
Naujausios
Rožynas prie namų – tarsi feisbuko siena
Rožę gėlininkai vadina gėle karaliene, o su karaliene tenka elgtis karališkai – dažnai lenktis, priklaupti, tarnauti.
Šiaulietis landšafto architektas Karolis Grušas, pagal kurio projektą sodinamas rožynas Chaimo Frenkelio viloje, sako, kad meilė rožei kainuoja daug, tačiau rožes gali auginti ir sodininkas mėgėjas. Tiesa, labai kantrus sodininkas.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Senosios tradicijos
Rožių madas kaip ir anksčiau, taip ir dabar, diktuoja nepertraukiamas sodininkystės ir gėlininkystės tradicijas turinčios šalys – Prancūzija, Anglija, Olandija.
Rožininkai prisimena Napoleono žmoną Žozefiną. Ji 1804 metais pradėjo kurti didžiulį rožyną Malmaison dvare netoli Paryžiaus. Egzotiškoje Martinikos saloje gimusi prancūzų imperatorienė sukūrė didžiulį sodą Prancūzijoje tarsi prisiminimą apie gimtąją salą.
Ji išsiuntė savo sodininką mokytis į Angliją, įdarbino sodininkų būtent iš Anglijos. Netrukus jos rožynas tapo ir didžiausiu, ir gražiausiu Europoje. Jame augo šimtai rožių veislių. 2014-aisiais dvare iš dalies atkurtas senųjų istorinių veislių rožynas. Jame auginama apie 200 rožių veislių.
Rožės Europoje pradėtos auginti vienuolynų sodeliuose kartu su vaistiniais, maistiniais ar arbatiniais augalais.
Karolis Grušas pasakoja, kad rožių karštinę Europa išgyveno būtent 19 amžiuje. Atsiradęs poreikis sodinti augalus ne tik dėl naudos, bet ir dėl grožio, suteikė progą iškilti rožės kultui.
Lietuvoje rožė į mūsų gėlynus atėjo per dvarų kultūrą.
„Buvo kuriami geometriniai parkai, jie labai išpopuliarėjo – aiškios gražios linijos, raštai. Klombose augintos rožės. Buvo tarsi lenktyniaujama tarp bajorų, kieno rožynas gražesnis, kokią naują rožę parsivežė, iš kur ji atkeliavo. Senesnė, retesnė rožė buvo prestižo reikalas dvarininkams, – pasakoja K. Grušas. – Sodininko profesija taip pat buvo prestižinė. Rožynas be sodininko negali egzistuoti.“
Svarbus ne tik žiedas, bet ir kvapas
Šiaulių universiteto Botanikos sode penkerius metus dirbantis K. Grušas iš patirties žino, kad rožė – reiklus augalas.
„Tie, kurie galvoja apie savo rožynus, turėtų susitaikyti su mintimi, kad bus naudojamos cheminės priemonės rožių apsaugai, todėl jos netinkamos daržuose, netoli vaismedžių“, – sako pašnekovas.
Svajojantiems apie rožyną, svarbu žinoti, kodėl rožės bus auginamos?
„Vijoklines rožes galima auginti ant namo sienos, tvoros, pavėsinės, sukurti ažūrinius atitvarus. Vijoklinės rožės gali būti auginamos ir kaip didelis krūmas. Su jomis sukuriamas aukštesnis akcentas, – sako landšafto architektas. – Kitas svarbus dalykas – rožių žiedai. Yra rožių su labai dideliais pilnaviduriais žiedais, kurių šakos neatlaiko. Jos svyra, žiedai byra, todėl norimos estetikos gali nebūti. Verta pasiklausti rožių augintojų, kaip žiedas laikysis.“
K. Grušas akcentuoja ir rožės kvapą – svarbu, ką mes užuosime.
„Jeigu komponuojame rožyną, reikėtų prisiminti, kad dalis rožių visiškai nekvepia, nors žiedai ir labai gražūs. Jeigu rožė augs arti praėjimo, pavėsinės, galbūt net svarbesnis yra ne rožės grožis, o jos kvapas.“
Svarbus ir rožių žydėjimo laikas. „Pasodiname rožių kompoziciją, įsivaizduodami, kad štai visos rožės sužydės vienu metu ir iš jų spalvų susidarys gražus vaizdas. Bet rožės žydės skirtingu laiku ir galime nepasiekti reikiamo rezultato“, – sako K. Grušas.
