Štampavimo ceche gimusią įmonę krizės užgrūdino

Štampavimo ceche gimusią įmonę krizės užgrūdino

Štampavimo ceche gimusią įmonę krizės užgrūdino

Šiaulių uždaroji akcinė bendrovė „Plamega“ mini veiklos dvidešimtmetį. Įmonės ištakos – „Šiaulių tauro“ televizorių gamykloje. Iš jos štampavimo cecho, žlungant didžiajai gamyklai, sukurta bendrovė. Jos vadovai per griūtis ir krizes sugebėjo išsaugoti darbo vietas ir išplėtoti gamybą kelis kartus.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Nuo didžiosios griūties

Prieš dvidešimt metų – 1994 metų spalio 25 dieną – buvo įregistruota UAB „Plamega“. Nuo Šiaulių televizorių gamyklos griūties tada gelbėtasi iš atskirų cechų kuriant uždarąsias akcines bendroves.

„Plamega“ sukurta buvusio štampavimo cecho pagrindu. Į ją galėjo pereiti dirbti visi norintys cecho darbuotojai. Perėjo 130, iš jų 20 iki šiol dirba įmonėje.

Tarp jų – naują bendrovę kūręs buvęs cecho viršininkas Antanas Danilavičius. Jis visus du dešimtmečius yra „Plamegos“ generalinis direktorius.

Įmonės pavadinime įprasmintas jos veiklos kodas – plastmasės ir metalo apdirbimo gamyba.

„Pavadinimą pasiūlė vienas mūsų darbuotojas, – prisimena A. Danilavičius. – Jis labai tiko ir mums, ir užsieniečiams yra suprantamas.“

Į Vakarų rinkas dabar eksportuojama didžioji produkcijos dalis, bet partneriai užsienyje atsirado ne iš karto.

„Plamega“ kūrėsi ne plyname lauke, bet gamybą reikėjo pradėti nuo nulio.

„Buvo patalpos, stogas, darbuotojai, turėjome pradžiai žaliavų, bet nebuvo užsakymų, – pasakoja įmonės vadovas. – Siūlėme prekybos centrams tik visokius varžtelius.“

Kažkiek produkcijos dar gaminta susikūrusiai „Šiaulių tauro televizorių“ bendrovei.

Pradžia sunki

Vytautas Šulčius, nuo televizorių gamyklos laikų dirbęs įmonėje derintoju, dabar – profesinės sąjungos pirmininkas, prisimena, jog pradžia buvo labai sunki.

Televizorių gamykloje, kuri produkciją gamino tik į sandėlį ir skolas augino, buvo apie šešis tūkstančius darbuotojų. Visiems jiems iškilo gyvybiškai svarbus klausimas, kaip gyventi? Netenki darbo – netenki pragyvenimo šaltinio.

„A. Danilavičius tada ėmėsi rizikingos veiklos, – įvardija V. Šulčius. – Kad nereikėtų darbininkams po vieną bėgioti ieškantis darbo, suvienijo kolektyvą, steigė įmonę, o jos ateitis buvo visiškai neaiški.“

Darbo reikėjo tuoj pat. Nedideliais kiekiais gamintos ir burokinės tarkos, ir šašlykinės. V. Šulčiaus žodžiais, dabar ši produkcija „juokingai atrodo“, palyginti su dabartine.

Dirbta vos po kelias dienas per savaitę, eita nemokamų atostogų.

„Kai buvę darbuotojai ateina prašyti pažymų, liūdna matyti, kiek tada dienų dirbo ir uždirbo“, – sako A. Danilavičius.

Pakilimas ir nauja krizė

Įmonės vadovas sako, jog proveržis pasiektas „žingsnelis po žingsnelio“. Važinėjo siūlydami, ką galėtų pagaminti – ir po Lietuvą, ir po užsienius, vyko į verslo parodas.

Pakilimas išgyventas apie 2007 metus, kai plėtrą išgyveno pagrindinis partneris – „Šiaulių tauro televizoriai“. Jam tiekė apie 55 procentus produkcijos.

Tada dirbo net trimis pamainomis, iš viso – 300 darbuotojų.

Televizorių gamybos apimtims mažėjant „Plamega“ išgyveno antrąją didžiąją krizę.

„Nuo tada pasimokėme, kad negalima orientuotis į vieną pagrindinį partnerį, – sako A. Danilavičius. – Dabar vienai įmonei tiekiame daugiausia 10–15 procentų produkcijos.“

Pagrindinė rinka – Vakarų šalys

„Plamega“ šiuo metu 85 procentus savo produkcijos eksportuoja į Vakarų Europos šalis. Pagrindinės rinkos – Vokietija, Prancūzija, Šveicarija, Švedija. Nedidelė produkcijos dalis eksportuojama į Rusiją, Kaliningrado sritį.

