Piligrimų centras prašo vis daugiau pinigų

Piligrimų centras prašo vis daugiau pinigų

Piligrimų centras prašo vis daugiau pinigų

Tytuvėnų piligrimų centras tampa vis didesne finansine našta Kelmės rajono savivaldybei. Iš biudžeto lėšų išlaikomi 7 etatai ir patalpos. Išlaidos didėja kasmet.

2008 metais šią viešąją įstaigą įkūrė trys dalininkai: Kelmės rajono savivaldybė, Šiaulių vyskupija ir Tytuvėnų parapija. Priimant sprendimus, visi trys dalininkai turi po vieną balsą.

„Steigiant įstaigą padaryta klaida. Atstovavimo Savivaldybei viešosiose įstaigose taisyklės neužtikrina tinkamo Savivaldybės interesų gynimo. Balsuojama neatsižvelgiant į piniginių įnašų dydį,“ – tokią išvadą pateikė Savivaldybės kontrolierė, atlikusi auditą Tytuvėnų piligrimų centre.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Tikslas rekonstruoti vienuolyną

Įkurdami viešąją įstaigą Tytuvėnų piligrimų centrą dalininkai siekė gauti Europos paramą, rekonstruoti vienuolyną ir teikti paslaugas turistams bei piligrimams.

Tikslas pasiektas. Gauta 10 milijonų litų vienuolynui atstatyti. Dabar tvarkoma ir bažnyčia.

Kuriant viešąją įstaigą dalininkų įnašai nebuvo vienodi. Savivaldybės įnašas siekė 25000 litų, Šiaulių vyskupijos kurija paskyrė 10000, Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės parapija – 10 litų.

Institucijos tvirtinamose atstovavimo valstybei ar savivaldybei taisyklėse suformuluojama institucijos politika dėl balsavimo visuotiniame dalininkų susirinkime. Dalininko balsų skaičius paprastai yra proporcingas jo įnašo dydžiui.

Tačiau steigiant Tytuvėnų piligrimų centrą nebuvo suformuluota tinkama politika balsuojant dalininkų susirinkime.

Todėl dabar Savivaldybė, priimant sprendimus, turi tik vieną balsą, kaip ir kiti dalininkai.

Apie šį nelogiškumą užsimenama jau ne pirmą kartą. Tačiau viešosios įstaigos auditą atlikusi Savivaldybės kontrolierė Daiva Bružienė akcentavo, jog balsavimas neatsižvelgiant į įnašų dydį nesudaro sąlygų veikti Savivaldybės ar viešosios įstaigos naudai ir neužtikrina Savivaldybės interesų.

„Taip paslėpta forma išlaikomas svetimas turtas, bažnyčiai priklausantys pastatai", – „Šiaulių kraštui“ komentavo D. Bružienė.

Atlyginimams – vis daugiau

Tytuvėnų piligrimų centro direktorė Asta Vaitkevičiūtė-Kizienė „Šiaulių kraštui“ tvirtino, jog šiemet jų įstaigai iš Savivaldybės biudžeto pervesta apie 50 tūkstančių eurų. Šių lėšų pakanka tik darbo užmokesčiui.

Piligrimų centre įsteigti 7 etatai. Lėšos, uždirbamos iš turistams teikiamų paslaugų ir kitos veiklos, skiriamos patalpoms išlaikyti, šildymui, mokesčiams už komunalines paslaugas.

Pasak A. Kizienės, prie patalpų šildymo šiek tiek prisideda bažnyčia. Kasmet nuperka malkų maždaug už pusantro tūkstančio eurų.

Tačiau dideliems pastatams apšildyti reikia žymiai daugiau lėšų. Neseniai pirkta 12 tonų granulių. Jomis pastatai šildomi per išeigines dienas, kad nereikėtų samdyti dar vieno kūriko. Granulės kainavo 2300 eurų.

Palyginusi viešosios įstaigos išlaidas 2011 – 2014 metais, kontrolierė padarė išvadą, jog išlaidos Piligrimų centro išlaikymui padidėjo 86,05 procento, arba 92,5 tūkstančio litų.

