
Naujausios
Sodus kuria iš popieriaus
Šiaulietė tautodailininkė Alina Nekrašiuvienė pirmoji Lietuvoje sodus pradėjo kurti ne iš šiaudų, o iš popieriaus. Kelis šimtus sodų sukūrusi tautodailininkė patirtimi pasidalijo knygoje „Popieriniai sodai“.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Įtraukė popieriaus galimybės
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje, pagauti oro srovės, ramiai sukasi pora dešimčių popierinių sodų.
„Sodai labai raminamai veikia“, – žvelgdama į kūrinius, sako tautodailininkė.
Mobiliąja popieriaus plastika susidomėjusi A. Nekrašiuvienė iš pradžių kūrė atskiras popieriaus formeles, paskui sumanė kurti popierinius sodus. Tuo metu dirbo darželyje, tad popieriaus galimybėmis sudomino ir auklėtinius. Vėliau sodus ėmė kurti savarankiškai. 2002 metais tapo Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus nare.
„Šis vardas įpareigojo, negaliu sustoti. Lietuvoje niekas nekūrė popierinių sodų. Taip ir užsidegiau“, – sako A. Nekrašiuvienė.
Popierinius sodus, šypsosi šiaulietė, kurti nesunku, nes popierius – lengvai pasiekiama medžiaga. Bet reikia daug kruopštumo, kantrybės ir atidumo.
Anksčiau skaičiuodavo, kiek elementų sukabina ant vienos konstrukcijos. Būdavo ir 50, ir 60, ir 70. Didžiausią sodą yra sukūrusi iš 120 elementų. Sodas buvo įdomus, bet dėl dydžio jį buvo sudėtinga eksponuoti.
Kuria ir mini sodus – iš sumažintų brėžinių. Mažiems sodams pakabinti suranda tinkamų pušies šakų.
Atsakingas darbas
A. Nekrašiuvienė skaičiuoja, kad yra sukūrusi kelis šimtus sodų, surengusi ne vieną parodą. Dalyvaudavo konferencijose, vesdavo ir autorinius seminarus. Vakar tautodailininkė edukaciją, kaip pasigaminti sodą iš popieriaus, vedė Šiaulių dailės galerijoje, kitas užsiėmimas laukia penktadienį.
„Dažnas pradedantysis sako, kad neužtektų kantrybės“, – šypsosi moteris.
Sodo nesukursi nei per valandą, nei per dieną. Vien išsikarpyti formeles užtrunka labai daug laiko. Itin atsakingas darbas pasidaryti konstrukcijas, nes kiekvieno siūlo ilgis turi atitikti elemento siūlo ilgį. Mažiausias nuokrypis sugadina pusiausvyrą ir sodas pakrypsta.
Pirmiausia A. Nekrašiuvienė nusipiešia eskizą, pagal jį kuria labai tikslų brėžinį. Tuomet išsikerpa formelę. Žiūri, tinka ar netinka, galbūt kažkurią detalę reikia patrumpinti, prailginti ar praplatinti.
Kai formelė jau tinkama, daro šabloną. Išsikerpa ir suklijuoja iš pasirinkto popieriaus. Paskui brėžinius perkelia į kompiuterį.
Sodus kuria iš vienodų elementų, tik kai kuriuos suneria iš skirtingų dydžių formų.
Sąsajos su šiaudiniais sodais
Žirklės, pataria A. Nekrašiuvienė, turi būti labai patogios, gerai kirpti popierių. Jų reikia įvairių dydžių ir skirtingais ašmenimis. Figūrinėmis žirklėmis galima iškirpti įvairių raštų.
Formelėms suklijuoti naudoja lipalą. Šiaudelius (kokteiliams) stengiasi derinti prie popieriaus spalvos, o siūlus – prie šiaudelio arba prie popieriaus.
Sodus kuria įvairių spalvų – pagal metų laikus. Žiemos sodai – balti, rudens – gelsvi, rusvi, pavasario – žali. Vasaros sodai – įvairiaspalviai, bet jų parodoje bibliotekoje nėra. Margiems sodams reikia atskiros parodos.
Baltais popieriniais sodais tautodailininkė yra puošusi vestuvių pokylio salę. Originalu ir gražu – svečiai to dar nebuvo matę.
„Popieriniai sodai turi ryšį su nuo seno žinomais šiaudų sodais. Kol nebuvo žaisliukų, eglutės buvo puošiamos saldainiais, obuoliais ar iškarpytais popieriukais. Ir dabar, išdidinus brėžinius, galima kurti žaisliukus ir jais puošti patalpas“, – sako A. Nekrašiuvienė.
Kurdama sodus iš popieriaus, tautodailininkė atsižvelgia į šiaudiniuose soduose vyraujančius elementus: kvadratėlius, rombus. Konstrukcijoje išlaiko trikampio, kvadrato, šešiakampio formas.
Patarimai – knygose
A. Nekrašiuvienė su ikimokyklinukais dirbo 40 metų. Vaikams rankdarbiai labai patinka, ypač – karpyti iš spalvoto popieriaus bei kirpti figūrinėmis žirklėmis.
2002 metais, sulaukusi pasiūlymo, šiaulietė išleido knygą „Mobilioji popieriaus plastika“, ją Švietimo ir mokslo ministerija rekomendavo ugdymo įstaigoms. Knygoje – patarimai, kaip kurti iš popieriaus, ikimokyklinukų darbelių ir net vienos mamos kūrinių nuotraukos.
Knygoje pateiktos konstrukcijos dar braižytos ranka. Moteris prisimena: visus brėžinius išbraižė flomasteriu, o leidykloje išgirdo, kad netinka – reikia specialaus rašiklio. Teko viską perbraižyti per dvi naktis.
Dabar A. Nekrašiuvienė pristato antrąjį leidinį – knygą „Popieriniai sodai“. Joje išsamiai paaiškina, kaip kurti sodus, pateikia 92 elementų variantus – brėžinius ir fotografijas.
A. Nekrašiuvienei įdomūs visi rankdarbiai – anksčiau daug mezgė, nėrė. Bet dabar didžiausią dėmesį skiria sodams.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
TAUTODAILININKĖ: Alina Nekrašiuvienė mini sodus kabina ant pušies šakų.
PARODA: Alinos Nekrašiuvienės sukurti sodai eksponuojami Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje.
TRADICIJA: Alina Nekrašiuvienė, kurdama sodus iš popieriaus, nepamiršta sąsajų su šiaudiniais sodais.
SUMANYMAS: Sodai kuriami įvairių spalvų – pagal metų laikus.
ELEMENTAI: Kiekvienam elementui sukurti reikia laiko ir kantrybės.
KŪRYBA: Vienam sodui sukurti prireikia trijų dienų.