
Naujausios
Rudens darbai sode ir gėlyne įpusėjo
Baigiasi antras rudens mėnuo. Pirmosios šalnos nukando vasarines gėles, pradėjo birti medžių lapai. Nors derlius beveik visas jau suvežtas į namus, sandėliukus, tačiau sode ir gėlynuose dar yra ką veikti. Apie rudens darbus kalbamės su Šiaulių universiteto Botanikos sodo specialistais.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Genėti – tik esant būtinybei
Rudenį genėti medžius dendrologas Vaidas Juknevičius pataria minimaliai – tik nulūžusias, pažeistas ar nudžiūvusias šakas. Medžiai ir krūmai jau ruošiasi žiemai, be to, rudenį dažnai lyja, ir padarytos žaizdos prastai gyja, į jas gali įsimesti infekcija.
Genėti dendrologas pataria pavasarį. Kaulavaisiai (vyšnios, slyvos) genimi nuėmus derlių. Pavasarį kaulavaisių geriau neliesti, nes žaizdos sunkiai gyja.
Jeigu ant medžių liko sudžiūvusių vaisių, vadinamų mumijų, jas geriau nuskinti ir sunaikinti, nes tai gali būti ligos požymis. Sveikų vaisių ant medžio galima šiek tiek palikti, nes žiemą jie bus maistas paukšteliams.
Jeigu medžių lapai nėra ligoti, juos kartu su smulkiomis šakelėmis galima kompostuoti. Ligotus lapus, pavyzdžiui, kriaušių lapus, pažeistus rūdžių, reikia kruopščiai sugrėbti ir sunaikinti (sudeginti arba išvežus toliau už sodo užkasti).
Paprastai lapai suyra per metus, tik ąžuolų, bukų lapai pūva apie dvejus metus.
Vėlyvas ruduo palankus metas sodinti lapuočius ir labai nepalankus – spygliuočius. Spygliuočiai beveik neužmiega žiemą, nors ir minimaliai, bet auga, tačiau iki žiemos nespėja užsiauginti smulkių šaknelių ir pradeda skursti. Taigi spygliuočių sodinimą reikėtų atidėti pavasariui.
Laikas balinti medžius
Prieš žiemą, kai temperatūra nukrenta apie 0 laipsnių, patariama nubalinti medžius. Daugelis klysta darydami tai pavasarį.
V. Juknevičius sako, kad medžių kamienų balinimas reikalingas tam, kad žiemos pabaigoje aktyvūs saulės spinduliai, atsispindintys nuo sniego, nekaitintų kamienų. Iš įkaitusių medžių pradeda tekėti sultys, kurios, paspaudus šaltukui, sušąla ir ardo ne tik medžio žievę, bet ir medieną. Tai labai kenkia medžiams, nes vėliau į žaizdas įsimeta grybeliai, įvairios ligos.
Balinant medžius taip pat pašalinami, sunaikinami kenkėjai, grybų sporos. Prieš balinimą medžių kamienus reikia paruošti – metaliniu šepečiu nubraukti žievės atplaišas. Žievės gabaliukus reikia surinkti ir geriausiai sudeginti. Taip užkirsite kelią ligų ir kenkėjų plitimui sode.
Medžių balinimui galima naudoti specialius mišinius, parduodamus parduotuvėse. Jie yra praturtinti mikroelementais, priešgrybinėmis ir kitokiomis svarbiomis medžiagomis, kurios ne tik apsaugo nuo saulės spindulių, bet ir nuo ligų, taip pat maitina medį mikroelementais.
Galima balinti ir vandeniniais baltais dažais. Pasak specialisto, jie gerai išsilaiko per visą žiemą, ne taip greitai nuplaunami lietaus. Tačiau į juos taip pat vertėtų įmaišyti mikroelementų, priešgrybinių, pesticidinių medžiagų.
Pasak dendrologo, kai kurie sodininkai patys pasigamina balinimo mišinio, kuriam naudoja kalkes, mėšlą ir lipalą. Tokie mišiniai taip pat tinkami, tačiau reikėtų nepamiršti, kad mišinys turi būti kuo baltesnis.
Dažniausiai balinami vaismedžiai, nes jie labiausiai pažeidžiami. Dekoratyviniai medeliai ir krūmai taip pat pažeidžiami, bet nubalinti prarastų savo dekoratyvumą. Dekoratyvinių medžių kamienus galima apvynioti agroplėvele, kuri taip pat atspindės saulės spindulius. Tik nereikia naudoti storo sluoksnio, nes atšilus orams medžio kamienas pradės šusti.
Vietoj agroplėvelės galima naudoti meldus, eglišakes. Visos šios medžiagos medelius apsaugos ir nuo saulės spindulių, ir nuo šalčių, ir nuo medžius graužiančių gyvūnų. Beje, jiems nepatinka ir balinti medžiai.
