
Naujausios
Senosios ukrainietiškos lėlės – giminingos lietuviškoms
Joniškyje savaitę trukusiame dailininkų plenere „Vyšnios žydėjimas“ dalyvavę menininkai iš Ukrainos ne tik tapė, bet ir vedė ekudacinius užsiėmimus, per kuriuos mokė kurti tradicines lėles iš šieno, lino bei medžiagos skiaučių. Mokymuose paaiškėjo, kad tarp lietuviškų ir ukrainietiškų senųjų lėlių – daug „giminystės“ ryšių: naudojamos ne tik tos pačios ar panašios medžiagos, bet ir analogiška technika. Vis dėlto kai kurie elementai ir spalvos labiau būdingi tik Ukrainai.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Tėvai dirbdavo, vaikai žaisdavo
„Paprastos ukrainietiškos lėlės senais laikais buvo gaminamos iš gamtos medžiagų. Joms nereikėjo nei plasmasės, nei geležies, nei adatos, jokių detalių. Užteko tik siūlo ir šieno“, – pasakojo ukrainietė amatininkė Jana Šinkarenko, pati besispecializuojanti senųjų tradicinių Ukrainos lėlių gamyboje.
Kadangi nebūdavo vaikų darželių, tėvai savo mažuosius vesdavosi kartu į dirbamus laukus. Kol šie plušėdavo, berniukai ir mergaitės patys arba pamokyti suaugusiųjų susikurdavo sau užsiėmimus. Vienas jų būdavo lėlių iš šieno rišimas.
Lėlės – moteriškos giminės
Tokiai lėlei reikėjo tik dviejų šieno kuokštų. Vieną suvoliojus, kuris atstojo ištiestas į šonus rankas, jis būdavo apglėbiamas kitu, ilgesniu, ir surišamas, paliekant atsikišusią galvą. Siūlu sutvirtinus kryžmą iš to paties šieno būdavo privyniojamas platėjantis sijonas, mat, anot J. Šinkarenko, visos lėlės gamintos moteriškos giminės. Taip paprasčiau ir ant tokio tvirto sijono ją galima pastatyti.
Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus muziejininkė Lina Vaitekūnienė pažymėjo, kad ukrainietiškos lėlės giminingos ir mūsiškoms, lietuviškoms senovinėms lėlėms. Daugelis dalykų universalūs. Muziejaus darbuotojos Aušros Petrauskienės prieš dvejus metus išleistoje knygoje „Miestelis, kuriame gyvena lėlės“, taip pat minimos lėlytės, kurias kadaise vaikai gamindavo iš šieno ar šiaudų.
Lino lėlės – su viena kasa
O štai lino siūlų lėlės šiek tiek skiriasi nuo lietuviškų. Ukrainietiška lininė likimo lėlė, kuri turi būti daroma tik sau, turi vieną kietai supintą ir styrančią kasą. Lietuviškos lėlytės dažniausiai būna su dviem kasomis.
Tokia lininukė surišama iš trijų dalių. Viena dalis atstoja kūną, per ją perkišamos kitos dvi, atstojančios rankas ir galvą su kasa.
Surišus lėlę, apkarpomas sijonas, kad būtų lygus kraštas, ir išsikišę „plaukai“. Dar tokias lėles ukrainiečiai puošia spalvotais siūlais: nupina dirželius, apyrankes.
Lėlė iš skiaučių
Dar viena tradicinė ukrainietiška lėlė surišama iš keturių medžiagos skiaučių – trijų apvalių ir vienos keturkampės bei gabalėlio vatos ar sintepono, kuris suvyniojamas į kamuoliuką ir tampa lėlės galvos užpildu. Taip pat prie šios galvytės pritvirtinamas varpelis, kuris turi išlįsti iš po sijono. Tokia lėlė, pasak J. Šinkarenko, vadinama varpeliu, o skambantis varpelis gali prišaukti gerą orą, sveikatą, laimę ir kitus trokštamus dalykus.
Sintepono kamuoliukas apgaubiamas pirma – didžiausia pagal skersmenį – apskrita vienspalve skiaute ir ties kaklu tvirtai užrišama baltu siūlu. Lygiai taip paeiliui dedamos ir užrišamos kitos dvi viena už kitą maždaug dviem centimetrais mažesnio skersmens apskritos, bet spalvotos skiautės. Pagaliau paskutinė užrišama keturkampė balta arba lino spalvos skiautė ir iš šonų susukant medžiagą suformuojamos rankos, kurių „rankogaliai“ užtvirtinami spalvotais siūlais. Tokiu pat siūlu apvyniojamas ir juosmuo bei vyniojama kryžma per pečius. Lėlės galvą belieka apgobti skarele, o kad ją galėtume pakabinti, – užrišame kelių spalvų virvelę ant rankų.
Lėlės padeda užmiršti nelaimes
Kaip pasakojo Jana Šinkarenko, lėlėms kadaise buvo priskiriamos maginės galios: jos žmonių pasakojimuose išliko kaip galinčios saugoti nuo nelaimės, baimių, pritraukti sėkmę, sveikatą.
Ukrainiečių siūtų iš medžiagos lėlių rūbai puošiami kitokiais raštais nei lietuviškų lėlių, daug raudonos spalvos. Be to, neįprastas akcentas – spalvoti siūlai, kryžiuojami ant veido, tarsi kryžius, kuris reiškia apsaugą nuo nelaimių.
J. Šinkarenko lėles kurti išmoko iš močiutės. O dabar Mariupolyje, kur yra nemažai neturinčių darbo moterų, ėmėsi meno terapijos, kviesdama jas kartu kurti lėlytes. Ši veikla ramina, padeda užmiršti niūrią kasdienybę, be to, lėlėms nereikia sudėtingų, brangių medžiagų, galima kurti iš to, ką randame namuose.
Autorės nuotr.
Janos Šinkarenko lėlių iš lino kūrime noriai dalyvavo Joniškio Mato Slančiausko progimnazijos mokiniai.
Mokymų dalyvės per 40 minučių surišo tradicines skiautines ukrainietiškas lėlytes.
Lėlė–varpelis, pagal senus ukrainiečių papročius, gali prišaukti sveikatą, laimę, gerą orą.
Siūlų kryžius ant lėlės veido reiškia apsaugą nuo nelaimių, negerų žmonių.
Mokymuose joniškietės pasigamino lėles–varpelius iš medžiagos skiaučių.
Lino siūlų Likimo lėlytė – ruošinys, o greta – jau užbaigta su stačia kaip styga kasa.
Tautodailininkė iš Ukrainos Jana Šinkarenko pasakojo, kad lėlėms kadaise buvo priskiriamos maginės galios: jos žmonių pasakojimuose išliko kaip galinčios saugoti nuo nelaimės, nuo baimių, pritraukti sėkmę, sveikatą.
Ukrainietės lėles puošdavo ir pievose priskintomis gėlėmis.
Šieno ruošinys lėlei.