Sodus kuria iš popieriaus

Sodus kuria iš popieriaus

So­dus ku­ria iš po­pie­riaus

Šiau­lie­tė tau­to­dai­li­nin­kė Ali­na Nek­ra­šiu­vie­nė pir­mo­ji Lie­tu­vo­je so­dus pra­dė­jo kur­ti ne iš šiau­dų, o iš po­pie­riaus. Ke­lis šim­tus so­dų su­kū­ru­si tau­to­dai­li­nin­kė pa­tir­ti­mi pa­si­da­li­jo kny­go­je „Po­pie­ri­niai so­dai“.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Įt­rau­kė po­pie­riaus ga­li­my­bės

Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­jo­je bib­lio­te­ko­je, pa­gau­ti oro sro­vės, ra­miai su­ka­si po­ra de­šim­čių po­pie­ri­nių so­dų.

„So­dai la­bai ra­mi­namai vei­kia“, – žvelg­da­ma į kū­ri­nius, sa­ko tau­to­dai­li­nin­kė.

Mo­bi­lią­ja po­pie­riaus plas­ti­ka su­si­do­mė­ju­si A. Nek­ra­šiu­vie­nė iš pra­džių kū­rė at­ski­ras po­pie­riaus for­me­les, pa­skui su­ma­nė kur­ti po­pie­ri­nius so­dus. Tuo me­tu dir­bo dar­že­ly­je, tad po­pie­riaus ga­li­my­bė­mis su­do­mi­no ir auk­lė­ti­nius. Vė­liau so­dus ėmė kur­ti sa­va­ran­kiš­kai. 2002 me­tais ta­po Lie­tu­vos tau­to­dai­li­nin­kų są­jun­gos Šiau­lių sky­riaus na­re.

„Šis var­das įpa­rei­go­jo, ne­ga­liu su­sto­ti. Lie­tu­vo­je nie­kas ne­kū­rė po­pie­ri­nių so­dų. Taip ir už­si­de­giau“, – sa­ko A. Nek­ra­šiu­vie­nė.

Po­pie­ri­nius so­dus, šyp­so­si šiau­lie­tė, kur­ti ne­sun­ku, nes po­pie­rius – leng­vai pa­sie­kia­ma me­džia­ga. Bet rei­kia daug kruopš­tu­mo, kant­ry­bės ir ati­du­mo.

Anks­čiau skai­čiuo­da­vo, kiek ele­men­tų su­ka­bi­na ant vie­nos konst­ruk­ci­jos. Bū­da­vo ir 50, ir 60, ir 70. Di­džiau­sią so­dą yra su­kū­ru­si iš 120 ele­men­tų. So­das bu­vo įdo­mus, bet dėl dy­džio jį bu­vo su­dė­tin­ga eks­po­nuo­ti.

Ku­ria ir mi­ni so­dus – iš su­ma­žin­tų brė­ži­nių. Ma­žiems so­dams pa­ka­bin­ti su­ran­da tin­ka­mų pu­šies ša­kų.

At­sa­kin­gas dar­bas

A. Nek­ra­šiu­vie­nė skai­čiuo­ja, kad yra su­kū­ru­si ke­lis šim­tus so­dų, su­ren­gu­si ne vie­ną pa­ro­dą. Da­ly­vau­da­vo kon­fe­ren­ci­jo­se, ves­da­vo ir au­to­ri­nius se­mi­na­rus. Va­kar tau­to­dai­li­nin­kė edu­ka­ci­ją, kaip pa­si­ga­min­ti so­dą iš po­pie­riaus, ve­dė Šiau­lių dai­lės ga­le­ri­jo­je, ki­tas už­siė­mi­mas lau­kia penk­ta­die­nį.

„Daž­nas pra­de­dan­ty­sis sa­ko, kad neuž­tek­tų kant­ry­bės“, – šyp­so­si mo­te­ris.

So­do ne­su­kur­si nei per va­lan­dą, nei per die­ną. Vien iš­si­kar­py­ti for­me­les už­trun­ka la­bai daug lai­ko. Itin at­sa­kin­gas dar­bas pa­si­da­ry­ti konst­ruk­ci­jas, nes kiek­vie­no siū­lo il­gis tu­ri ati­tik­ti ele­men­to siū­lo il­gį. Ma­žiau­sias nuo­kry­pis su­ga­di­na pu­siaus­vy­rą ir so­das pa­kryps­ta.

Pir­miau­sia A. Nek­ra­šiu­vie­nė nu­si­pie­šia es­ki­zą, pa­gal jį ku­ria la­bai tiks­lų brė­ži­nį. Tuo­met iš­si­ker­pa for­me­lę. Žiū­ri, tin­ka ar ne­tin­ka, gal­būt kaž­ku­rią de­ta­lę rei­kia pa­trum­pin­ti, prail­gin­ti ar pra­pla­tin­ti.

Kai for­me­lė jau tin­ka­ma, da­ro šab­lo­ną. Iš­si­ker­pa ir su­kli­juo­ja iš pa­si­rink­to po­pie­riaus. Pas­kui brė­ži­nius per­ke­lia į kom­piu­te­rį.

So­dus ku­ria iš vie­no­dų ele­men­tų, tik kai ku­riuos su­ne­ria iš skir­tin­gų dy­džių for­mų.

