
Naujausios
Šiaulietis kailinius žvėrelius augina senelių sodyboje
Egidijus Šimkus iš Šiaulių savo senelių sodyboje šalia Vaiguvos (Kelmės rajonas) jau metus augina kailinius žvėrelius audines.
Išskirtiniam verslui vyriškis ryžosi paskatintas anksčiau švelniakailių žvėrelių auginimu užsiimančių draugų. Iš jų ir mokosi. Audines auginti nėra paprasta.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Apetitu žvėreliai nesiskundžia
Egidijus Šimkus su šeima gyvena Šiauliuose, o ūkininkauja šalia Vaiguvos senelio Vladislovo Lekavičiaus sodyboje.
Vyro ūkis – išskirtinis. Fermose šiaulietis augina kailinius žvėrelius audines. Pradėjo verslą, įsigydamas 130 audinių patelių, dabar turi 750 audinių. Audinės veda vaikus kartą per metus, sulaukia ir po du, ir po aštuonis ar dešimt palikuonių. Žvėreliai užauga irgi maždaug per metus, kol jų kailiukai tinka parduoti.
Auginti audines Egidijus Šimkus ryžosi paragintas tokiu verslu jau seniau užsiimančių draugų. „Pažadėjo visokeriopą pagalbą. Tai ir skambinu vos ne kiekvieną dieną, klausdamas, ką ir kaip daryti. Važiuoju ir padirbėti pas juos. Taip ir mokausi“, – sakė.
Žvėreliams pašaro E. Šimkus vežasi iš Šiaulių rajono, Pakapės. Važiuodamas iš Šiaulių į Vaiguvą, užsuka į Pakapę, trumpina kelią. Važiuoti specialiai iš Vaiguvos pašaro susidarytų kur kas daugiau kilometrų.
„Košės parsivežu dviem dienoms. Žiemą – ir keturioms. Žvėreliai per dvi dienas suėda 350 kilogramų, kiekvienas maždaug po 250 gramų sušveičia, apetitu nesiskundžia. Košė – vitamininga, kaloringa, pagardinta vištiena, žuvimi. Aš tokio kokybiško maisto nevalgau, kokį pašarą mano žvėreliai ėda“, – sakė E. Šimkus.
Per mėnesį audinių pašarui verslininkas išleidžia apie septynis tūkstančius litų.
Suaugusius žvėrelius užtenka šerti kartą per dieną. Mažyliais tenka rūpintis kas kelias valandas. „Vargo nemažai. Vasarą, jei labai karšta, košė pradeda greitai gesti, reikia dažniau šerti. Žiemą, būna, kad ir sušąla“, – pasakojo vyriškis.
Kailiukai – į užsienį
Egidijus Šimkus įsirengė fermas audinėms laikyti, narvus. Prie kiekvieno narvo – informacija, kada žvėrelis poravosi, kada ir kiek atsivedė vaikų, kiek jų išgyveno. Narvai labai brangūs, po 450 litų.
Pats E. Šimkus ir užmigdo žvėrelius, nuveža į lupyklą, kur kailiukus nulupa, išdžiovina.
„Pardavimui paruošti kailiukai iškeliauja į užsienį. Esu pasirašęs kontraktus su verslininkais iš Suomijos, Danijos, Kanados, Jungtinių Amerikos Valstijų. Vieneriems kailiniams priklausomai nuo jų modelio, kiek domėjausi, reikia ir septynių, ir net trisdešimties kailiukų“, – pasakojo ūkininkas ir verslininkas.
Lietuvoje, pasak E. Šimkaus, nėra stambių švelniakailių žvėrelių augintojų. „Aš – turbo mažas. Norint rimtai šiuo verslu užsiimti, reiktų kooperuotis su kitais augintojais“, – įsitikinęs.
Pelno verslininkas tikisi sulaukti maždaug po ketverių metų. Audinių tuomet turėtų auginti bent dvigubai daugiau negu dabar – apie pusantro tūkstančio. Kitais metais planuoja laikyti 260 patelių. Per ateinančią žiemą E. Šimkus įrenginės naują fermą, kad kitos vasaros pradžioje joje jau galėtų laikyti žvėrelius.
Seneliui nebėra kada liūdėti
Egidijaus Šimkaus senelis Vladislovas Lekavičius džiaugėsi, jog jo sodyba, anūkui rimtai užsiėmus verslu, vėl tapo gyva. Su žmona užauginęs penkis vaikus, sulaukęs 11 anūkų ir trijų proanūkų, prieš penkiolika metų liko našlys. Gyveno vienas, nors dažnai apsilankančios atžalos ir neleisdavo liūdėti. Dabar esą dar smagiau.
E. Šimkus su tėvais į gyvenamąjį namą perstatė senelių lauko virtuvę, kad turėtų kur apsistoti. Sodyboje sportui neabejingas vyras įrengė tinklinio-krepšinio aikštelę, poilsiui – pavėsinę.
Autorės nuotr.
SUTARIMAS: Egidijus Šimkus juokaudamas sakė okupavęs senelio sodybą, bet senelis anūko darbais ir užmojais yra patenkintas.
AUDINĖS: Egidijus Šimkus senelių namuose Vaiguvoje augina švelniakailius žvėrelius audines. Šiuo metu jų laiko 750.
VERSLAS: Audinės atsiveda labai skirtingą palikuonių skaičių: ir du, ir aštuonis, ir dešimt. Žvėreliai užauga maždaug per metus.