Dažnai tai kompensuojama kitais augalais, kurie tinka prie rožių. Karolis vardija: šluotelinės hortenzijos, levandos, kurias dažnai Lietuvoje keičia žemesnių veislių katžolės, snapučiai.
Reikės tinkamos vietos
Ar rožė gali augti bet kurioje sodo vietoje? Landšafto architektas pataria pirmiausia pagalvoti apie savo sklypo struktūrą ir asmeninius poreikius.
„Lietuviškoje sodyboje tradiciškai išskiriamos trys erdvės. Pirmoji – reprezentacinė, esanti priešais namą. Tai ir gėlių darželis. Fasadinė pusė – tarsi tų laikų feisbuko siena: po langu auga gėlynėlis, kurį prižiūri mergelė, o virš to gėlynėlio – langelis, pro kurį žiūri ta mergelė. Eidamas vieškeliu galėdavai pasirinkti“, – šypsosi Karolis.
Kita erdvė – namų, kur mes dažniausiai ilsimės. Joje rožės gali augti kaip funkcinis elementas, pavyzdžiui, šalia pavėsinės, kaip ažūrinė siena ar nedidelis akcentas, papuošiantis aplinką. „Bet rožės neturi trukdyti poilsiui“, – akcentuoja pašnekovas.
Trečia dalis – ūkinė, kurioje rožių neturėtų būti.
Kadangi kiekviename sklype yra stebėjimo taškai – terasa arba langas, įėjimas į sklypą, iš ten turime matyti optimalų rožyno vaizdą, sako Karolis. „Vadinasi, žemiausios rožės auga priekyje, kitos „lipa“ aukštyn, po to dar aukštyn. Kad aukštesnės rožės neužstotų mažesnių.“
Be to, rožynui visada svarbu fonas, tai, ką matysime už rožyno: šiltnamį ar krūmus. Karolis sako, kad žiedo spalva atrodys ryškesnė, jeigu fone bus kažkas tamsaus, priešingu atveju, baltoje spalvoje ar atviroje erdvėje žiedas tarsi ištirpsta, sumažėja jo spalvos intensyvumas.
Rūpestis – visus metus
K. Grušo nuomone, auginti rožes sodininkui mėgėjui – įkandama užduotis, tačiau „tai nebus augalas, kurį pasodinai ir pamiršai“.
„Pavasarį, kai pradeda skleistis lapeliai, turime pašalinti nušalusias dalis. Svarbu dar esant pumpurams nupurkšti cheminėmis priemonėmis, dažniausiai naudojami insekticidai nuo vabzdžių ir fungicidai nuo grybinių ligų. Yra keletas kenkėjų, kurie labai anksti pavasarį sudeda kiaušinėlius ir vėlesnis purškimas nebus efektyvus. Kenkėjai įlenda į patį rožės stiebelį (pavyzdžiui, pjūklelis) ir išvalgo centrinę dalį. Nauji ūgliukai nuvysta, žiedai nyksta, augalas atrodys varganai.“
Rožes reikia stebėti. Jeigu atsirado amaro židinių, imtis priemonių naikinti. Gal ant lapų atsirado dėmelių? Tai dažniausiai yra grybinių ligų ženklai. Tokiu atveju, pataria K. Grušas, reikėtų keisti ir mulčią po rože.
Kadangi daugelis rožių veislių yra jautrios šalčiui, jas reikia žiemai pridengti. Sudėtingiau su vijoklinėmis rožėmis, nes kai kurias būtina nuimti nuo kopetėlių ir paguldyti ant žemės, tada pridengti.
K. Grušas rekomenduoja pasirinkti tinkamą ir atsparią veislę: „Liūdna, kad kuo prašmatnesnė, kuo gražesnė veislė, tuo ji jautresnė.“
Kokios klaidos?
Landšafto architektas siūlo vengti sodybose geometrinių rožynų su pretenzija į dvarišką aplinką: „Bus eklektika, jeigu pasidarysime dvarininko parterį prie ūkininko sodybos.“
Rožę galima auginti kaip akcentinį augalą dideliais krūmais. Kitas variantas – rožė peizažinio gėlyno dalis.
Pašnekovo žodžiais, klaidinga tikėtis, kad rožė kažką paslėps. Pavyzdžiui, paleidžiama rožė augti ant seno sandėliuko sienos ir tikimasi, kad augalas ją uždengs. Bet vis tiek matai foną, kuris atrodo nekaip.
