
Naujausios
Klausk advokato
Prieš mokėdamas baudas Mokesčių inspekcijai – derėkis
Deivis Valiulis
Advokatų profesinė bendrija Balticlaw Pranckevičius, Valiulis ir partneriai
Tel. (861)1 33032
el.p. deivis.valiulis@balticlaw.com
- Mokesčių inspekcija po patikrinimo paskyrė baudą ir priskaičiavo nemažai delspinigių. Ar yra galimybė pakoreguoti mokėtiną delspinigių sumą?
- Pastaruoju metu Valstybinė mokesčių inspekcija itin intensyviai vykdo mokesčių mokėtojų, – tiek fizinių, tiek juridinių asmenų, – patikrinimus. Pasitaiko, kad Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) tikrinamam asmeniui priskaičiuoja ne tik nesumokėtų mokesčių sumas, tačiau taip pat priskaičiuoja delspinigius bei paskiria baudas.
Ne visi mokesčių mokėtojai žino, kad patikrinimo metu dėl priskaičiuotų mokesčių, delspinigių bei baudų dydžio su mokesčių inspekcija gali derėtis. Tokią galimybę numato Mokesčių administravimo įstatymas. Po derybų mokesčių mokėtojas ir Mokesčių inspekcija gali pasirašyti susitarimą dėl mokesčių ir su jais susijusių sumų dydžio. Pasirašius tokį susitarimą, jame sutarto mokesčio, delspinigių bei baudų dydžio nei viena iš susitarimo šalių vėliau nebeturi teisės ginčyti.
Man ne kartą yra tekę atstovauti mokesčių mokėtojus derybose su VMI, bei pasiekti mokesčių mokėtojams palankių rezultatų: 2015 metais po derybų su Vilniaus apskrities VMI priskaičiuotų mokesčių, delspinigių bei baudų sumą pavyko sumažinti beveik 40 procentų. 2014 metais su Panevėžio apskrities VMI pasirašytas susitarimas, kuriuo mokesčių, delspinigių bei baudų suma sumažinta daugiau kaip perpus.
Siūlyti derybas dėl mokesčių ir su jais susijusių sumų dydžio mokesčių mokėtojas gali tiek vietiniam mokesčių administratoriui – apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai, tiek centriniam mokesčių administratoriui – Valstybinei mokesčių inspekcijai. Viskas priklauso nuo to, koks patikrinimo etapas ar mokestinio ginčo procedūra vyksta.
Beveik visais atvejais klientams rekomenduojame siūlyti mokesčių administratoriui pradėti derybas dėl priskaičiuotų mokesčių, delspinigių ir baudų dydžio. Visgi, nereikėtų pamiršti prieš derybas gerai pasiruošti – atlikti išsamią situacijos teisinę ir finansinę analizę ir mokesčių administratoriui pateikti svarius argumentus, kodėl, mokesčių mokėtojo vertinimu, priskaičiuotos sumos galėtų būti mažesnės.
Nepavykus su mokesčių administratoriumi pasiekti susitarimo, nederėtų pamiršti, kad mokesčių mokėtojas gali pakartotinai pateikti siūlymą deryboms, jei turi papildomų įrodymų bei argumentų, kuriais remiantis VMI galėtų sutikti pradėti derybas iš naujo. Jei mokesčių mokėtojas neturi pakankamai lėšų iškart sumokėti visą derybų metu sutartą sumą, mokesčių mokėtojas gali toliau inicijuoti mokestinės paskolos sutarties sudarymo procedūrą – teikti prašymą mokesčių administratoriui atidėti arba išdėstyti susitarime nurodytą mokestinę nepriemoką.
Taigi, prieš nutardami teismo keliu spręsti kilusį mokestinį ginčą dėl priskaičiuotų mokesčių, delspinigių bei baudų, mokesčių mokėtojai turėtų įvertinti galimybę siūlyti VMI pradėti derybas dėl priskaičiuotų mokesčių ir su jais susijusių sumų dydžio, papildomai atkreipiant dėmesį į tai, jog ši procedūra administruojant muitus netaikoma.