Pieštukai į kolekciją atkeliavo iš 25 šalių

Pieštukai į kolekciją atkeliavo iš 25 šalių

MANO KOLEKCIJA

Pieštukai į kolekciją atkeliavo iš 25 šalių

Specialiuose dėkluose išrikiuota apie 160 pieštukų iš 25 pasaulio šalių – tokią kolekciją turi šiaulietė Eugenija Morkūnienė, Šiaulių lopšelio-darželio „Saulutė“ auklėtoja. „Storas ir plonas, mažas ir didelis, plokščias, briaunotas ar apvalus. Pagal pieštukus vaikus galima pažindinti ir su geografija“, – sako ponia Eugenija.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Kol vaikai miegojo

Eugenija Morkūnienė pakviečia apie jos pieštukų kolekciją pasikalbėti į lopšelį-darželį „Saulutė“, kuriame dirba auklėtoja – čia jos kolekcija dažniausiai ir būna. Kol šalia grupės esančiame poilsio kambaryje vaikai sumigę popiečio miego, auklėtoja pašnibždomis pakviečia užeiti.

Lentynose išrikiuoti didžiuliai pieštukai: apklijuoti lietuviškais centais, spalvotais makaronais, dabinti saldainiais, išlankstyti iš popieriaus trikampių, iš spalvotų pieštukų pagamintas ežiukas ir kiti fantazijos nestokojantys pieštukai, kuriuos pagamino ir auklėtojai dovanojo vaikų tėveliai.

„Kai papasakojau apie savo kolekciją, ją pristačiau ne tik vaikams, bendradarbiams, bet ir ugdytinių tėvams, jie ir iš kelionių ėmė vežti man pieštukus, tada kolekcija gerokai išsiplėtė“, – vedė į grupės gilumą ponia Eugenija.

Specialiai pagamintuose stenduose su laikikliais, pieštukai sugrupuoti pagal pasaulio šalis: jų kolekcijos savininkė suskaičiavo 25. Tailandas, Kuba, Kanada, Amerika, Indija, Europos ir kitos šalys, keletas pieštukų sugrupuoti pagal tematiką: kalėdiniai, animacinių filmų personažai, įmonių.

„Nedidelė mano kolekcija“, – kukliai kalbėjo auklėtoja, tačiau prisipažino, kad ją ėmė kviesti kolegės iš kitų miesto darželių vaikams parodyti ir papasakoti pieštuko istoriją, pačios Eugenijos sukurtą pasaką vaikams.

„Vaikams labai įdomu. Jie įvairiausių klausimų prigalvoja, atidžiai apžiūrinėja ir domisi pieštukais. Smalsu ir kolegėms“, – pasakojo kolekcininkė.

Pirmasis kolekcijos pieštukas – iš vaikystės

Kolekcijos pradininku tapo didžiulis spalvotas vaikystės pieštukas su užrašu „milžinas“. Jį dešimtmetei Eugenijai sesuo parvežė iš Maskvos. Pieštukas saugotas, be reikalo juo nesinaudota. Taip pieštukas sulaukė ir Eugenijos vaikų, tačiau ir jiems tas pieštukas nebuvo atiduotas.

„Kai ėmiau dirbti darželyje, reikėjo pačiai sugalvoti mokomųjų priemonių. Prisiminiau, kad turiu savo milžiną. Radau namie ir mažyti pieštuką. Puiki, vaikams mokyti tinkama, priemonė: didelis ir mažas, storas ir plonas“, – pasakojo profesines subtilybes ponia Eugenija.

Taip vieną po kito ėmė rinkti pieštukus, kurie jai galėtų pasitarnauti darbe. Iš pradžių pirkdavo žaismingus, vėliau įsigydavo ir tokį, kuris būdavo lyg suvenyras, su lankytos šalies simbolika.

„Su lietuviška trispalve storą pieštuką įsigijau per krepšinio čempionatą. Medinį parsivežiau iš Kernavės. Parsivežiau pieštukų iš Lenkijos, Slovakijos, Italijos.