Arba pasodina rožę į padangą, kad paprasčiau būtų prižiūrėti, bet nukenčia estetika. Rožė yra laisvai augantis, netaisyklingos formos augalas, todėl šalia labai taisyklingos formos apgenėtų medelių kartais atrodo juokingai.
K. Grušo nuomone, dažniausia problema, kad pasirenkama prasta rožės veislė. Augalas skursta.
„Perkama rožė vazonėlyje iš šiltnamio, kur gyveno tręšiama, apsaugota, ir staiga mes ją išnešame į lauką pasodinti. Jai yra šokas, gali būti, kad ji net neatsigaus – grožio neturėsime, o pinigus išleidome“, – sako specialistas ir pataria rinktis rožes iš profesionalių sodininkų, rožininkų. Su profesionalais galima pasitarti, jie suteikia garantijas, kad rožė išgyvens, pakonsultuoja, kaip pasodinti ir prižiūrėti.
Tarp žiedų ir žalio asfalto
Ar rožė populiarėja gėlynuose? K. Grušas sako, kad klientai dažniausiai prašo tokio gėlyno, kurio nereikės prižiūrėti. Taigi, rožė netiks. Dabar labai populiarėja daugiamečių gėlių gėlynai ir tai, kas ekologiška.
„Daugiametis gėlynas – mažesnės išlaidos. Tuo jau naudojasi didieji miestai, matome pavyzdžių Skandinavijoje. Jeigu nori gero vaizdo su vienmečiais augalais, turi tris kartus per sezoną jų pirkti. Tai neekonomiška“, – sako K. Grušas. Jis akcentuoja, kad daugiamečiai augalai dažnai būna gražūs ne savo žiedais, o lapų forma, ažūriškumu, struktūra, lapų spalva. Žmonės miestuose nori daugiau natūralumo, o daugiamečių gėlių darželis – tarsi pagražintas natūralios pievos variantas.
Dirbdamas privačiai kaip landšafto architektas K. Grušas stebi, kad Lietuvoje neretai sklypo grožiui skiriama per mažai dėmesio.
„Jeigu žmogus pasistato namą, tai sklypui lėšų skiria tiek, kiek liko nuo namo statybos. Nors sklype gali pasidaryti dar vieną kambarį, kuris vasarą taps pagrindiniu gyvenamuoju kambariu“, – sako pašnekovas. Tam reikia kokybiškų medžiagų ir kokybiškų augalų, visiškai nesvarbu, kokio dydžio sklypas. „Reikia pagalvoti apie interjerą eksterjere“, – šypsosi Karolis.
Neretai pasirenkamos spygliuočių kompozicijos ir veja. Tačiau vejai, Karolio nuomone, nereikėtų vergauti – nerauti kiekvieną ten išaugusią gėlytę.
„Pas mus sterilių vejų tendencija ateina iš Anglijos, galbūt Amerikos, jas matome filmuose, per televiziją. Tai tarsi žaliasis asfaltas. Kadangi mes neužsiauginome sodininkystės tradicijų stuburo, pas mus viskas susitinka – Rytų ir Vakarų įtaka – kas iš to gaunasi, tas ir gaunasi.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Karolis Grušas baigė mokslus Anglijoje, kuri turi gilias sodininkystės ir gėlininkystės tradicijas, bet ten nepasiliko. „Manau, kad viską galima pasiekti ir Lietuvoje.“
Landšafto architektas Karolis Grušas pataria pagalvoti, kokie yra asmeniniai poreikiai įsirengti rožyną ar kitą akcentą sklype. „Pirmiausia – žmogaus poreikiai, nes sklypą formuoji ne dėl kaimynų ar svečių, o dėl savęs“.
Jaunavedžių alėja Šiaulių universiteto botanikos sode. Jos šonuose pasodinta rožių su kitais augalais – levandomis ir alūnėmis.
Buksmedžiais įrėminta klomba, kurios centre – rožė.
Sodinant rožyną reikės įvertinti rožių žiedų formą ir dydį, jų spalvą ir net kvapą.
Rožėms galima naudoti natūralų pušų žievės mulčią. Prabangesnis mulčias – kokoso drožlės iš kokoso riešuto kiauto, grikių lukštai.
Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio vilos parke sodinamas rožynas jau turi žydinčių krūmų.
Rožė nėra taisyklingos formos augalas, tai – laisva gėlė, todėl šalia dailiai apkarpytų krūmų atrodytų prastai.