
Naujausios
„Šiaudinukės“ ir jų šiaudiniai sodai
Bazilionų (Šiaulių r.) kultūros centro ir miestelio bendruomenės patalpų lubas puošia šiaudiniai sodai, kuriuos su meile ir kantrybe sukūrė moterų grupė, pasivadinusi „Šiaudinukėmis“.
Languose iš šiaudų suvertos žvaigždutės tarsi užuolaidos, įvairūs šiaudiniai papuošalai laukia Advento, šv. Kalėdų ir Naujųjų metų švenčių.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
„Jei šiaudai, tai ir „Šiaudinukės“
Prieš šešerius metus grupė Bazilionų miestelio bendruomenės moterų, Janinos Radžvilienės iniciatyva, susibūrė į moterų klubą. Vyriausia klubo narė buvusi pedagogė Felicija Petrylienė kitiems yra pavyzdys – stebina sveika gyvensena, nuolat skaito knygas ir piešia mandalas, į kolektyvą atneša gerą nuotaiką ir dainą. Turi nuostabią atmintį, sugeba dalytis gyvenimo patirtimi ir prisiminimais.
Rankdarbiais iš šiaudelių užsiima dažniausiai šešios bazilioniškės: Felicija Petrylienė, Irena Varkalienė, Liongina Railienė, Dalia Gruodienė, Danguolė Drupaitė ir Janina Radžvilienė. „Mes viena kitą suprantame, esame kūrybingos, dvasingos, ir mums – labai gerai“, – sakė ponia Janina.
Moterys į užsiėmimus renkasi antradieniais ir ketvirtadieniais – ruošia šiaudelius, veria sodus, bendrauja prie arbatos puodelio. Kiekviena turi konkrečią užduotį, nes šiaudus reikia tinkamai paruošti: išdžiovinti, nuvalyti, sukarpyti, sudėlioti pagal storį ir dar kartą sukarpyti pagal ilgį.
Sodus veria ne visos. „Darbo tikrai daug, tenka ir į namus parsinešti. Žiemą patalpos, kuriose vyksta užsiėmimai, šildomos tik vienu elektriniu radiatoriumi, o namuose – šilta, galima ilgai mėgautis maloniu užsiėmimu“, – pasakojo sodus veriančios J. Radžvilienė ir I. Varkalienė.
Šiemet, iki šv. Kalėdų, kiekviena klubo narė yra pasižadėjusi susiverti sodą namams papuošti.
Klubas ilgokai neturėjo pavadinimo, tačiau, pasak J. Radžvilienės, jos pasiūlytas vardas „Šiaudinukės“ visoms patiko ir tiko. „Jei šiaudai, tai ir „Šiaudinukės“, – šypsojosi vadovė.
Mokytis rišti sodus moteris važiavo į Vilniaus etninės kultūros centro tautodailininkės Marijos Liugienės organizuotus sodų rišimo kursus-seminarą. Užsiėmimai truko visą mėnesį, paliko neišdildomų įspūdžių ir edukacinės naudos sau ir kitiems. Jeigu kas neaišku, ieško informacijos knygose, internete ir bandymuose rišti sodus kitaip, pritaikant savo fantaziją. Vienam sodui surišama keli šimtai ar tūkstantis ir daugiau šiaudelių.
Meilė šiaudams iš ten, kur protėvių šaknys
J. Radžvilienė sakė, jog noras darbuotis su šiaudeliais kilo tikriausiai iš darbo metų Bazilionų vaikų darželyje, kuriame stengėsi skleisti ir ugdyti tautiškumą, pilietiškumą ir etninės kultūros pagrindus.
„Daugumoje šeimų etninė kultūra buvo negirdėtas dalykas, nes beveik visi buvom persisunkę „sovietiniu mokslu“. Aš pati etninės kultūros pagrindus įgijau Lietuvos pedagogų kvalifikacijos institute 1995-1997 metais. Tikiu, kad buvę darželinukai ir auklėtojos prisimena kanklių muziką, grojamą su vaikais, gražias kalendorines šventes salėje ir prie aukuro darželio, apaugusio didžiulėmis eglėmis, teritorijoje prisimena audėją Teresėlę prie staklių darželyje dainuojančią senovines liaudies dainas, jos išaustas lovatieses ir pintas tautines juostas“, – sakė ponia Janina. Mokytis senovinių lietuvių liaudies dainų, žaidimų ir papročių darželio bendruomenei buvo įdomu – pradedant tikros duonelės kepimu, Saulelės motulės ieškojimu ir baigiant „ožio“ varymu apie beržą.
„Viena nebūčiau sukūrusi tokios palankios auros etninei kultūrai prigyti darželyje, bet buvo auklėtojų, kurios ieškojo gaidų liaudies muzikai, mokėsi senovinių dainų, austi, pinti juostas, rišti mažyčius sodus, visa tai darė kartu su vaikais. Tuo metu tai buvo netikėta ir nauja vaikų ugdymo sistemos dalis. Matyt, mane tada ir sudomino sodų rišimas, nes mano krašte sodų neteko matyti“, – pasakojo „Šiaudinukių“ vadovė.
J. Radžvilienė sakė, jog meilė šiaudams tikriausiai iš ten, kur protėvių šaknys ir jų kapai Joniškio ir Pašvitinio valsčių žemių lygumose. Rugiai lyg jūra banguoja moters vaikystės prisiminimuose, iš tenai dar kvepia mamos iškepta duona.
