
Naujausios
Šalavijai
Giedrius RUMĖ
Gėlininkas
Susipažinkime su viena didžiausių notrelinių (Lamiaceae) šeimos gentimi. Šalavijų (Salvia) priskaičiuojama net apie 1 000 rūšių. Paplitę vidutinio šiltumo ir šiltuose Centrinės ir Pietų Amerikos, Rytų ir Centrinės Azijos, Europos Viduržemio jūros regionuose. Mokslinis augalo vardas kildinamas iš lotyniško žodžio salvere (būti sveikam, gerai jaustis) – mat kai kurios šalavijų rūšys yra neblogos vaistažolės. Tai vienmečiai, dvimečiai ar daugiamečiai, kartais medėjantys augalai. Stiebai statūs ar kylantys, keturkampiai, paprasti ar šakoti, iki 120 cm aukščio. Lapai ištisiniai, rečiau skiautėti, kotuoti, priešiniai. Žiedai sudėtinguose menturiuose, sutelktuose į šluoteles ar varpas. Žiedo vainikėlis dvilūpis, nuo baltos iki violetinės spalvos.
Dauguma iš šiltesnių kraštų kilusių šalavijų Lietuvoje auginami kaip vasarinės gėlės. Geriausiai pažįstamas raudonžiedis (S.splendens). Gamtoje (Brazilija) jis puskrūmis ar daugiametis žolinis augalas, ištįstantis ir iki 80 cm. Žiedai stambūs, netaisyklingi, ilgose kekėse. Tai ryški, labai ilgai žydinti gėlė. Nelaimei, pražysta tik praėjus 12 savaičių nuo sudygimo, todėl, išbėrę sėklas tiesiai į dirvą, žiedų sulauksime jau rudeniop. Kad taip nenutiktų, raudonžiedį (ir kitas rūšis) reiktų pasisėti į vazonėlius kovo pradžioje ar net anksčiau. Kadangi raudonžiedis šalavijas – tropikų gyventojas, jo daigai į lauką persodinami tik pasibaigus šalnoms (gegužės pabaigoje ar net birželį). Šalavijų sėkloms sudygti būtina šviesa, todėl jos išbarstomos dirvos paviršiuje, o vazonėliai pridengiami stiklu. Sudygę sėjinukai nepakenčia žemesnės nei 14 laipsnių temperatūros, tačiau sutvirtėję tampa atsparesni ir vėliau augalai net išlaiko silpnesnes rudens šalnas.
Dažniausiai auginamos raudonžiedės veislės, tačiau yra šios rūšies šalavijų ir kitų spalvų žiedais: baltų, mėlynų, rožinių, purpurinių ir netgi margų. Kitas braziliškas šalavijas – skaisčiažiedis (S.coccinea) – panašus į nedidelį krūmą (išauga iki vieno metro aukščio). Gamtoje tai daugiametis augalas, tačiau pas mus veisiamas kaip vasarinė gėlė. Natūraliose augimvietėse ši rūšis labai elegantiška, ilgais, puriais žiedynais. Deja, kultūrinės veislės prarado šias puikias savybes ir tapo pernelyg kompaktiškos. Kad sugrąžintume augalui pirmykštį žavesį, pasodinkime jį pusšešėlyje į labai derlingą žemę – čia jis kiek ištįs, bet bus patrauklesnis akiai.
Galima įsigyti įvairių spalvų skaistažiedžio šalavijo sėklų (25–40 cm aukščio veislės, pražystančios baltais, rausvais ar raudonais žiedais). Tai senas Europos gėlynų augalas, bet pas mus nelabai populiarus. Nenoriai auginamas ir miltuotasis šalavijas (S.farinacea), nepaliaujamai žydintis iki rudens šalnų gausiais mėlynais žiedais. 60–90 cm aukščio augalai gerai atsilaiko ir prieš stipresnius vėjus, todėl puikiai tinka atviriems gėlynams. Kerai gražios piramidinės formos, gausiai lapuoti. Žiedynai ant ilgų kotų, 15–20 cm ilgio. Jau rūšies pavadinimas sako, kad šio šalavijo stiebai baltai pūkuoti.
Meksikoje augantis skėstažiedis šalavijas (S.patens) – daugiametis, gumbus (kaip jurginas) formuojantis krūmas. Šaltesniuose kraštuose didesnis nei 40–80 cm neišauga, o jo šaknis prieš žiemą tenka iškasti ir iki pavasario laikyti vėsioje patalpoje užpiltas durpėmis. Žiedai dideli, išvaizdūs, mėlyni.
Daug dažniau Lietuvoje auginamas mažiau rūpesčių keliantis dailusis šalavijas (S.viridis), natūraliai išplitęs Viduržemio jūros regione. Išauga iki 40–60 cm aukščio. Stiebai gausiai šakoti, liaukingi; lapai gana smulkūs, pailgai elipsiški, apaugę plaukeliais. Žiedynai 15–30 cm ilgio; netikruose menturiuose po 4–6 žiedus. Šios rūšies stiebo viršūnėje esantys lapeliai iš lėto nusidažo tiršta mėlyna, rožine ar balta spalva (dėl to ne tokie ryškūs žiedai kartais nė nepastebimi). Dailiojo šalavijo sėjinukai iš pradžių būna žali. Jų viršūnės ima spalvintis tik augalui pasiekus 30 cm aukštį. Puikus fonas kitoms vasaros gėlėms, tik būtina kruopščiai suderinti žiedų spalvas, kad jos nerėžtų akies.
Kvapusis šalavijas (S.sclarea) paplitęs Viduržemio jūros regiono šalyse. Ten jis turi tikslesnį pavadinimą ir dėl ne itin malonaus aštroko, netgi šiek tiek atstumiančio aromato tituluojamas muskusiniu. Gana stambus, išauga iki 120–150 cm aukščio. Lapai stambūs, kiaušiniški, ilgakočiai (viršūnėse bekočiai), šiurkštūs. Žiedynai šakoti, iš negausių žiedų menturių. Žiedai violetiškai rausvi ar balti, beveik paslėpti rausvų ar baltų pažiedžių. Žydi birželį ir liepą. Peržydėjęs augalas subrandina sėklas ir žūva. Auginamas kaip dvimetis: pirmais metais sėjinukai suformuoja tik lapų skrotelę, o kitą vasarą pražysta. Dirvai nereiklus, gali augti ir sunkesnėse, nelabai derlingose žemėse.
Kitas ne mažiau dekoratyvus augalas iš Viduržemio jūros pakrančių – sidabrinis šalavijas (S.argentea). Išauga iki 70–80 cm aukščio. Stiebai šakoti, žiedai balti, dideli, bet neišvaizdūs. Augalas labiau pribloškia didžiuliais, šiek tiek garbanotais, tankiais sidabriškais pūkeliais padengtais lapais (kartais šį šalaviją augintojai pravardžiuoja meškos ausimis). Peržydėjęs subrandina sėklas ir nunyksta. Gerai auga karštose, sausesnėse vietose, puriose, derlingose dirvose. Veisiamas sėklomis (neretai ir pats, kaip ir kvapusis, pasisėja).
Asmeninės nuotr.