Yra pieštukas, pagamintas iš perdirbtų pinigų, pieštukas su daugybos lentele, su lietuvišku užrašu: „Kiekvienas mūsų yra lyg pieštukas – unikalus ir ypatingas“, – perskaitė užrašą kolekcijos savininkė.

Vertingiausi ir brangiausi tie pieštukai, kurie gaminti ne Kinijos gamyklose masiniu užsakymu, o senosiose pieštukų gamyklose, kurios turi savo istoriją ir tradicijas. Parodo pieštukus, pagamintus Vokietijos, Čekijos pieštukų gamyklose.

Nuo svarovskių iki karališkos karūnos

Ant pieštukų puikuojasi ne tik pasakų personažai. Ant Didžiosios Britanijos pieštuko – karališkoji karūna, ant kubietiško pieštuko – tautiniais rūbais pasidabinusi kubietė. Kolekcijoje yra pieštukas iš Tailando. Taip pat yra aksominis, sulankstomas, blizgantis, su plunksnomis ir varpeliais.

„Kai iš Prahos man parvežė juodos spalvos pieštuką su ant jo priklijuotu didžiuliu mėlynuoju Svarovskio kristalu – buvo mano mėgstamiausias. Kai prieš porą metų sūnus iš Anglijos parvežė tokį pat juodą pieštuką su kristalais puošta karūna, jis taip pat tapo mano favoritu“, – šypsojosi ponia Eugenija.

Moteris vaikams parodo ir statybinių pieštukų, jie yra plokšti, su liniuote. Į vaikų klausimą, kodėl jie ne apvalūs, kaip visi pieštukai, atsakymą parodo – užsikiša pieštuką už ausies. Paaiškina, jog statybininkams plokščias pieštukas tvirtai laikosi už ausies – taip patogiau dirbti.

Taip pat yra specialus pieštukas, kuriuo sprendžiami sudoku. Vienas galas – pieštukas, kitas galas – drožiamasis trintukas.

Eksponatams – specialūs stendai

Stendelių pieštukams idėją pasiskolino iš kito pieštukų kolekcininko, kuris su savo kolekcija buvo atvykęs į Šiaulius.

„Kai vaikams nebereikėdavo pieštukų, kaip mokomosios medžiagos, jie keliaudavo į batų dėžutę ir – namo. Kai pieštukų vėl prireikdavo, traukdavau dėžutę. Buvo nepatogu, be to, pieštukai nusibraižo“, – sakė pieštukų savininkė.

Poniai Eugenijai didelį įspūdį paliko į Šiaulius atvežta Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kelių katedros docento, mokslų daktaro Kęstučio Skerio 900 pieštukų kolekcija. Atidžiai apžiūrėjo ne tik pieštukus, bet ir stendelius, prie kurių jie buvo pritvirtinti. Moteris ėmėsi darbo – pati pasigamino tokių stendų.

„Tai buvo padrąsinimas man pasisakyti, kad turiu šiokią tokią pieštukų kolekciją. Ją pristačiau grupės vaikų tėveliams, kolegėms, vėliau išvežiau parodyti ir kitų darželių vaikams“, – šypsojosi pedagogė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PASAULIS: Pieštukų kolekcijoje suskaičiuoti eksponatai iš 25 pasaulio šalių.

PRIEMONĖS: Eugenija Morkūnienė lopšelio-darželio „Saulutė“ auklėtoja parodo du savo kolekcijos pradininkus, kurie buvo naudojami darbe mokant vaikus.

KUBA: Kolegė iš kelionės po Kubą parvežė ir kubietišką pieštuką.

ĮVAIRENYBĖS: Angliški pieštukai įvairūs – spalvingi, juodi, su angliškais simboliais.

PRABANGA: Vienas mėgstamiausių pieštukų – su karūna ir kristalais.

EKSPONATAI: Kolekcija papildyta pieštukais iš Romos, Vatikano, Egipto.

GAUSA: Pieštukų kolekcijoje yra apie 160 eksponatų.

IŠRADINGUMAS: Auklėtinių tėveliai gamino pieštukus: vienas jų dabintas spalvotais makaronais.

DOVANA: Draugės Eugenijai Morkūnienei du pieštukus – ožkytę ir ožiuką – padovanojo auksinių vestuvių proga.