
Naujausios
Tavo gėlė
Sudaužytos širdys
Giedrius RUMĖ
Gėlininkas
Augalo vardo kilmė apipinta romantika. Prancūzai šią sodų puošmeną vadina "Žanet širdimi". Jei tikėtume legenda, tai toji naivuolė įsimylėjo jauną medžiotoją, pagelbėjusį jai pasiklydus gūdžiam miške. Po kelių dienų ji ir vėl susitiko savo išgelbėtoją, bet jis jau buvo su kita. Štai ir plyšo neišlaikiusi jos širdis, pavirsdama nuostabios formos gėlės žiedu...
Vokiečiai gėlę vadina širdies žiedeliu; rusai – sudaužyta, o latviai (lauzta sirds; sidspuke) – sulaužyta širdim. Lietuviai, negalėdami atsispirti savo įgimtam banaliam praktiškumui, pavadino ją auskarėliais. Botanikams labiau patinka proza: mokslinis augalo vardas kildinamas iš dviejų niekaip su širdim nesusijusių žodžių – du ir pentinas. Ir iš tiesų, du keistos formos gėlės žiedlapiai baigiasi atgal atsilenkusiomis tuščiavidurėmis išpūstomis ataugomis.
Žvirbliarūtinių (Fumariaceae) šeimos (senesniuose šaltiniuose – aguoninių) auskarėlių (Dicentra) gentyje – apie 20 skirtingų rūšių. Arealas gana kompaktiškas: natūraliai auga tik Tolimuosiuose Rytuose, Rytinėje Kinijoje bei Šiaurės Amerikoje. Tai daugiamečiai žoliniai augalai su mėsingais, giliais šakniastiebiais. Stiebai 30–100 cm aukščio, sultingi, trapoki. Lapai plunksniškai skiautėti, žali ar su pilkšvu apnašu. Žiedai rausvi, nukarę, dažniausiai – specifinės širdelės formos, viršūninėse ar lanko formos kekėse.
Populiariausi dailieji (D.spectabilis) auskarėliai, kilę iš Kinijos bei Korėjos pusiasalio. Šis gėlynų senbuvis auginamas dar nuo devynioliktojo amžiaus pradžios. Geromis sąlygomis išauga iki 1 m aukščio. Lapai stambūs, skiautėtai plunksniški; žiedai iki 3 cm skersmens, vienpusėse 20 cm ilgio kekėse, rausvi. Žydi gegužę – birželio pradžioje.
Gana populiari kultūrinė baltažiedė D.spectabilis f.alba (ji žemesnė, vos 60–80 cm aukščio). Veislės “Valentine” (50–60 cm) žiedai sodresnio rausvo atspalvio (beveik raudoni), o tamsesni nei rūšies lapai rausvoki.
Rožiniais žiedais pražystanti “Gold Heart” (60 cm) dabinasi išraiškinga ryškiai geltona lapija. Geriau jaučiasi pusiau pavėsyje, nes saulės atokaitoje neįprastai nusispalvinę lapai apdega. Be to, ši veislė auga kiek lėčiau, nei kitos formos: jai derėtų parinkti tokią vietą, kur kaimynės neužgožtų. Nepaisant savo pietietiškos kilmės, dailieji auskarėliai pas mus puikiai žiemoja. Sudygsta anksti ir skuba augti, todėl kartais nukenčia nuo stiprių vėlyvų gegužės šalnų. Nemėgsta užmirkstančių vietų, kenčia nuo vasaros sausrų ir todėl anksti nudžiūna. Dirvai nereiklūs, gali augti paprasčiausioje normaliai derlingoje daržo žemėje. Jei per sausras palaistysite, žaliuos iki pat rudens. Kerai ilgaamžiai, vienoje vietoje gali augti iki 8 metų. Išskirstomi ir persodinami anksti pavasarį. Greitai atauga net iš mažiausio šaknies gabalėlio su vieninteliu pumpuru. Sėklomis padauginti augalai bus skirtingi ir ne visada dekoratyvūs, todėl šio veisimo būdo imasi tik selekcininkai.
Puikieji auskarėliai (D.eximia) – gerokai smulkesni, užauga vos iki 20–30 cm aukščio. Tankūs ir vešlūs pirštiškai – plunksniškai skiautėti lapai suformuoja dailų apskritą kerą. Viršutinė lapų pusė melsvai žalia, apatinė – pilkšva. Žiedeliai (iki 2 cm skersmens) – kekėse po kelis stiebų viršūnėse, rausvi (D.eximia f.alba jie beveik balti). Gamtoje auga vakariniuose Šiaurės Amerikos rajonuose. Stebėtinai ištverminga rūšis, iškenčianti net 35 laipsnių šalčius. Žydi apie 60–90 dienų.
Amerikiniai auskarėliai (D.formosa) auga nuo Kanados iki Kalifornijos. Jų ilgakočiai lapai ne tokie vešlūs, kaip puikiojo ir pastebimai tamsesni. Žiedai rausvai purpuriniai, tankiose viršūninėse kekėse. Žydi visą vasarą. Auginama keletas kultūrinių amerikinio auskarėlio veislių (“Aurora” – su beveik baltais, iki 2 cm skersmens žiedais; “King of Hearts” – sodriai rožinė, lapai pilkai melsvi); yra nemažai ir puikiųjų bei amerikinių auskarėlių tarprūšinių hibridų.
D.cucullaria – labai neįprasta rūšis. Plunksniški jos lapai labiau panašūs į rūtenio, o balti subtilios formos žiedai – į XVIII amžiaus olandų jūreivių kelnes... Be to, šis augalas neturi įprastinių daugiamečių šaknų: antžeminei augalo daliai nunykus, žemėje pasilieka keisti, iš daugybės smulkių grūdelių sulipdyti, apvaloki svogūnėliai – šakniagumbiai. Pasižymi audringa vegetacija (panašiai kaip rūtenis: sudygsta, greit suveša, apsipila žiedais, o peržydėjęs vėl skuba slėptis po žeme).
Puikieji ir amerikiniai auskarėliai labiau mėgsta lengvas, humuso nestokojančias priesmėlio dirvas, nors gerai pritampa ir bet kurioje kitoje saulės apšviestoje gėlyno vietoje. Nepakenčia aukštesnių kaimynų; visiškame šešėlyje gali ir visai sunykti. Šios abi rūšys (ypač puikieji) gana sparčiai sutankėja, todėl jas derėtų dažniau išskirstyti. D.cucullaria labiau tiktų auginti kaip efemeroidinį svogūninį pavasario augalą (ypač gerai sutartų su rūteniais!). Pasistenkite jį iškart pasodinti į nuolatinę vietą ir palikti ilgiems metams, nes persodinant dirvoje vis tiek liks smulkių “vaikučių”, iš kurių po kelių metų augalas ir vėl atžels.
Giedriaus Rumės nuotr.
Populiariausi dailieji auskarėliai, kilę iš Kinijos bei Korėjos pusiasalio.
Puikieji baltai žydintys auskarėliai.