Rimantas Beneta – žmogus, pirkęs namą balandžiams

Rimantas Beneta – žmogus, pirkęs namą balandžiams

Ri­man­tas Be­ne­ta – žmo­gus, pir­kęs na­mą ba­lan­džiams

Ar­ti­miau­siu me­tu, jau ko­vo-10-11 die­no­mis, Šiau­lių mies­to bul­va­ras kaip nie­kad bus pil­nas gy­vy­bės, ku­rios įkvėps ne tik di­džiu­lė mu­gė, bet ir gy­vū­nai. Di­džio­ji da­lis jų – ba­lan­džiai iš Šiau­lių ra­jo­no gy­ven­to­jo Ri­man­to Be­ne­tos ko­lek­ci­jos. Gy­vū­nų pa­ro­da – vie­nas iš Šiau­lių mies­to tu­riz­mo in­for­ma­ci­jos cent­ro or­ga­ni­zuo­ja­mos šven­tės „Mar­guok! Ver­buok! Su Lie­tu­va!” epi­zo­dų.

Iš­lai­dų ne­bes­kai­čiuo­ja

Di­džią­ją da­lį sa­vo gy­ve­ni­mo šalt­kal­viu-su­vi­rin­to­ju dir­bęs R. Be­ne­ta ti­ki, kad ne žmo­gus pa­si­ren­ka ba­lan­džius, o ba­lan­džiai žmo­gų. Kiek tik sa­ve pri­si­me­na, vi­sa­da my­lė­jo gy­vū­nus.

R. Be­ne­tos pa­žin­tis su ba­lan­džiais už­si­mez­gė tuo me­tu, kai jam bu­vo še­še­ri. Kaž­kas tą­kart į na­mus at­ne­šė su­ša­lu­sį ba­lan­dį. Ber­niu­kas jį slau­gė ir glo­bo­jo, kol su­stip­rė­jęs ba­lan­dis iš­ke­lia­vo ten, iš kur ir bu­vo at­ke­lia­vęs – į lais­vę. R. Be­ne­ta da­bar jau tiks­liai ne­be­ga­lė­tų pa­pa­sa­ko­ti, kaip ba­lan­džiai į gy­ve­ni­mą grį­žo jau ne­be pri­si­mi­ni­mų pa­vi­da­lu.

„Čia yra ma­no po­mė­gis, ho­bis. Gai­la, tik re­tas, ku­ris bū­tent ba­lan­džių au­gi­ni­mu už­sii­ma. Nie­ka­da ne­skai­čiuo­ju, kiek pi­ni­gų iš­lei­džiu ba­lan­džiams ir kiek jų tu­riu“, – ap­gai­les­tau­ja R. Be­ne­ta. Jis nie­ka­da neį­si­žei­džia pa­va­din­tas paukš­čių ko­lek­cio­nie­riu­mi.

Mei­lė, ku­rią ne kiek­vie­nai su­pras­ti

Mei­lė ba­lan­džiams ne­re­tai su­si­du­ria su įvai­riais iš­ban­dy­mais. R . Be­ne­ta sa­ko, kad di­džiau­sias jų – mo­te­riš­kas pa­vy­das. Ir kaip joms ne­pa­vy­dė­ti? – Vy­ras ne­sle­pia, kad jau­ki so­dy­ba ne­to­li mies­to, ku­rio­je jis da­bar gy­ve­na, pirk­ta bū­tent dėl ba­lan­džių.

„Ne kiek­vie­nai žmo­nai su­pras­ti vy­ro mei­lę ba­lan­džiams. Ga­li­ma tai va­din­ti pa­vy­du. Jo neiš­ven­gia daž­nas ba­lan­di­nin­kas“, – ne­sle­pia R. Be­ne­ta. Jo nuo­mo­ne, iš­min­tin­ga mo­te­ris tu­rė­tų džiaug­tis ži­no­da­ma, kur jai ieš­ko­ti din­gu­sio vy­ro.

Ba­lan­di­nin­kas pa­ste­bi, kad san­ty­kių pe­ri­pe­ti­jas ly­giai taip pat iš­gy­ve­na ir ba­lan­džiai. R. Be­ne­tai at­ro­do, kad ba­lan­džiai net ir ku­ria san­ty­kius pa­na­šiai kaip žmo­nės. Vy­ras pa­ste­bi, kad šie paukš­čiai ge­ba vie­nas ki­tą my­lė­ti, bet ne vi­si su­leis­ti kar­tu pa­mils­ta vie­nas ki­tą.

