Prieš konkurentus – valdžios rankomis

Prieš konkurentus – valdžios rankomis

Prieš kon­ku­ren­tus – val­džios ran­ko­mis

Rū­ta VAI­NIE­NĖ

Ne kas­dien iš­gir­si, kad vers­las pra­šy­tų­si nau­jų re­gu­lia­vi­mų ir veik­los ap­ri­bo­ji­mų. Bet praė­ju­sią sa­vai­tę taip at­si­ti­ko.

Akib­rokš­tą skė­lė vieš­bu­čių ir res­to­ra­nų aso­cia­ci­ja, vie­šai iš­var­di­ju­si re­gu­lia­vi­mus, ku­riuos val­džia tu­rė­tų įves­ti. Ži­no­ma, ne vieš­bu­čiams, o jų kon­ku­ren­tams – trum­pa­lai­ke nuo­ma už­sii­man­tiems as­me­nims, vei­kian­tiems per Airbnb, boo­king.com ir ki­to­kias plat­for­mas.

Aso­cia­ci­ja no­rė­tų su­griež­tin­ti tai veik­lai hi­gie­nos rei­ka­la­vi­mus, įves­ti re­gist­ra­ci­ją, ir taip to­liau.

Tei­sin­gu­mo dė­lei rei­kia pa­sa­ky­ti, kad aso­cia­ci­ja ne­pa­da­rė nie­ko nau­jo, tik į vie­šu­mą iš­kė­lė ne­ma­žą vers­lo so­pu­lį. Skųs­ti kon­ku­ren­tus, pra­stū­mi­nė­ti jiems ken­kian­čius re­gu­lia­vi­mus yra ga­na pa­pli­tu­si pra­kti­ka, ir ne tik Lie­tu­vo­je.

Pri­si­min­ki­me, kaip su­kru­to tak­sis­tai, į Vil­nių atė­jus Uber pa­slau­gai – gir­dė­jo­si ra­gi­ni­mų vai­ruo­to­jams kel­ti pa­pil­do­mus kva­li­fi­ka­ci­jos rei­ka­la­vi­mus.

Tak­sis­tams į pa­gal­bą at­sku­bė­jo mo­kes­čių ins­pek­ci­ja, de­ta­liai išaiš­ki­nu­si, kaip ube­ris­tai tu­ri mo­kė­ti PVM ir ki­tus mo­kes­čius. Ir štai, pa­vyz­džiui, Briu­se­ly­je, tak­sis­tams pa­vy­ko pa­siek­ti, kad Ube­rio ten ne­bū­tų. Ir­gi tuo pa­čiu iš­ban­dy­tu me­to­du – už­re­gu­liuo­ti val­džios ran­ko­mis.

Ana­lo­giš­ki ka­rai vyks­ta kre­di­ta­vi­mo sri­ty­je – ma­to­me, kaip bu­vo „pa­tvar­ky­ti“ grei­tie­ji kre­di­tai. Ne­sun­ku nu­ma­ty­ti, kad tar­pu­sa­vio sko­li­ni­mo plat­for­mų ir­gi lau­kia kaž­kas pa­na­šaus, nes ir joms ga­li bū­ti „vie­no­di­na­mos“ kon­ku­ren­ci­jos są­ly­gos.

Jei pa­si­žval­gy­tu­me svei­ka­tos prie­žiū­ros sri­ty­je, pa­vyz­džiui, kom­pen­suo­ja­mųjų vais­tų są­ra­še, ar­ba ly­giag­re­taus vais­tų im­por­to są­ly­go­se, ir­gi ras­tu­me ky­šan­čių au­sų.

Nuo­la­ti­niai ra­gi­ni­mai nai­kin­ti vers­lo liu­di­ji­mus, ypač tuos, ku­rie su­si­ję su re­mon­to ir sta­ty­bų veik­la – ir­gi to pa­ties žan­ro kū­ri­nys. Ko­dėl mums taip sun­ku, o jiems taip leng­va, te­gu sun­ku bū­na vi­siems.

Jei ant svars­tyk­lių su­dė­tu­me vi­sus lo­bis­tų žy­gius pas val­džią, tai spė­ju, kad pa­siū­ly­mai su­re­gu­liuo­ti kon­ku­ren­tus nu­sver­tų pra­šy­mus pa­nai­kin­ti jiems pa­tiems tai­ko­mus su­var­žy­mus.

Ne­sun­ku su­pras­ti, ko­dėl taip yra. Mat val­džia vi­sai nė­ra lin­ku­si pa­nai­kin­ti re­gu­lia­vi­mus, o štai įves­ti – vi­sa­da pra­šom. Ka­dan­gi vers­las ei­na leng­viau­sio ir grei­čiau­sio re­zul­ta­to ke­liu, už­re­gu­liuo­ti kon­ku­ren­tus tam­pa žy­miai grei­čiau at­si­per­kan­čia al­ter­na­ty­va.

Trum­puo­ju lai­ko­tar­piu to­kia „kon­ku­ra­vi­mo“ tak­ti­ka tur­būt pa­si­tei­si­na, betgi ne­spjauk į van­de­nį, ga­li tek­ti ir pa­čiam ger­ti.

Vi­sų to­kių vers­lo pa­siū­ly­mų re­gu­liuo­ti ki­tus vers­lus pa­sek­mė yra re­gu­lia­vi­mų gau­sa, ir kas blo­giau­sia – jo­kių per­spek­ty­vų ka­da nors su­ma­žin­ti re­gu­lia­vi­mų kie­kį vi­siems.

O kaip ga­lė­tų bū­ti? Vieš­bu­čiai ga­lė­tų sa­ky­ti val­džiai: žiū­rė­ki­te, kiek tu­ris­tų gy­ve­no bu­tuo­se, ku­rie ne­tu­ri ko­kio ten gais­rin­gu­mo ser­ti­fi­ka­to, ir kas at­si­ti­ko?

Nie­ko neat­si­tik­tų, jei ir mums vie­ni ar ki­ti rei­ka­la­vi­mai bū­tų su­ma­žin­ti ar nuim­ti. Net jei vers­las ne­siū­ly­tų re­gu­lia­vi­mų, val­džia vi­suo­met bus lin­ku­si juos įves­ti. Tam, kad re­gu­lia­vi­mai pa­keis­tų kryp­tį, kad jų ma­žė­tų, o ne dau­gė­tų, rei­kia ne ant­rin­ti val­džiai, o ga­na so­li­džiai, di­de­le ar­gu­men­tų per­sva­ra jai pa­si­prie­šin­ti.

Tam tu­ri at­si­ras­ti kri­ti­nė ma­sė vers­lų, baks­no­jan­čių į re­gu­lia­vi­mų be­pras­miš­ku­mą. Tik ta­da ras­tų­si vil­tis, kad re­gu­lia­vi­mų ga­li bū­ti su­ma­žin­ta.

Pa­gal­vo­ki­te, juk ir da­bar svars­to­mą Dar­bo ko­dek­są bū­tų žy­miai leng­viau pa­keis­ti, jei kaž­ka­da ne­bū­tų vi­si va­ru su­va­ry­ti į dar­bo san­ty­kius, įsod­ri­nus au­to­ri­nius, ap­kar­pius vers­lo liu­di­ji­mus. O kol pa­tys vers­lai šau­kia­si re­gu­lia­vi­mų, tar­si pa­tvir­tin­da­mi, kad jie rei­ka­lin­gi, „jog tu­ris­tai ne­nu­si­vil­tų“, tai var­gas ir jiems, ir tu­ris­tams, ir kon­ku­ren­ci­jai.