Šiaulių bulvare išgyvena tik kūrybingiausi verslininkai

Šiaulių bulvare išgyvena tik kūrybingiausi verslininkai

Šiaulių bulvare išgyvena tik kūrybingiausi verslininkai

Tuščios komercinės patalpos Šiaulių centre verslininkų nevilioja. Nekilnojamojo turto brokerių teigimu, pagrindinė problema – ne didelės nuomos ar pardavimo kainos, bet maža pirkėjų perkamoji galia bei prekybos plotų perteklius. Kūrybiniais verslais užsiimantys verslininkai sako, jog, nepaisant žmonių stygiaus, iš bulvaro neišeis – nebent jį kas sugriautų.

Simona SIMONAVIČĖ

simona@skrastas.lt

„Vasaris – mirtis, kovas – pusmirtis“

Netrukus Šiaulių Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare veikiančios parduotuvės-studijos „Mūzi“ bendrasavininkės Gabrielė Ščeponavičienė ir Dovilė Leimontaitė švęs dvejų metų įsikūrimo sukaktį. Mažais žingsneliais jos stebi progresą – tuo ir džiaugiasi. Jau atsirado nuolatinių klientų.

„Nuomos kainos bulvare protu suvokiamos. Pagrindinė ir didžiausia problema – čia visiškai nėra žmonių, jokių traukos objektų. Nors dirbame beveik dvejus metus, žmonės vis dar ateina ir stebisi, kad čia esame. Sako, šimtą metų bulvare nebuvę“, – apgailestauja merginos. Žiemos metu su visais mokesčiais už 60 kv. m patalpų nuomą jos sumoka apie 580 eurų kas mėnesį.

Patalpų jos ieškojo tikslingai – dėl ypatingos centro auros, bendravimo su pačiais šeimininkais. Išsikraustyti į prekybos centrą nenori – tai prieštarautų rankų darbo daiktais prekiaujančios parduotuvės koncepcijai. Taip pat pripažįsta, jog prekybos centre būtų neįmanoma išsilaikyti – tektų rankdarbius „kepti“.

Parduotuvė-studija gyvena sezonišku ritmu: vasarą – geriau, žiemą, nepaisant kalėdinės apyvartos, daug sunkiau, pirkėjų srautą taip pat koreguoja orai. „Sausis – mirtis, vasaris – mirtis, kovas – pusmirtis, po to šiek tiek geriau iki rugsėjo. Tada vėl mirtis“, – vardija verslininkės.

Savaitgalis skirtas šeimai

„Pradžioje buvome nusistačiusios mažus tikslus. Juos labai greitai pasiekėme, tai vedė į priekį. Nors su savo algele šeimos neišlaikytume be vyrų pagalbos“, – neslepia G. Ščeponavičienė.

Ant parduotuvėlės vitrinos parašyta jų filosofija: „Kartais tereikia trumpam atsitraukti, įkvėpti gryno oro ir priminti sau, kuo norėtum būti, kokią svajonę turi ir ką gali padaryti dėl jos dar šiandien.“

Verslininkės jau svarsto apie galimybę puse etato pasisamdyti pardavėją, nes pačios dirbti parduotuvėje, gaminti ir užsakinėti prekes, būti buhalterėmis nebesuspėja.

„Mes, moterys, esame labai emocingos. Sausį galvojome, kas nutiko? Sausį pirmą kartą labai ilgai atostogavome. Bet viskas gerai, esame optimistės iki negalėjimo. Jei bus labai blogai, tiesiog kažką keisime“, – svarsto D. Leimontaitė.

Minčių viską mesti nekilo. „Tikriausiai iš bulvaro niekada neišeisime, nebent jį sugriautų...“ – pabrėžia G. Ščeponavičienė. Pagal bulvaro ritmą pakoreguotas ir darbo laikas – savaitgaliais parduotuvėlė nedirba, tačiau moterys ant durų užrašė telefono numerį.

„Šeštadienį nedirbame ne vien dėl verslo – norime pabūti su savo vaikais ir šeima. Geriau labai gerai atidirbti pirmadienį-penktadienį, nei surūgus eiti šeštadienį į darbą“, – šypsosi šiaulietės.