Dabar rugių užaugina Radžvilų šeima, šiaudų rankdarbiams užtenka. Pernai rugiai prastai užaugo, sugulė, tai išgelbėjo ir rugius dovanojo Kelmės rajono Budraičių bendruomenė. „Virginija Žurbenkienė nusivežė į savo lauką, prisipjovėme šiaudų iki valiai. Labai esame dėkingos“, – sakė bazilionietės.
Sodai atrodo nuostabiai, o paklausus apie parodas, J. Radžvilienė nusišypsojo ir patylėjo.
„Marija Žibūdienė (choro dirigentė ir pedagogė), pamačiusi mūsų sodus, stebėjosi, kodėl jų niekam nerodome. Gal mes kuklios? Gal sodų dar per mažai pririšome?“ – pati savęs klausė Janina. Be to, vežti sodus yra sudėtinga. Gali suirti, prarasti formą ir visą trapų grožį.
Ramybe ir patirtimi dalijasi su kitais
Kai prasideda adventinis laikotarpis, klubo narės, pasikvietusios ir kitas Bazilionų miestelio moteris, pina iš šiaudų Advento vainikėlius, puošia juos, paskui dovanoja . Žvakės švieselė ir adventinė liaudies daina ar giesmė dirbant sukuria nuostabią aurą ir ramybę.
Ta ramybe ir patirtimi moterys dalijasi su kitais. Edukaciniam užsiėmimui „Šiaudinukės“ pasikvietė Bazilionų mokyklos- daugiafunkcio centro septintokus (mokytoja Laima Perminienė). Tai buvo netradicinės technologijų pamokos, kur vaikai pažino vieną iš seniausių lietuvių amatų – „sodo“ iš šiaudelių rišimą. Ši veikla reikalauja daug kruopštumo, kantrybės ir ramios sielos būsenos, tinkamos Advento metu.
Bendruomenės ir kultūros centro patalpose apžiūrėję sodus, susipažinę su šiaudelių lukštenimu bei paruošimu, visi kibo į darbą. „Sodo“ rišimas prasideda nuo reketuko, kvadratuko, piramidės, juos mokiniai rišo, pynė labai susikaupę, bet patenkinti! Dviejų pamokų laikas prabėgo akimirksniu. Sutarė su vaikais susitikti kitais metais tuo pačiu adventiniu laikotarpiu, o mokytojai dovanojo didelį šiaudų pėdą. Darbeliais iš šiaudelių mokiniai papuošė savo kalėdinę eglutę mokykloje.
„Jei mes „Šiaudinukės“, kodėl negalime eglės lauke papuošti šiaudiniais papuošalais?“ – svarstė J. Radžvilienė, pernai pakvietusi ir kultūros centro darbuotojas kurti originalių papuošalų. Eglė buvo papuošta šiaudiniais burbulais, mėnuliais, žvaigždėmis, varpeliais ir angelais. Šiemet eglei papuošti vėl ketinama pinti naujų šiaudinių papuošalų.
Tos pačios klubo moterys organizuoja ir ruošia dovanėles Kalėdų seneliui. Bendruomenė turi įsigijusi orkaitę ir iškepa daugybę meduolių. Visą savaitę patalpos kvepia gvazdikėliais, cinamonu, imbieru ir kitokiais prieskoniais. Kalėdų Senelio maišeliams papildyti meduolius kepė Felicija Petrylienė, Liongina Railienė, Irena Varkalienė, Dalia Gruodienė, Gražina Pikelienė, Janina Radžvilienė, o juos papuošė Lina Karlinskienė. Saldainiai ir vaisiai buvo nupirkti už bendruomenės lėšas.
Paruoštus maišelius šv. Kalėdų antrą dieną Kalėdų Senelis su palyda išvežiojo ir aplankė apie septyniasdešimt šeimų. Kalėdų Senelio padėjėjos – jaunesnės moterys Lina Karlinskienė ir Gražina Pikelienė. Gražus miestelio bendruomenės valdybos sumanymas tapo tradicija – jis vyksta jau aštuoneri metai.
Kai praeina adventinis -kalėdinis laikotarpis, klubo moterims prasideda nauji rūpesčiai – šalia sodų rišimo sėjamos ir pikiuojamos gėlių sėklos. Moterys mėgsta gražią aplinką ir didžiuojasi savo miestelio gėlynais.
Taip beplanuojant ir dirbant ateina pavasaris, o su juo – ir šv. Velykos. Papuošti velykiniais kiaušiniais miestelio centre augančią obelį dar 2013 metais pasiūlė J. Radžvilienė. Malonų rūpestį norėtų perduoti kultūros centro darbuotojams.
Bazilionai – gražus miestelis netoli Dubysos ir ežerų, todėl ir senieji gyventojai jį myli ir puoselėja.
Autorės nuotr.
„Šiaudinukių“ klubo iniciatorė Janina Radžvilienė sakė, jog moteris šiaudai tiesiog užbūrė.
„Šiaudinukių“ sodai kabo Bazilionų kultūros, bendruomenės namų palubėse.
Iš šiaudų moterys kuria papuošimus eglei.
Neapdoroti rugių šiaudai tinka originaliems papuošimams, net užuolaidoms.
Moterų klubo „Šiaudinukės“ nuotr.
Ne viena bazilioniškė susidomėjo šiaudų rišimu.