
Naujausios
Persodinti augalus dar per sausa
Šių metų sausra sujaukė gėlininkų, sodininkų, daržininkų darbus. Šiaulių universiteto Botanikos sodo Gėlininkystės skyriaus vyr. specialistė Indrė Šklenikienė pataria šiuo metu nepersodinti jokių augalų, o palaukti lietaus.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Nuolat laistyti
„Vasara buvo labai sausringa, trūko lietaus, tad dauguma augalų nukentėjo. Norint juos išlaikyti tokius, kokie turėtų būti, reikėjo nuolat laistyti“, – sako I. Šklenikienė.
Dėl vandens trūkumo augalai skurdo, rudavo, džiūvo, sunkiai krovė žiedus. Sukrėtimų patirdavo ir dėl didelio dienos ir nakties temperatūrų svyravimo.
Pasak I. Šklenikienės, sausas oras labai pakenkė astilbėms, jų lapai jau dabar nugeltę, o žydėjimo laikotarpis buvo trumpas. Žiedų be nuolatinio laistymo nebūtų subrandinę ir jurginai.
Bet augalams, kilusiems iš šiltesnių kraštų, ši vasara buvo rojus. „Juka žydėjo tiesiog pasakiškai, vasara buvo palanki šilokams, sukulentams“, – vardija gėlininkė.
Kokiu vandeniu geriausiai laistyti augalus? Botanikos sodo darbuotojai augalus gaivina tvenkinio vandeniu. Tinkamiausias laikas lieti – anksti iš ryto arba vėlai vakare, nes dieną saulė labai greit išgarina drėgmę.
Laukti lietaus
Įprastai baigiantis vasarai, prasidedant rudeniui persodinami daugiamečiai augalai. Esant palankioms sąlygoms, rugpjūčio vidurys-rugsėjo vidurys tinkamas laikas persodinti pinavijas, vilkdalgius.
I. Šklenikienė šiuo metu nepataria persodinti jokių augalų – per sausa. Šiomis dienomis iškritęs lietus tik nuplovė dulkes.
„Viskas priklausys nuo orų – kiek Dievas duos lietaus“, – persodinimo darbų grafiką nukelia gėlininkė.
Baigiantis vasarai, verta pradėti galvoti apie augalų paruošimą žiemai. Apkarpyti, kad nepribirtų sėklų, sutvarkyti nudžiūvusius. Iki rugpjūčio pradžios reikėjo iškasti tulpes.
„Rugpjūtį darbų dar nėra daug. Dabar laikas džiaugtis rudeniniais žiedais. Šiuo laiku gražiausiai žydi jurginai, astriniai augalai“, – sako I. Šklenikienė.
Vasarą nukentėjo ne tik gėlės, bet ir nugelto žolynai, jau gelsta, meta lapus kai kurie medžiai. Dėl lietaus trūkumo gamtovaizdis rudeniu padvelkė anksčiau.
Jono TAMULIO nuotr.
GĖLININKĖ: Šiaulių universiteto Botanikos sodo Gėlininkystės skyriaus vyr. specialistė Indrė Šklenikienė džiaugiasi, kad nuolat laistyti jurginai atsidėkojo žiedais.