
Naujausios
Tavo gėlė
SOROS
Giedrius RUMĖ
Gėlininkas
Tai vienas seniausių žmogui pažįstamų augalų, su kuriuo jis susidūrė dar pačioje civilizacijos aušroje. Grynai maistine ar pašarine žole sora buvo laikoma tūkstantmečius, kol visai neseniai buvo atrasta iš naujo ir įsileista į gėlynus.
Varpinių šeimos sorų (Panicum) gentyje 442 oficialiai pripažinti nariai (jei kam įdomu, tai kartu su visais moksliniais sinonimais priskaičiuojama net iki 1700 sorų rūšių pavadinimų – nedaug augalų su šia žole gali pasivaržyti!). Tai daugiausia šilto ar labai šilto klimato zonų augalai. Pasitaiko jų ir šiauresnėse platumose, bet gerokai mažiau. Soros – stambūs (30–200 cm ūgio) augalai su šliaužiančias (ar ne) šakniastiebiais bei tvirtais stiebais. Lapai linijiški ar linijiškai lancetiški, plokšti. Varputės labai trumpos, vos poros milimetrų ilgio, su vieninteliu žiedeliu, susitelkusios puriose šluotelėse.
Lietuvoje kaip pašarinis augalas kartais auginama (auginta?) vienmetė tikroji sora (P.miliaceum): neretai pievose ar dykvietėse galima sutikti sulaukėjusių jos sėjinukų. Į ją panaši ir Šiaurės Amerikoje auganti vienmetė rūšis P.capillare su labai gražiomis vėduokliškomis šluotelėmis. Gėlininkai jas abi augina retai – daug populiaresnės neblogai Lietuvoje žiemojančios daugiametės Šiaurės Amerikos rykštelinės soros (P.virgatum) formos bei veislės. Paprastai tai labai stambūs (1,2–2,4 m aukščio ir 0,3-0,7 m pločio), ilgaamžiai augalai. Nelygu veislei, kerai gali plėstis lėčiau ar greičiau, bet niekuomet jie netampa nesuvaldomomis piktžolėmis: jei tik protingai parinksite vietą, soros tikrai neužgoš kitų greta vešančių augalų. Kerai dažniausiai tiesūs ar šiek tiek svyrantys į šalis, tvirti ir neišgriūnantys. Žiedynai – purios miniatiūrinių varpučių šluotelės, beje, labai tinkančios įvairiausioms puokštėms. Kadangi soros yra šilumamėgiai augalai, jos pabunda gerokai vėliau už kitas žoles – tik pavasario pabaigoje. Bet jei pakaks šilumos, keras atžels labai sparčiai.
Pati stambiausia iš gėlininkų pamėgtų sorų – ‘Cloud Nine’ – monumentalus 2,0–2,4 m ūgio keras pilkšvais lapais. Didžiulės purios gelsvos, šiek tiek ruduojančios šluotelės. Gana stambi ir labai panaši ‘Strictum’ (keras 1,5–2,0 m, pilkai žali lapai svyrančiais galais), kuri vertinama dėl labai stabilaus ir taisyklingos formos kupsto. ‘Heavy Metal’ (1,5 m) lapai statūs, melsvi, šluotelės rausvos. Keras išsiskiria savo tvirtumu. ‘Prairie Sky’ (1,5 m) dar mėlynesnė. Kupstas puresnis nei kitų veislių, todėl stiprios vasaros liūtys gali jį šiek tiek aplamdyti, ypač jei augalą dar ir pernelyg pamylėsite trąšomis. Nepaisant šios mažytės blogybės, veislė labai dekoratyvi. Rudeniop skleidžiasi elegantiškos pilkšvos žiedynų šluotelės.
‘Northwind’ (1,3 m) keras visiškai stačias, ir tik pačioje viršūnėje stiebai nežymiai palinksta į šalis. Lapai tamsiai žali; rudenį jie gražiai pagelsta. Žiedynų šluotelės tik nežymiai iškilę viršum lapų. ‘Warrior’ (1,5 m) išsiskiria puikios formos, dailiai svyrančiu į šalis kupstu. Gausūs purūs žiedynai bordo raudonio. Panaši į ją ir ‘Squaw’ su šiek tiek šviesesnėmis šluotelėmis ir kompaktiškesniu bei žemesniu (1,2 m) keru. ‘Rotstrahlbusch’ (1,4 m) šluotelės raudonos, keras status, purokas. ‘Hanse Herme’ (1,2 m) lapai žali su raudonais galais, o žiedynai rausvi. Siauras ‘Rebraun’ (1,2 m) kupstas į viršų ryškiai platėja. Rudeniop jo lapai gražiai paraudonuoja. Žiedynų šluotelės taip pat raudonos spalvos. ‘Kurt Bluemel’ (0,9 m) keras beveik rutuliškas, o lapai pilkai žali su purpuriniais galiukais (rudeniop nusidažo didesnė lapų dalis). ‘Schenandoah’ (1,3 m) pagrįstai laikoma viena iš raudoniausių sorų: spalvintis lapai pradeda jau vasaros viduryje, ir tokią savo spalvą išlaiko per žiemą. Šios soros žiedynai irgi raudonos spalvos.
Dirvai soros nereiklios: svarbu tik, kad joms niekuomet nepritrūktų drėgmės. Gali augti ir šlapesnėse vietose; nieko neatsitiks, jei jas trumpam net užlies (tiesa, nuolat užmirkstančiose dirvose supus bet koks augalas, ir soros taip pat ne išimtis). Į greit perdžiūstantį smėlyną sorų geriau nesodinkite – pavargsite jas laistyti. Nors soros iš vešlūs, galingi augalai, pernelyg trąšus dirvožemis taip pat ne joms. Šiuos augalus sodinkite į paprasčiausią daržo žemę, kur normaliai auga ir visos kitos gėlės. „Raudonosioms” ar „mėlynosioms” sorų veislėms tiks skurdesnis dirvožemis: čia jų lapų spalva tik dar labiau išryškės. Ir priešingai, daugiau patręšus, įsivyraus įprastinė žalia spalva.
Soros dauginamos sėklomis (šitokiu būdu veisiami tik rūšiniai augalai). Visos veislės platinamos išskirstant kerus: pakanka mažyčio gabalėlio, kad augalas vėl atželtų. Niekuomet varpinių žolių nepersodinėkite rudenį: tinkamiausias tam metas – ankstyvas pavasaris. Rudenį išskirstytos dažniausiai neperžiemos. Nors rykštelinės soros veislės pas mus neblogai žiemoja (manoma, kad kai kurios gali iškęsti ir 30 laipsnių šaltį), speiguotomis besniegėmis žiemomis gali ir iššalti: geriau vėlai rudenį jų šaknis pamulčiuokime durpėmis ar kompostu. Nupjauti stiebų prieš šalčius nereikia: soros išlieka dekoratyvios ir žiemą.
Savo dydžiu ir monumentalumu soros primena kitas stambias varpines žoles – miskantus, tik yra daug grakštesnės. Jei nestokojate fantazijos, visuomet surasite šiam augalui vietą. Soros puikiai dera su rudeniniais astrais, veronikūnais, rudbekijomis, rykštenėmis ar kitais antroje vasaros pusėje pražystančiais augalais.
Giedriaus Rumės nuotr.
Panicum virgatum 'Warrior'.