Są­sa­jos su šiau­di­niais so­dais

Žirk­lės, pa­ta­ria A. Nek­ra­šiu­vie­nė, tu­ri bū­ti la­bai pa­to­gios, ge­rai kirp­ti po­pie­rių. Jų rei­kia įvai­rių dy­džių ir skir­tin­gais aš­me­ni­mis. Fi­gū­ri­nė­mis žirk­lė­mis ga­li­ma iš­kirp­ti įvai­rių raš­tų.

For­me­lėms su­kli­juo­ti nau­do­ja li­pa­lą. Šiau­de­lius (kok­tei­liams) sten­gia­si de­rin­ti prie po­pie­riaus spal­vos, o siū­lus – prie šiau­de­lio ar­ba prie po­pie­riaus.

So­dus ku­ria įvai­rių spal­vų – pa­gal me­tų lai­kus. Žie­mos so­dai – bal­ti, ru­dens – gels­vi, rus­vi, pa­va­sa­rio – ža­li. Va­sa­ros so­dai – įvai­rias­pal­viai, bet jų pa­ro­do­je bib­lio­te­ko­je nė­ra. Mar­giems so­dams rei­kia at­ski­ros pa­ro­dos.

Bal­tais po­pie­ri­niais so­dais tau­to­dai­li­nin­kė yra puo­šu­si ves­tu­vių po­ky­lio sa­lę. Ori­gi­na­lu ir gra­žu – sve­čiai to dar ne­bu­vo ma­tę.

„Po­pie­ri­niai so­dai tu­ri ry­šį su nuo se­no ži­no­mais šiau­dų so­dais. Kol ne­bu­vo žais­liu­kų, eg­lu­tės bu­vo puo­šia­mos sal­dai­niais, obuo­liais ar iš­kar­py­tais po­pie­riu­kais. Ir da­bar, iš­di­di­nus brė­ži­nius, ga­li­ma kur­ti žais­liu­kus ir jais puoš­ti pa­tal­pas“, – sa­ko A. Nek­ra­šiu­vie­nė.

Kur­da­ma so­dus iš po­pie­riaus, tau­to­dai­li­nin­kė at­si­žvel­gia į šiau­di­niuo­se so­duo­se vy­rau­jan­čius ele­men­tus: kvad­ra­tė­lius, rom­bus. Konst­ruk­ci­jo­je iš­lai­ko tri­kam­pio, kvad­ra­to, še­šia­kam­pio for­mas.

Pa­ta­ri­mai – kny­go­se

A. Nek­ra­šiu­vie­nė su iki­mo­kyk­li­nu­kais dir­bo 40 me­tų. Vai­kams rank­dar­biai la­bai pa­tin­ka, ypač – kar­py­ti iš spal­vo­to po­pie­riaus bei kirp­ti fi­gū­ri­nė­mis žirk­lė­mis.

2002 me­tais, su­lau­ku­si pa­siū­ly­mo, šiau­lie­tė iš­lei­do kny­gą „Mo­bi­lio­ji po­pie­riaus plas­ti­ka“, ją Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­ja re­ko­men­da­vo ug­dy­mo įstai­goms. Kny­go­je – pa­ta­ri­mai, kaip kur­ti iš po­pie­riaus, iki­mo­kyk­li­nu­kų dar­be­lių ir net vie­nos ma­mos kū­ri­nių nuo­trau­kos.

Kny­go­je pa­teik­tos konst­ruk­ci­jos dar brai­žy­tos ran­ka. Mo­te­ris pri­si­me­na: vi­sus brė­ži­nius iš­brai­žė flo­mas­te­riu, o lei­dyk­lo­je iš­gir­do, kad ne­tin­ka – rei­kia spe­cia­laus ra­šik­lio. Te­ko vis­ką per­brai­žy­ti per dvi nak­tis.

Da­bar A. Nek­ra­šiu­vie­nė pri­sta­to ant­rą­jį lei­di­nį – kny­gą „Po­pie­ri­niai so­dai“. Jo­je iš­sa­miai paaiš­ki­na, kaip kur­ti so­dus, pa­tei­kia 92 ele­men­tų va­rian­tus – brė­ži­nius ir fo­tog­ra­fi­jas.

A. Nek­ra­šiu­vie­nei įdo­mūs vi­si rank­dar­biai – anks­čiau daug mez­gė, nė­rė. Bet da­bar di­džiau­sią dė­me­sį ski­ria so­dams.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

TAU­TO­DAI­LI­NIN­KĖ: Ali­na Nek­ra­šiu­vie­nė mi­ni so­dus ka­bi­na ant pu­šies ša­kų.

PA­RO­DA: Ali­nos Nek­ra­šiu­vie­nės su­kur­ti so­dai eks­po­nuo­ja­mi Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­jo­je bib­lio­te­ko­je.

TRA­DI­CI­JA: Ali­na Nek­ra­šiu­vie­nė, kur­da­ma so­dus iš po­pie­riaus, ne­pa­mirš­ta są­sa­jų su šiau­di­niais so­dais.

SU­MA­NY­MAS: So­dai ku­ria­mi įvai­rių spal­vų – pa­gal me­tų lai­kus.

ELE­MEN­TAI: Kiek­vie­nam ele­men­tui su­kur­ti rei­kia lai­ko ir kant­ry­bės.

KŪ­RY­BA: Vie­nam so­dui su­kur­ti pri­rei­kia tri­jų die­nų.