
Naujausios
Skirtingų veislių ožkoms suteikti dievų ir deivių vardai
Šaukėnuose (Kelmės r.) gyvenančių Linos ir Giedriaus Brajinskų šeima jau keleri metai laiko būrelį ožkų: raguotų ir beragių, su skambaliukais, rudų – Alpių veislės, baltų – Zaneno veislės, ir mišrūnių.
Labiausiai ožkomis rūpinasi šeimininkė – Šaukėnų gimnazijos mokytoja Lina Brajinskienė. Gyvulėlius, jei reikia, prižiūri ir dvi moksleivės dukros, ir studentas sūnus. O veterinarijos gydytoju dirbantis vyras gelbėja sunegalavusias ožkeles. Iš meilės ožkos pavadintos išskirtiniais graikų dievų ir deivių vardais.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Dar šiltą ir saulėtą rugsėjo popietę, Šaukėnų miestelio pievoje ramiai ganosi būrelis ožkų. Skabo žolę, gardžiuojasi į lovelius supiltais pašarais, gurkšteli vandens. Nebaugščios – iš karto susidomi nepažįstamu žmogumi.
„Tikisi, jog gaus ko nors skanaus“, – šypsojosi ožkų šeimininkė Lina Brajinskienė.
Ožkos – skirtingų veislių. Rudos – Alpių, baltos – Zaneno. Yra ir mišrūnių. Ganosi ir vienas jaunas ožys, turintis skambų Neptūno vardą. Beveik visos kitos ožkos, Brajinskų dukrų valia, pavadintos graikų dievų ir deivių vardais: Hera, Gaja, Linda, Letė... Buvo ir Adonis, bet šeimininkai su piktu ožiu nebesusitvarkė.
Prieš keletą metų L. Brajinskienė įsigijo dvi mažytes Alpių ožkytes. Ketino nusipirkti paprastą ožką, per vasarą palaikyti vaikų džiaugsmui.
„Bet brolis pas giminaičius Šiauliuose pamatė mažytes rudas ožkytes ir man atsiuntė jų nuotrauką. Labai patiko. Tik brangiai kainavo – prašė po 500 litų. Nusprendžiau vieną įsigyti, bet pardavėjas pigiau abi įsiūlė. Vienai ožkytei negerai būti“, – sakė L. Brajinskienė.
Nelengvai sekėsi ožkytes auginti, tik vieno palikuonio sulaukė. Todėl ožkų parsivežė iš Jonavos rajono, tik šįsyk – Zaneno veislės.
„Nespėjau pajusti, kad susirgau ožkų liga. Būtų labai sunku be jų“, – šypsojosi moteris.
Nors malonūs, jaukūs gyvulėliai yra visos šeimos džiaugsmas, pirmiausia ožkos laikomos dėl pieno.
Nors ir skirtingų veislių, ožkos nedaug skiriasi savo charakteriu, neblogai sutaria viename pulke. Ir pieno duoda panašiai. Ir iš Zaneno, ir iš Alpių ožkos per dieną galima primelžti apie du-tris litrus pieno. Kai išeina į šviežią žolę – ir daugiau. Tik rudosios ožkos yra lepesnės: joms nepatinka vėjai, šaltis, lietūs. Žiemą, tvarte, ožkoms įrengti atskiri gardeliai. Ožkas, pasak šeimininkės, reikia gerai prižiūrėti. Ne tik tinkamai šerti, bet ir nepamiršti duoti vitaminų. Susirgusias ožkas sunku išgydyti. Laikyti ožkas – brangus malonumas.
Dabar melžiamų ožkų yra penkios. Bet jos pradeda trūkti, nes maždaug lapkričio pabaigoje-gruodžio pradžioje turi ožkiukų atsivesti.
„Mūsų šeimynai užtenka ožkų pieno. Sutraukinu ir varškės, suspaudžiu sūrių. Pripratome prie specifinio pieno skonio. Dabar mums jau karvės pienas atrodo neįprastas“, – pasakojo L. Brajinskienė.
Ir ateityje šaukėniškė ketina laikyti ožkas, išmokti iš jų pieno gaminti fermentinius sūrius.
Autorės nuotr.
Būrys ožkų atbėgo vos pašauktos.
Ožkas pagal galimybes prižiūri visa Brajinskų šeima. Enrikai labai patinka šie jaukūs gyvulėliai.
Ožkos – nebaugščios, ir iš šeimininkės, ir iš nepažįstamųjų tikisi kokių nors skanėstų.