Apsauga nuo šalčių
Jautrius šalčiams augalus būtina apdengti. Medžių kamienų apačias galima apmulčiuoti durpėmis, apdengti eglišakėmis. Šis būdas puikiai tinka ir rožėms. Levandas taip pat galima apdengti eglišakiais.
Iš šiltesnių klimato zonų atkeliavusius augalus (lauke augančius kaktusus, jukas, kalninius augalus ir kitus) reikia apdengti polikarbonatinės dangos gaubtais.
Pasak Botanikos sodo specialistės Žydrūnės Valainytės, kai kurie augalai (astilbės, dekoratyviosios ežiuolės, alūnės) geriau peržiemos, jeigu nenukirpsime antžeminės jų dalies.
Apdengti, aprišti augalus reikia tik tada, kai numatomas minus 10 laipsnių šaltis. Esant šiltesniems orams po dangalu kaupiasi drėgmė ir augalą gali apnikti ligos. Taigi, atslūgus šalčiams, augalus reikia nudengti ar pradengti, kad vėjas galėtų pradžiovinti.
Dekoratyvinius spygliuočius medelius apdengti reikia ne tik nuo šalčių, bet ir nuo saulės. Pasak V. Juknevičiaus, žmonės kartais klaidingai įsivaizduoja, kad medelis nurudavo nuo šalčio, taip dažniausiai atsitinka dėl to, kad medį žiemą nudegina saulės spinduliai.
Tulpių sodinimo metas
Ž. Valainytė sako, kad dabar palankus metas sodinti tulpes.
Specialistė pažymi, kad tulpės yra linkusios sirgti virusinėmis ligomis. Todėl sodinant jas reikia būti atidiems: atrinkti tik sveikus, ligų ir graužikų nepažeistus svogūnėlius, darbui naudoti tik sterilius įrankius, kad per juos neužsikrėstų svogūnėliai.
Nors kai kurie gėlininkai iš rudens pasisėja vienmečių gėlių, kad jos anksčiau sudygtų ir pražystų, tačiau gėlininkė to nerekomenduoja, nes sėklų daigumas nebus toks geras, kaip pasėjus pavasarį.
Esant poreikiui, iš rudens galima pasisėti burnočių, medetkų, laibenių. Jei šie augalai jau buvo auginami darželyje šį sezoną, natūraliai pasisėjo ir išaugs kitais metais.
Rudenį būtina iškasti ir sunešti į rūsius jurginų šakniagumbius ir kanų šakniastiebius. Jie turėtų būti laikomi nedrėgname rūsyje, 4–5 laipsnių temperatūroje.
Jeigu jurginų šakniagumbiai ploni ir maži, jie dedami į atitinkamo dydžio talpą ir užpilami durpėmis tam, kad neišdžiūtų.
Botanikos sodo direktoriaus pareigas laikinai einantis dr. Martynas Kazlauskas atkreipia dėmesį, kad laukuose plinta invazinis augalas rykštenė.
Į mūsų gėlynus šis augalas atkeliavo kaip dekoratyvus, gražus, geltonai žydintis vidutinio aukščio augalas, tačiau netrukus išplito ir už sodų, darželių ribų.
Invaziniai augalai tuo pavojingi, kad išstumia vietinius augalus, keičia ekosistemą. Todėl auginantiems gėlynuose rykštenes reikėtų apdairiai elgtis su jų antžeminėmis dalimis, kad sėklų neišnešiotų vėjas, paukščiai, nenuplautų vanduo. Nužydėjusius augalus geriausia būtų sudeginti.
Artėja Vėlinės ir daugelis ieško augalų, kuriais galima būtų papuošti kapus, kad augalai nebijotų šalnų ir nesunyktų nesulaukę švenčių.
Ž. Valainytė sako, kad šiuo metu labai populiarūs viržiai. Jie išlieka dekoratyvūs iki pavasario. Tai daugiamečiai augalai.
Pavasarį viržių žiedynus reikia nukirpti, nes jie praranda spalvą, be to, apkarpytas augalas pradeda leisti naujus ūglius.
Taigi, viržiai yra vienas tinkamiausių augalų sodinti kapinėse, nes nebijo šalnų ir ilgai išlieka dekoratyvūs.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vienas pagrindinių darbų soduose, parkuose spalio pabaigoje – sugrėbti nukritusius lapus.
Rykštenės gražus, geltonai žydintis gėlynų augalas, tačiau laukuose plinta kaip invazinis.
Jeigu ant obels paliksite vieną kitą obuolį, žiemą paukšteliams nuo to bus tik geriau.
Šiaulių universiteto Botanikos sodo botaninių kolekcijų kuruotoja Žydrūnė Valainytė sako, kad kai kuriems augalams žiemą padeda geriau ištverti nenukirptos antžeminės jų dalys.
ŠU Botanikos sodo dendrologas Vaidas Juknevičius sako, kad šiuo metu sode pagrindinis darbas – lapuočių medžių sodinimas.