2014 metais išlaikymas kainavo 200 tūkstančių litų. Beveik 150 tūkstančių reikėjo darbo užmokesčiui, 2774 litų – ryšių paslaugoms, 3684 litų – transporto, 16804 litų komunalinėms, 14768 litų kitoms paslaugoms.

Ateinantiems metams centras iš Savivaldybės prašo daugiau lėšų. Auditą atlikusi kontrolierė teigia, jog poreikis atlyginimams – per didelis.

Piligrimų centro direktorė teigia, jog nėra vilties, kad viešoji įstaiga išsilaikytų pati.

Siūlo pasidalinti etatus

D. Bružienė savo rekomendacijose siūlo kiekvienam iš dalininkų išlaikyti po vieną Piligrimų centro darbuotojų etatą. O kitus etatus Piligrimų centrui rekomenduoja išlaikyti iš uždirbtų lėšų.

Ši ir kitos kontrolierės rekomendacijos buvo svarstomos rajono Tarybos kolegijos posėdyje, tačiau bendro susitarimo nepasiekta.

Šiaulių vyskupijos kancleris Evaldas Alūza, „Šiaulių krašto“ paklaustas, ar Vyskupija galėtų išlaikyti vieną Tytuvėnų piligrimų centro etatą, nuo komentarų susilaikė.

Tytuvėnų klebonas Rimantas Žaromskis redakcijai tvirtino, jog išlaikyti vieną etatą nėra jokių galimybių: „Dėkoju Dievui, kad dar susimokame mokesčius, kad nesam skolininkai, – sakė klebonas. – Juk bažnyčia gyvuoja tik iš aukų. Turėtume prašyti, kad žmonės daugiau aukotų.“

Bažnyčios atstovai kolegijos posėdyje nesutiko su nuomone, kad jie privalėtų turėti mažesnę balso teisę. Jie tvirtino įnešę savo turtą – parapijai priklausančius bažnyčios ir vienuolyno pastatus. Jei Savivaldybė turės didesnį svorį, gal sugalvos tuose pastatuose rengti šokius?

Mažins finansavimą

Kelmės rajono meras Vaclovas Andrulis redakcijai tvirtino, jog bažnyčios atstovų samprotavimuose yra logikos. Tačiau vienai Savivaldybei padengti visas Tytuvėnų piligrimų centro išlaidas – didelė našta.

Sunaikinti šios įstaigos negalima, nes gaunant Europos paramą yra įsipareigojimai įstaigą išlaikyti. Projektai dar tęsiasi. Ir jiems pasibaigus, įstaigą dar teks išlaikyti penkerius metus. Be to, Piligrimų centras rajonui reikalingas. Tai Tytuvėnų vizitinė kortelė.

Tačiau meras užsibrėžęs jau nuo kitų metų centro finansavimą mažinti 20 – 30 procentų.

„Gaisro padariniai jau likviduoti. Skyrėme pinigų  reikiamai įrangai nusipirkti. Dabar įstaigos darbuotojai patys privalo galvoti, kaip užsidirbti pinigų ir išsilaikyti“, – sakė V. Andrulis.

Autorės nuotr.

KONTROLĖ: Atlikusi Tytuvėnų piligrimų centro auditą Savivaldybės kontrolierė Daiva Bružienė padarė išvadą, jog visi viešosios įstaigos dalininkai turėtų prisidėti prie jos išlaikymo ir pateikė rekomendaciją, kad Šiaulių vyskupijos kurija ir Tytuvėnų bažnyčia išlaikytų po vieną etatą.

POREIKIAI: Tytuvėnų piligrimų centro direktorė Asta Vaitkevičiūtė – Kizienė kitiems metams pateikė didesnį lėšų įstaigos išlaikymo poreikį.

TURTAS: Bažnyčios atstovai aiškina, kad jų įnašas – vienuolyno ir bažnyčios architektūrinis ansamblis. Vienuolyne įsikūręs ir Tytuvėnų piligrimų centras.