
Naujausios
Šiaudiniai sodai papuoš namus
Antradienio popietę į Šaltenių (Kelmės r.) biblioteką rinkosi moterys ir vaikai, ketinantys išmokti rišti šiaudinius sodus.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Šaukėnų kultūros ir amatų centro vyriausioji etninės kultūros specialistė Gitana Urmonienė susirinkusiesiems pasakojo šiaudinių sodų istoriją, jų prasmę ir paskirtį.
Šiaudiniai sodai Žemaitijoje nėra labai populiarūs, juos nuo seno pamėgusios rišti daugiausia aukštaitės, dzūkės. Aukštaitijoje šis paprotys išsilaikė iki XX amžiaus pradžios, nors senesniais laikais daugiau ar mažiau sodus rišdavo visoje Lietuvoje, vadindavo juos liktoriumi, voru, žarondeliais ir kitaip.
Visus sodus sudaro trikampiai ir kvadratai, simbolizuojantys dvasios ir materijos dermę. Paprasčiausias sodas sudaromas iš dviejų piramidžių bendru pagrindu, bet ir jam reikia mažiausiai šimto šiaudelių. Kaip sodas atrodys, kokio bus dydžio, su kokiais papuošimais – rišėjos fantazijos reikalas.
Rišti sodus besimokančios moterys sulaukė G. Urmonienės patarimų, kaip pasidaryti įdomesnį, puošnesnį, išskirtinį sodą, tinkamą Kalėdų šventėms. Sodams rišti netinka nei miežių, nei kviečių šiaudai, tik rugių, nes jie tuščiaviduriai. Šiaudų reikia prisiruošti iki Joninių, kol per daug nesukietėja. Norint, kad sodas suktųsi, reikia jį pakabinti ant vaškuoto siūlo, ašuto. Papuošti sodą tinka iš šiaudelių surištomis snaigėmis.
Sodus moterys rišo ilgai ir kantriai. Moterys sakė, jog sodus riša pirmą kartą, daugelis jų tikėjosi, kad bus lengviau ir paprasčiau. Nepaisant nemažų pastangų ir laiko, visos buvo labai patenkintos pirmaisiais savo sodais.
Pernai šalteniškės prieš Kalėdas mokėsi pinti Advento vainiką.
Autorės nuotr.
Moterys sakė, jog šis užsiėmimas pareikalavo daug laiko, kantrybės, bet rezultatas labai pradžiugino.
Nelengvos sodų rišimo technikos Šaltenių moteris ir vaikus mokė, apie šiaudinių sodų rišimo istoriją, prasmę pasakojo Šaukėnų kultūros ir amatų centro vyriausioji etninės kultūros specialistė Gitana Urmonienė.
Gitanos Urmonienės nuotr.
Užsiėmimuose dalyvavę vaikai irgi pasigamino mielų šiaudinių papuošimų eglei.