„Bū­na, kad be mei­lės po­ro­je nie­kaip neat­si­ran­da pa­li­kuo­nių. Jei šie ba­lan­džiai bū­na ir to­liau lai­ko­mi, kad su­si­po­ruo­tų, jų at­ža­los bū­na silp­nos. R. Be­ne­tos žo­džiais, ba­lan­džiai vi­sai kaip žmo­nės: jie ga­li iš­gy­ven­ti ir nau­jus ro­ma­nus, ir sky­ry­bas.

Ba­lan­džiai – vai­kų nu­si­ra­mi­ni­mas

R. Be­ne­tos tei­gi­mu, ša­ly­je yra per­spek­ty­vių ba­lan­di­nin­kų ir paukš­čių veis­lių, ta­čiau sun­ku su­ras­ti sau pa­mai­ną, nes veis­li­nio ba­lan­džio iš­lai­ky­mas kai­nuo­ja itin bran­giai.

R. Be­ne­ta sa­vo ba­lan­džius daž­nai pri­sta­to ne tik Lat­vi­jo­je vyks­tan­čio­se ba­lan­džių pa­ro­do­se. Šim­tai ba­lan­džių – ne tik dėl pa­ro­dų. R. Be­ne­ta ga­lė­tų vie­na po ki­tos var­din­ti prie­žas­tis, ko­dėl ba­lan­džiai jam to­kie svar­būs. Ba­lan­di­nin­kas pa­kvies­tas į mo­kyk­las vi­sa­da mie­lai ten vyks­ta.

„Net ir ši­ta kom­piu­te­ri­zuo­ta vai­kų kar­ta vis dar ge­ba džiaug­tis gy­vū­nais. Pai­ma vai­kai į ran­kas ba­lan­dį ir vi­sas vei­das nu­švin­ta, ro­dos, jam nie­ko dau­giau ir ne­be­rei­kia“, – įpras­tas vai­kų emo­ci­jas pri­si­me­na R. Be­ne­ta.

100 ba­lan­džių pa­ro­da – Šiau­liams

Vai­kai, ir ne tik jie, R. Be­ne­tos ba­lan­džiais tu­rės ga­li­my­bę pa­si­džiaug­ti ko­vo 10-11 die­no­mis Šiau­lių mies­to vyk­sian­čio­je šven­tė­je „Mar­guok! Ver­buok! Su Lie­tu­va!”. Ba­lan­di­nin­kas į bul­va­rą ža­da at­vež­ti ma­žiau­siai 100 sa­vo au­gin­ti­nių. Šven­tė­je bus ir dau­giau gy­vų „eks­po­na­tų“: į ren­gi­nį at­vyks al­pa­kos iš al­pa­kų ūkio Gruz­džiuo­se, po­nis ir žir­gas iš Šiau­lių jau­nų­jų gam­ti­nin­kų sto­ties. Šiau­lių tu­riz­mo in­for­ma­ci­jos cent­ro or­ga­ni­zuo­ja­mas ren­gi­nys šie­met bus ypa­tin­gai tur­tin­gas ir pra­smin­gas – lau­kia pa­trio­tiš­ki žy­giai, ne­mo­ka­mos eks­kur­si­jos lie­tu­vių, ang­lų ir ru­sų kal­bo­mis, mies­to bul­va­re šėls Di­džio­ji mu­gė, mies­to ka­vi­nės pri­sta­tys mies­to „Sau­lės sko­nį“ – Šiau­lių ta­pa­ty­bę at­spin­din­tį pa­tie­ka­lą ir gė­ri­mą.

Su ba­lan­di­nin­ko Ri­man­to Be­ne­tos (de­ši­nė­je) ko­lek­ci­ja – net 100 ba­lan­džių bus ga­li­ma su­si­pa­žin­ti ko­vo 10-11 die­ną Šiau­lių mies­to bul­va­re vyk­sian­čios šven­tės me­tu.

Ba­lan­džių gy­ve­ni­me ga­li­ma įžvelg­ti daug bend­rys­čių su žmo­nė­mis. Ba­lan­di­nin­kai pa­ste­bi, kad net ir jiems ne­sve­ti­mos neiš­ti­ki­my­bės ir sky­ry­bos.

G. Na­vic­kie­nės nuo­tr.