Gaminami įvairūs plastmasės liejiniai ir metalo gaminiai. Tiekiamos komplektuojančios dalys, reikalingos baldų, mašinų gamybai, medicinos įrangai, statybos ir elektronikos pramonei. Šiemet pradėta gaminti nauja produkcija – suvirintos konstrukcijos statyboms.

Lietuvoje pagrindinė užsakovė yra Alytaus bendrovė „Snaigė“, kurios šaldytuvams gaminamos plastmasinės dėžės produktams sudėti.

Investicijos – į plėtrą

Į įmonės plėtrą kasmet investuojami keli šimtai tūkstančių litų. Naujos modernios staklės buvo pirktos ir už 600–700 tūkstančių litų.

Renovuotas senasis štampavimo cechas, prieš devynerius metus pastatytas naujas pastatas, įrengti nauji cechai. Atnaujinama įranga ir technologijos.

Šiemet įmonės apyvarta sudarys 14 milijonų litų. O pradėta buvo nuo 2–3 milijonų litų per metus.

„Gyvenimas spirale sukasi, – sako A. Danilavičius. – Darbuotojų skaičius vienu metu buvo nukritęs iki 100, dabar vėl turime 130 – tiek, kiek iš pat pradžių.“

Kaip ir kitos gamybos įmonės, jaučia kvalifikuotų darbininkų ir specialistų stygių. Metalo apdirbėjų – frezuotojų, derintojų, šaltkalvių, suvirintojų profesijos nėra populiarios.

„Patys darbuotojus apmokome, – sako A. Danilavičius. – Veteranų turime, moko jaunimą. Vienas iš jų – 78 metų šaltkalvis Jurijus Parmionovas. Jis mums labai reikalingas, džiaugiamės, kad ir pats dar nori dirbti.“

Vadovas pabrėžia, kolektyvo indėlis yra didžiulis, kad įmonė sugebėjo įveikti visas krizes.

„Kai darbuotojai supranta situacijos sudėtingumą, įmanoma išgyventi visus sunkumus“, – sako A. Danilavičius.

"Valdžia tegu tik netrukdo"

Vertindamas verslo aplinką „Plamegos“ vadovas sako, jog „valdžia tegu tik netrukdo dirbti“.

„Joks meras ar premjeras įmonei rinkų nesuras, patys tai turime daryti, – teigia A. Danilavičius. – Konkurencija mūsų srityje yra labai didelė, o lemia produkcijos kokybė, kaina ir gebėjimas laiku įvykdyti užsakymus.“

Vadovas mano, jog verslui tenka per didelė mokesčių našta. Jeigu darbo jėgos apmokestinimas būtų mažesnis, būtų galima didesnes algas mokėti.

„Suprantu, kad Premjerui rūpi biudžetininkams algas išmokėti, o mums – savo darbuotojams, – sako A. Danilavičius. – Siekiame pelningesnių užsakymų, nes tik nuo jų priklauso, kokius atlyginimus galime mokėti. Dabar kvalifikuotų darbininkų atlyginimas su mokesčiais sudaro 2000–3200 litų, specialistams mokame daugiau.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

IŠTAKOS: Nuo šio štampavimo cecho kūrėsi nauja gamykla.

VADOVAS: Antanas Danilavičius iš senosios televizorių gamyklos cecho sukūrė modernią plastmasės ir metalo apdirbimo įmonę.

VETERANAS: 78 metų šaltkalvis Jurijus Parmionovas dirba įmonėje nuo televizorių gamyklos laikų, moko profesijos paslapčių ir jaunus darbininkus.

MODERNIZAVIMAS: Prie modernių staklių, į kurias investuoti šimtai tūkstančių litų, dirba jauni operatoriai.

PRODUKCIJA: Pagal užsakovų poreikius gaminami įvairiausi plastmasės liejiniai ir metalo gaminiai.

JUBILIEJUS: „Plamega“, viena sėkmingiausių Šiaulių pramonės bendrovių, švenčia veiklos 20-metį.

RIZIKA: „Plamegos“ generalinis direktorius Antanas Danilavičius ( kairėje) ir profesinės sąjungos pirmininkas Vytautas Šulčius sako, jog prieš dvidešimt metų kuriant įmonę buvo smarkiai rizikuota: „Turėjome stogą, darbuotojų, bet neturėjome jokių užsakymų.“