
Naujausios
Tavo gėlė
Prerijų lubinai
Giedrius Rumė
Gėlininkas
Baptisija (lot. Baptisia) Lietuvoje dar labai naujas augalas – jį surasime nebent kolekcininkų ar rimtesnių gėlininkų verslininkų sklypeliuose. Ne todėl, kad būtų lepus ar nelabai gražus: kol kas vis dar trūksta jo sodmenų. Tačiau tik laiko klausimas, kada ši puiki gėlė taps prieinama kiekvienam.
Baptisija, dar žinoma laukinio ar netikro indigo (Wild (Falce) Indigo) vardu, yra ilgaamžis daugiametis žolinis augalas. Botaninis jo vardas kilęs iš graikiško žodžio bapto ir reiškia “dažyti” (augalas iš tiesų iš pradžių tam ir buvo naudojamas, kol nebuvo atrastas tikrasis indigas (Indigofera tinctoria), dažantis geriau).
Žinomos 25 baptisijų rūšys, augančios Šiaurės Amerikos vidurio vakaruose. Jauni baptisijų stiebai sultingi, trapūs (dygstantys jie net panašūs į smidrų daigus), bet greitai tvirtėjantys, o peržydėję net medėjantys. Skirtingos rūšys išauga nuo 25 iki 100 cm ūgio (vyrauja aukštesnės). Lapai triskiaučiai, priešiniai, nuo pailgų iki ovalių, kiekvienos rūšies skirtingų atspalvių (nuo melsvų iki ryškiai geltonai žalių), rudenį pajuosta. Žiedai panašūs į mūsiškių lubinų, buki, pavieniai, trumpakočiai, prisitvirtinę prie ilgo stiebo, labai gausūs. Lietuvoje pražysta pavasario pabaigoje – vasaros pradžioje ir žydi apie 3 savaites. Išaugina sėklas (ankštys trumpos, smulkokos, forma panašios į pupų). Laiku nukirpus peržydėjusius stiebus, gaivi krūmo žaluma puošia gėlyną iki pat vėlyvo rudens.
Dirvai baptisijos nejautrios (nemėgsta tik labai šlapių vietų): vienodai gerai augs tiek priesmėlyje, tiek sunkesniame molyne. Labai atsparios sausroms. Tai saulamėgiai augalai – bent 6 valandas per dieną jie turėtų maudytis kaitriuose spinduliuose.
Padauginti baptisijas gana sudėtinga. Subrendę augalai sunkiai pakenčia net paprasčiausią persodinimą, todėl patariama įsigyti kuo jaunesnius sodmenis. Šaknys medėjančios, gilios – tokį kerą, nepadarydamas žalos, išskirstyti į smulkesnius galėtų nebent stebukladaris. Todėl augynuose baptisijos (ypač jų veislės) veisiamos auginiais, kurie pjaunami pavasarį ir apie 8 savaites šaknydinami drėgnuose inspektuose.
Rūšinius augalus paprasčiau išauginti iš sėklų. Šviežios, pasėtos ką tik surinktos, jos sudygsta per 2 savaites, tačiau Lietuvos sąlygomis tokius gležnus daigelius keblu išlaikyti per žiemą. Vėliau sėklos prisnūsta, ir stora jų luobelė apsaugo jas lyg kokia tvirtovė: specialiai neparuoštos jos nedygsta (stratifikacijos procesas ilgas ir sudėtingas, be to, sėklų apvalkalėlį dar būtina apdoroti ir mechaniškai). Eiliniams gėlininkams jas sudaiginti kažin ar pavyks. Užuot vargę, geriau pasieškokime jau išaugintų baptisijų daigų. Tiesa, turėkime kantrybės: sėjinukai pirmąsyk pražys tik po 2–3 metų. Dar pora metų praeis, kol keras galutinai subręs ir pasipuoš iš pradžių dešimtimis, o vėliau gal net šimtais žiedynų. Neveltui baptisijos dažnai sodinamos greta bijūnų – ir kero dydžiu, ir siluetu, ir ilgaamžiškumu šie augalai panašūs.
Baptisijos ištvermingos, gerai žiemoja. Prieš žiemą nupjaukime antžeminę kero dalį, palikdami tik 5–10 cm ilgio stagarėlius, nes šalindami senus baptisijos stiebus pavasarį, galime netyčia nulaužyti trapius jos daigus. Po to saikingai pamulčiuokime šaknis kompostu ar užpilkime durpių: tai apsaugos nuo žiemos siurprizų. Rimtesnės ligos baptisijų nepuola, o kenkėjai jomis nesidomi: baptisijos alkaloidai nuodingi daugeliui vabzdžių.
Pati populiariausia – B.australis – viena stambiausių rūšių, išauganti iki vieno metro aukščio. Krūmas tvirtas, tankus, puikios formos. Žiedai sodraus indigo mėlio spalvos. Kartais auginama žemesnė jos forma var.minor. Graži baltažiedė B.alba. B.sphaerocarpa ir B.tinctoria žiedai geltoni. Gėlininkystės firmos platina ir taprūšinius baptisijų hibridus (veisles), kurie neretai gerokai dekoratyvesni, nei laukinukės.
Jei kam įdomu, tai baptisijos jau turi ir lietuvišką vardą. Kaip neretai mūsų karalystėje nutinka, ir šį sykį kalbos valdininkai nepuolė veidu į balą, kabinetiškai pavadinę šiuos įdomius augalus... barškėmis. Tikriausiai nuo žodžio “barškėti”. Manau, komentarai nebereikalingi...
B.sphaerocarpa puošiasi geltonais žiedais.
Giedriaus Rumės nuotr.