Žmonės pasiilgsta manufaktūrų

„Įsikurdama čia negalvojau ir nežinojau, kad miesto centre visiškai nebėra žmonių. Liūdniausia, kai atvažiuoja miesto svečias ir klausia – kur dingo miesto žmonės?“ – apgailestavo prieš beveik trejus metus medinių žaislų parduotuvę „Bitytė“ bulvare įkūrusi Nilvita Bitienė. Kai kurie pirkėjai pripažįsta net nežinoję, kad tokia parduotuvė iš viso yra, nes ne vienerius metus nebuvo bulvare.

Mintis išsikraustyti N. Bitienės neapleidžia, tačiau prekybos centras gąsdina itin brangia nuoma – ji bulvaro kainas lenkia tris keturis kartus. Nesinori prarasti ir savarankiškumo: pavyzdžiui, netikėtai susirgus vaikui, tiesiog galima užrakinti duris. Už 50 kv. m patalpas, be komunalinių mokesčių, ji kas mėnesį moka apie 290 eurų, nemažai atsieina nerenovuoto pastato patalpų šildymas.

Pusantrų metų N. Bitienė dirbo visiškai viena, nes neturėjo galimybės samdyti pardavėją. Verslininkė pripažįsta, jog parduotuvė neišgyventų, jei neieškotų kitų būdų. Ji dalyvauja verslo parodose, įkūrė interneto svetainę, dėl dekoravimo originaliais darbais bendradarbiauja su vaikų darželiais.

Pasak N. Bitienės, jos parduotuvė – vienintelė italų meistro Francesco Bartolucci atstovybės parduotuvė Lietuvoje. Italas linkęs, jog atstovų parduotuvės būtų miesto centruose, kaip tai yra Italijoje.

„Žmonės sako, jog pasiilgsta mažų manufaktūrų, kur galima ateiti, šiltai pabendrauti ne tik apie prekę, bet ir apie gyvenimą, orą, vaikus, santykius. To jie pasigenda prekybos centre“, – pasakojo N. Bitienė.

Nuomos kaina – nuo 1 euro

Jonas Kvedaras, Šiauliuose dirbantis nekilnojamojo turto brokeris, sako, jog susidomėjimas komercinėmis patalpomis centre mažas.

„Centro problema – ne nuomos ar pardavimo kainos, o tai, jog santykinai yra mažai gyventojų, mažas jų finansinis pajėgumas, – komentavo J. Kvedaras. – Iš aplinkinių rajonų žmonės neatvažiuoja, o gyvenantieji centre yra nepajėgūs nupirkti tiek prekių, kad verslininkams apsimokėtų išlaikyti patalpas. Dėl to jos stovi pustuštės.“

Jo pateiktais duomenimis, komercinių patalpų nuomos kaina Šiaulių centre 1–10 eurų už kv. m (daugumos 3–6 eurai už kv. m). Komercinių patalpų pardavimo kaina Šiaulių centre 100–1000 eurų už kv. m (daugumos 200–600 eurų už kv. m). Kaina priklauso nuo vietos, patalpų dydžio, įrengimo.

Kaina nuo 1 euro už kv. m taikomos biurų patalpoms, pavyzdžiui, M. Valančiaus g., Dubijos g., Vilniaus g. (buvusiame „Elnio“ fabrike), taip pat įvairios sandėliavimo patalpos. Patalpų prekybai kainos prasideda nuo 2,5–3 eurų už kv. m.

Brangiausios ir paklausiausios patalpos Vilniaus gatvės atkarpoje nuo Aušros alėjos link Dvaro gatvės, iki Kaštonų alėjos. Mažiau patraukli likusi Vilniaus gatvės dalis link Draugystės prospekto. Laisvų patalpų yra aplink Kaštonų alėją, turgų, tačiau, brokerio pastebėjimu, nėra tų, kurie jas gali nuomotis ir pirkti.

Prekybos plotų perteklius

Yra verslininkų, ieškančių patalpų centre ne nuomotis, bet įsigyti, tačiau tai ne stambūs verslininkai. Stambiesiems palankesnes sąlygas pasiūlo prekybos centrai.

Pasak J. Kvedaro, užsienyje centre vyrauja prabangos, prestižinių prekių parduotuvės – Šiauliuose šiai sričiai tiesiog nėra pirkėjų.

