
Naujausios
Tavo gėlė
Pelkių vėžlienės žiedai
Giedrius RUMĖ
Gėlininkas
Europoje ši gėlė auginama seniai. Lietuvoje ji – dar egzotiška naujiena. Nors lietuviškoje gėlininkystės literatūroje minima ne vieną dešimtmetį, gėlynuose ją retai teišvysime. Gal todėl, kad šis augalas moka sumaniai slėptis nuo pašalinių akių, gal todėl, kad apie jį tiek mažai žinome, o gal tiesiog todėl, kad gėlių verslu užsiimantys žmonės nesitikėjo iš jos didesnio uždarbio ir iki šiol neįveždavo iš užsienio jos sodmenų. Ši gėlė išties ne visiems. Bet verta ir ja pasidomėti!
Vėžlūnė (Chelone) – bervidinių (Scrophulariaceae) šeimos augalas. Artimiausi jos giminaičiai – daug labiau mums pažįstami penstemonai ar gėlynų senbuviai rusmenės bei žioveiniai. Jeigu žioveinio žiedas primena liūto šypsnį, tai šiandien pristatomo augalo žiedeliai labai panašūs į prisnūdusio vėžlio galvą. Jei žioveinis – grakštus ir lengvas augalėlis, tai vėžlūnė – tikra nevėkšla, kaip ir pridera šimtamečiam pelkių gyventojui.
Taip taip, savo tėvynėje, Šiaurės Amerikoje, vėžlūnės pamėgo pelkėtus brūzgynus, kur niekuomet nepritrūksta drėgmės ir retai kada užklysta saulės spindulėlis. Tai ne atokaitos ar sausų žemių augalas – geriau sodinkime ją prie vandens, kur daugiau gaivios drėgmės.
Statūs ir mėsingi vėžlūnių stiebai ištįsta iki 50–80 cm. Lapai pailgi, platūs, smailėjantys, tamsiai žali, blizgantys, kraštuose smulkiai dantyti. Žiedynai stiebų viršūnėse, tankiose, žvakes primenančiose varpose. Žiedai stambūs, rausvi ar tamsiai rausvi.
Dažniausiai auginama plačioji vėžlūnė (Ch.obliqua), antroje vasaros pusėje pražystanti rožiniais žiedais. Gerokai retesnė, ne mažiau dekoratyvi baltažiedė jos forma ‘Alba’. Kartais auginama labai panaši Ch.glabra bei kiek žemesnė ir anksčiau pražystanti Ch.lionii, tačiau neteko girdėti, kad jas kas nors veistų ir Lietuvoje, nes jos įdomios tik retų augalų kolekcininkams.
Vėžlūnės geriausiai auga trąšioje ir drėgnoje žemėje. Labiausiai tinka sunkesnis priemolis ar net molis: lengvesnėse dirvose jos kenčia nuo sausrų. Bet augalas nėra labai kaprizingas – jei tik pakaks drėgmės, prisitaikys bet kur, gal tik nebus toks vešlus.
Tiesa, pakrantės krūmų metamas šešėlis – jam idealiausia vieta (vėžlūnės labai nemėgsta karščio!). Pritaps ir gėlyne, jei tik surasite vėžlūnei panašią vietą ir neleisite žemei perdžiūti. Vėžlūnės gražios ne tik antroje vasaros pusėje, kai pražysta: tamsiai žalias keras malonina akį nuo vėlyvo pavasario.
Dauginamos anksti pavasarį išskirstant kerus. Galima ir pasisėti: sėklos puikiai dygsta, o sėjinukai pirmąkart pražysta jau 2–3 metais. Tai ilgaamžis augalas: kuo senesnis ir didesnis keras, tuo įspūdingesnis. Neskubėkite apie šio augalo vertę spręsti iš pirmojo pražydusio žiedelio.
Puikiai dera su bet kokiais pakrančių augalais; gėlynuose tinkamiausi kaimynai – tokios pat drėgmę mėgstančios gėlės: rūgčiai, vingiorykštės, veronikūnai, mėtos. Lietuvoje žiemoja nedengtos.
Dažniausiai auginama plačioji vėžlūnė.