
Naujausios
Pomidorų ir paprikų daigų auginimas
Vytautas ZURBA
Agronomas, ekologinio ūkio savininkas
Jau artinasi laikas, kai reikia jau galvoti apie pomidorų ir paprikų daigų auginimą. Reikia pasiruošti žemių mišinių daigų auginimui, pasirinkti ir įsigyti pomidorų ir paprikų sėklų ir dėžučių ar daigyklų jiems daiginti.
Normaliomis sąlygomis daigai užauga per 50–60 dienų. Reikia atkreipti dėmesį, kad sėjant ankstyvųjų veislių pomidorus ar paprikas, augalai vystysis greičiau. Jeigu pomidorus auginsime šildomame šiltnamyje, daigus reikia užsiauginti anksčiau nei auginant nešildomame. Auginant daigus, skirtus sodinti nešildomame šiltnamyje, sėklas galima pasėti kovo antroje pusėje. Paprikas reikia sėti truputį anksčiau.
Parduotuvėse yra jau paruoštos kompostinės žemės ar durpių substrato, skirto paprikų ir pomidorų daigams auginti. Galima durpių substratą pagerinti. Į kibirą durpių substrato reikia pridėti dvi geras saujas medžio pelenų ir vieną litrą sliekų komposto (vermikomposto), tada daigų nebereikės papildomai tręšti. Pomidorams ir paprikoms auginti netinka daržo žemė, kurioje augo bulvės, pomidorai, paprikos, baklažanai, taip pat kompostas, kuriame buvo kompostuojamos šių augalų liekanos.
Prieš sėjant sėklos rūšiuojamos, išrenkant mažas ir tuščias sėklas. Savo ūkyje paruoštas sėklas būtina beicuoti. Sėklos, parduodamos specializuotose parduotuvėse, yra iškaitintos ar kitu būdu paruoštos taip, kad jose jau būna sunaikinti ligų sukėlėjai, todėl jų beicuoti nebūtina. Sėklos beicuojamos kalio permanganato tirpale. 1 litre vandens ištirpiname 1 g kalio permanganato ir šiame tirpale sėklos laikomos 15 minučių. Po to sėklos perplaunamos švariu vandeniu, trumpai apdžiovinamos ir sėjamos į dėžutes ar daigyklas. Galima sėklas padaiginti filtro popieriuje ar skudurėlyje. Išleidusias daigelį sėjame į dėžutes ne giliau kaip 1 cm gylyje. Ant viršaus užberiame ploną purios žemės sluoksnelį ir uždengiame skaidria plėvele. Dėžėje turi būti apie 10 cm storio substrato.
Daiginimo temperatūra pomidorams turi būti ne mažesnė kaip 20, paprikoms – 25 laipsniai šilumos. Daiginamų sėklų nedėkime ant palangių, nes tai šalčiausios vietos kambaryje. Esant žemesnei temperatūrai, ypač paprikos, dygsta žymiai ilgiau. Sėklos sudygsta per 5–7 dienas. Praėjus savaitei po sudygimo dėžutes su daigais reikia padėti pačioje šviesiausioje, šaltesnėje vietoje, kur temperatūra naktį siektų apie 10, dieną apie 15 laipsnių šilumos. Žemesnėje temperatūroje geriau vystosi šaknys ir daigai būna žemesni.
Žemesnėje temperatūroje daigus laikome iki pasirodys antras tikras lapas. Laistyti daigus reikia atsargiai, kad neperlaistytume. Laistant reikia saugoti, kad neužpiltume vandens ant lapų, o tik ant šaknų. Daigus naudinga kartą per savaitę nupurkšti pieno tirpalu, paruoštu iš 1 litro vandens ir 100 ml pieno. Pieno baltymai yra antagonistiniai augalų ligų sukėlėjams, todėl pomidorų daigai įgauna tam tikrą imunitetą virusinėms ir grybinėms ligoms.
Kai pomidorų ir paprikų daigai turi 2–3 tikruosius lapus, juos reikia persodinti į gilesnes dėžes, vazonėlius arba pieno produktų indelius. Sodinimo dėžutes ir indus pripildome tokiu pat žemių mišiniu, kuriame augo daigai. Dėžutėse daigai sodinami 10x10 cm atstumais, truputį giliau negu augo daigyne. Jeigu norime, kad pomidorų šaknys skleistųsi viršutinėje dirvos dalyje, persodinant daigus reikia nugnybti apatinę šaknų dalį. Persodintus daigus pirmas dvi dienas reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Po persodinimo daigus reikia savaitę laikyti 10–14 laipsnių šilumoje. Vėliau daigus auginkime 20 laipsnių šilumoje.
Laistyti daigus geriausia sniego arba lietaus vandeniu. Po 2 savaičių po persodinimo daigus naudinga palaistyti medžio pelenų tirpalu. 1 valgomasis šaukštas medžio pelenų užpilamas 1 litru verdančio vandens, po paros praskiedžiama iki 2 litrų ir laistome. Laistymui vanduo neturi būti šaltas, geriausiai apie 23–26 laipsnius šilumos. Pomidorų daigus, o paskui jau augančius pomidorų augalus, naudinga retkarčiais palaistyti silpnai rausvu kalio permanganatu. Pastebėjus ligų požymius reikia palieti stipresniu kalio permanganato tirpalu (10 l vandens 3 g).
Jeigu daigų augimo metu temperatūra būna aukštesnė negu 20 laipsnių ir daug drėgmės, nepakanka šviesos, susodinti per tankiai, daigai būna ploni, ištįsę. Tokie daigai būna lepūs, linkę sirgti įvairiomis ligomis. Geriausia būtų indelius su pomidorų daigais sustatyti taip, kad atskirų daigų lapai vienas su kitu nesiliestų. Jeigu matome, kad daigai gali peraugti, laistykime kuo mažiau ir laikykime žemesnėje temperatūroje. Gerai išauginti daigai turi būti žemi (20–30 cm aukščio), tvirtu storu stiebu, su 7–8 stambiais tamsiais lapais ir išsivysčiusiais pirmos kekės žiedų butonais.
Peraugusius pomidorų daigus galima sodinti gulsčiai, nuskabius apatinius lapus, dalį stiebo užžeriant žemėmis. Labai peraugusių pomidorų daigų stiebus reikia nupjauti prie ketvirtojo lapo nuo viršaus ir viršūnes pamerkti vandenyje. Po savaitės daigų viršūnės išleis šaknis ir juos bus galima sodinti į dirvą.
Persodinant paprikas, reikia kiek galima mažiau pažeisti šaknis, nes paprikos sunkiau atsigauna po persodinimo.
Mėnulio gerbėjai sako, kad daigus pikuoti geriausia per Mėnulio jaunatį, persodinti – per priešpilnį Mergelės ženklo valdomomis dienomis.
Redakcijos nuotr.
PATARIMAS: Jeigu matome, kad daigai gali peraugti, laistykime kuo mažiau ir laikykime žemesnėje temperatūroje.