavo, kad dabar kiekvienas praeivis, metęs žvilgsnį į jų buto langus, pasakys, jog čia gyvena menininkai.
„Turiu įgijusi dvi specialybes: logopedės ir pradinių klasių mokytojos. Daugelį metų dirbau Šiaulių Vijolių vidurinėje mokykloje (dabar Sporto gimnazija – aut. past.). Karpyti išmokau, bemokydama vaikus. Pirmais darbais įvairiomis progomis papuošdavau mokyklos langus. Mūsų buvę mokiniai, kurie profesijos įgyti stodavo į greta tuo metu buvusią prekybos mokyklą, netgi juokaudavo: jeigu eidami pro šalį mato popieriaus karpinius, reiškia, mokytoja Dalia Pukienė dar tebedirba“, – su šypsena pasakoja moteris.
Kalėdos, mokslo metų pabaiga, išleistuvės, Mamų diena ar kitos šventės, ji vis kažką naujo sugalvodavo, kurdavo ir ažūrinius burbulus, šviestuvus.
Dovanos mokiniams ir kolegoms
Kai kuriems mokiniams tie darbai ypač patiko. D. Pukienė pamena, kaip savo klasės išleistuvių proga sugalvojo kiekvienam vaikui sukurti po vardinį karpinį. Pakabino juos aktų salėje.
„Tokia mergaitė Paulina ieškojo savo vardo ir neradusi labai susijaudino, ėmė teirautis, kur jos paveikslėlis su išskrendančiu paukščiu. Pasirodo, jis kažkaip atsidūrė ant kitos sienos, prie paralelinės klasės mokiniams skirtų kūrinėlių. Visi tuos karpinius, išeidami iš mokyklos, gavo kaip dovaną“, – pasakoja gražiadarbė.
Karpiniuose ji bando „užkoduoti“ prasmingas mintis.
„Vienai kolegei iškarpiau pelėdą, prisiglaudusią prie galingo ąžuolo kamieno, nuo kurio į šonus tiesiasi šakos tarsi rankos. Kai paaiškinau, kad kamienas – jos tvirtas vyras, o šakos – jų vaikai, net apsiašarojo“, – prisimena moteris.
Karpiniais visada grožėjosi
Vijolių vidurinėje mokykloje D. Pukienė buvo įkūrusi lėlių teatrą, kurio tradiciją perėmė dukra Orinta, o karpiniai visada jai atrodę kažkas nežemiška, ypatinga. Labai jais grožėdavosi, kadaise iš kelionių po Taliną, Prahą parsivežė specialios literatūros. Nors nesuprato nė žodžio, buvo tiesiog gera žiūrėti į brėžinius ir fotografijas. Vėliau nusipirko knygą lietuvių kalba apie lietuvių ir pasaulio karpinių meną.
Dabar D. Pukienė gailisi, kad savo senesnių darbų nesaugojo ir jų tiesiog neliko. Tačiau kuria naujus.
„Norėčiau, kad karpinukai džiugintų ne tik mane, bet ir mano artimuosius. Negaliu jų laikyti tik sau, kuriu galvodama apie gerus ir gražius dalykus, tad širdies šiluma privalau pasidalinti su kitais“, – įsitikinusi Dalia Pukienė.
Autorės nuotr.
Paukščiai „dalyvavo“ parodoje Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje.
Šie karpiniai dar nebaigti, juos Dalia Pukienė vadina ruošiniais.
Balti ažūriniai karpiniai gali atstoti lango užuolaidėles.
Dalios Pukienės karpinių pavyzdžius spausdino Šiaulių krašto poezijos ir kitų menų mėgėjų asociacijos „Menų šaltinis“ alamanachas.
Mėgiama tema – paukščiai.