
Naujausios
Perinčius kovus reikia saugoti, o ne naikinti
Šiltas vasaris nulėmė, jog kovai į Lietuvą sugrįžo gerokai anksčiau nei įprastai. Nemažai jų žiemojo ir mūsų krašte. Nuo senovės lietuvių minimą kovarnių dieną (kovo 4 d.) daugelyje kolonijų paukščiai jau užsiiminėjo lizdus. O tai jau tikros pavasario pradžios požymis.
Šią dieną kaime patardavo praverti tvartų duris, įleisti vidun saulės, kad gyvuliai galėtų pasidžiaugti ateinančiu pavasariu. Tačiau retame kaime ar miestelyje rasime perinčius kovus – didžiąją dalį kolonijų žmogus išnaikino: išardė lizdus, šūviais naikino į senąsias perėjimo vietas sugrįžusius paukščius.
2014 metais Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) vykdytos perinčių kovų inventorizacijos metu surinkti duomenys šokiravo gamtininkus. Pasirodo, jog iš šešiasdešimties savivaldybių kovų kolonijų neaptikta net vienuolikoje – Neringoje, Telšių, Pakruojo, Jurbarko, Kazlų Rūdos, Kalvarijos, Birštono, Vilniaus rajono, Varėnos ir Druskininkų.
Mažiau nei šimtas perinčių porų rasta Palangos, Akmenės, Šiaulių miesto ir Zarasų savivaldybėse, kuriose taip pat neapsieita be drastiško kovų naikinimo.
Šiuo metu Lietuvoje liko maždaug trečdalis prieš trisdešimt metų egzistavusių kolonijų, o per paskutinius du dešimtmečius perinčių porų skaičius sumažėjo daugiau nei dvigubai.
Remiantis tarptautinių gamtosauginių organizacijų rekomendacijomis, rūšiai nykstant tokiu mastu, ji turėtų būti skelbiama saugoma.
2014 m. Lietuvoje kovą paskelbusi „Metų paukščiu“, LOD siekė atkreipti visuomenės ir aplinkosaugos institucijų dėmesį į šią rūšį.
Kovai dažnai skelbiami nepageidaujamu žmogaus kaimynu. Pirmiausia dėl keliamo triukšmo. Tačiau būtent kovai yra viena iš nedaugelio rūšių, kuri gali reikšmingai reguliuoti grambuolių gausą (o šie nemažai žmogui bėdų pridaro), taip pat sulesa nemažai pelinių graužikų, kitų žemės ūkio kenkėjų.
Nors kovai turi nedaug natūralių priešų, žmogus tampa didžiausia jų nelaime.
Ką galime padaryti kiekvienas?
Svarbu, kad gamtosaugai neabejinga visuomenės dalis imtųsi kovų gynėjo vaidmens. Tuo paremta LOD iniciatyva, prašanti visų pranešti apie kovų ir jų lizdų naikinimo veisimosi metu atvejus. Ypač svarbu tokią informaciją gauti operatyviai, kai galima užkirsti kelią neteisėtiems veiksmams, o kaltininkus nubausti.
Paukščių šaudymas perėjimo vietose ar lizdų naikinimas veisimosi metu, t.y. po kovo 1 d., yra didžiulis nusižengimas.
Pagal LOD inf.
Mindaugo KIRSTUKO nuotr.
KOVAS: Kovas visuomet buvo žmogaus palydovas. Didžiausiose žinomose kolonijose Lietuvoje suskaičiuojama daugiau nei po tūkstantį užimtų lizdų, nors paskutiniais metais didelės kolonijos nyksta visoje šalies teritorijoje.