Nekilnojamojo turto brokerio teigimu, Šiauliuose – prekybos plotų perteklius. Yra daug prekybos centrų, geros kokybės komercinių patalpų, tačiau ir joms neatrandama pakankamai nuomininkų.

Palankios sąlygos nuomotis

Nekilnojamojo turto brokerio Raimondo Korsako pastebėjimu, kuo mažesnės patalpos, tuo jas lengviau išnuomoti, jos paklausesnės.

Mažiau paklausios didelės patalpos (100–200 kv. m), ypač prekybinės paskirties. Šiaulių centre paklausios 30–50 kv. m patapos, skirtos biurams. Priklausomai nuo įrengimo, jų kaina prasideda nuo 3 eurų  už kv. m. Modernesniame pastate, geresnėje vietoje – 6-7 eurai už kv. m.

Brokeris pažymi, jog kuo patalpos mažesnės, tuo jų nuoma didesnė. Gali būti, jog 30 kv. m patalpos kainuos 9–11,5 eurų už kv. m, tad miesto centre už mėnesinę nuomą galima pakloti ir daugiau nei 290 eurų.

„Šiuo metu kainos yra pakritusios, reikia derėtis. Kadangi ne vien tik bulvare, bet visame Šiaulių mieste yra daug tuščių patalpų nuomoti. Dabar labai geras laikotarpis pradedantiems verslininkams, nes anksčiau be 6 eurų už kvadratinį metrą daug kas net neidavo į kalbas. Dabar tikrai galima susiderėti už 3–3,5 euro už kv. m“, – tvirtino bendrovės „Savas būstas“ pardavimų vadovė Asta Petrauskienė.

Pasak jos, išlieka tendencija, jog bulvare nuomos kaina šiek tiek didesnė nei kitose miesto dalyse, nes ši zona vis dar laikoma prestižine. Ji atkreipia dėmesį, jog nuomininkai bulvare keičiasi gana dažnai – beveik kasmet, kai kurie neišbūna nė metų.

Bulvaro verslininkams lengvatos panaikintos

Prieš ketverius metus Šiaulių miesto savivaldybė buvo nutarusi sumažinti žemės nuomos ir nekilnojamojo turto mokesčius bulvare ir jo prieigose veikiantiems verslininkams. Mokesčių lengvatos turėjo galioti trejus metus. Taip buvo siekiama gaivinti merdėjantį bulvarą.

Verslininkams dar nespėjus pasinaudoti nekilnojamojo mokesčio lengvatos buvo atšauktos. Paaiškėjo, kad dėl sprendimo projekto spragų dauguma įmonių negalės pretenduoti į lengvatas – jos netaikytos įmonėms, kurios patalpas nuomoja, o tokių bulvare dauguma.

Savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėja Auksė Tutkutė negalėjo patikslinti, kodėl šių lengvatų buvo atsisakyta. „Tokia buvo Tarybos valia atsisakyti lengvatos, bet negalėčiau pakomentuoti – ji pasiteisino, ar ne, nes buvo tik mano darbo pradžia“, – sakė Ekonomikos skyriaus vedėja, laimėjusi konkursą dirbti Šiaulių valstybinės mokesčių inspekcijos viršininke.

Pasak jos, šiuo metu vienodi mokesčiai taikomi viso miesto verslininkams. Tarifai nustatomi kartą per metus.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

NUOMA: Šiaulių pėsčiųjų bulvare nuolat atsiranda naujų patalpų išsinuomoti – verslininkus pasiduoti priverčia žmonių stygius.

OPTIMIZMAS: „Esame optimistės iki negalėjimo. Jei bus labai blogai, tiesiog kažką keisime“, – sakė Šiaulių bulvare įsikūrusios parduotuvės-studijos bendrasavininkės Gabrielė Ščeponavičienė ir Dovilė Leimontaitė.

DŽIAUGSMAS: Medinių žaislų parduotuvės direktorė Nilvita Bitienė džiaugiasi, jog yra nuolatinių klientų.

Asmeninė nuotr.

KAINOS: Nekilnojamojo turto brokerio Jono Kvedaro duomenimis, Šiaulių centre galima išsinuomoti komercines patalpas nuo 1 iki 10 eurų.