
Naujausios
Šunį reikia rinktis ir pagal gyvenimo būdą
Šiaulių prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ surengtoje šunų veislių parodoje augintinių šeimininkai ir veisėjai negailėjo patarimų, kaip prižiūrėti vieną ar kitą veislę, kokio būdo žmogui yra tinkamiausia šuns veislė.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Geraširdžiai milžinai
Parodoje visų dėmesį traukė mieli juodi meškinai – niufaundlendai. Prieš įsigyjant tokį šunį pirmiausia reikėtų pagalvoti, ar turėsite jam vietos. Patinai sveria 60–70 kilogramų, patelės šiek tiek lengvesnės – 45–55 kilogramus. Ūgis svyruoja nuo 63 iki 74 centimetrų. Šunų šeimininkas šiaulietis Andrius Česnavičius sako, kad šiuos šunis geriausia laikyti lauke, erdviame voljere.
Priežiūros niufaundlendui reikia nemažai. Vien iššukuoti tankų kailį užtrunka daug laiko. O tai daryti reikėtų bent du kartus per savaitę, kad neatsirastų sąvėlų.
Pagalvoti reikėtų ir apie tai, kur jį maudysite. A. Česnavičius savo niufaundlendų porai yra įrengęs specialią maudyklą, šunis maudo kas šešias savaites.
Nusiteikti turėtumėte ir tam, kad didelis šuo daug ėda. Niufaundlendui per parą reikia maždaug 700 gramų sauso ėdalo.
Šie milžinai lėtapėdžiai, ir šeimininkui reikia priversti juos pajudėti. „Tai – darbiniai šunys. Jie turi kažką veikti: tempti, nešti. Su jais reikia eiti pasivaikščioti, žaisti. Žiemą jie tampo rogutes, vasarą tempia padangą, plaukioja“, – pasakoja šiaulietis.
Visą rūpestį ir vargą atperka švelnus ir geras niufaundlendo būdas.
Šunys beždžionėlės
Nenustygstantys vietoje ir nuolat kiauksintys afenpinčeriai – ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje reta veislė. Šunų veisėja iš Šakių Dinara Gudaitienė paaiškina, kad šuniukams nerimą kelia gausybė žmonių ir šunų. Namuose jie kur kas ramesni, retai loja, tačiau guvūs, smalsūs, mėgsta vagiliauti ir atkreipti į save dėmesį – visai kaip beždžioniukai.
Afenpinčeriai – maži šunys. Sveria 3–4 kilogramus, ūgis – 24–28 centimetrai.
Ypatingos priežiūros šios veislės šunims nereikia. Jie beveik nesišeria, neturi specifinio šuns kvapo, todėl tinka alergiškiems žmonėms.
Afenpinčerių kailis šiurkštus ir nelygus. Kirpti jų nereikia, tačiau reikia pešti. Šios veislės šunis moteris rekomenduoja maudyti kuo rečiau. Nuo dažno maudymo, šampūnų ir kondicionierių gali sudirgti šuniuko oda.
Šuniukai su veidu
Į parodą D. Gudaitienė atsivežė ir belgų grifoną. „Sakoma, kad visi šunys turi snukučius, o grifonas – veiduką. Šie šunys – meilumo įsikūnijimas“, – sako moteris.
Nors belgų grifonai yra giminiška afenpinčerių veislė, tačiau šių šunų charakteris kitoks. Jie meilūs, jaučia šeimininkų nuotaikas. Jeigu šeimininkas nenusiteikęs žaisti, nueis į šalį, ir atvirkščiai: jeigu matys, kad šeimininkas nori su juo pažaisti, mielai tai darys.
D. Gudaitienė sako, kad, einant pasivaikščioti, net pavadėlio šiems šunims nereikia, nes jie nenueina toli nuo šeimininko.
Belgų grifonai sveria 3,5–6 kilogramus. Jų kailis šiurkštus su povilne. Šie šunys taip pat pešami, kartais apkerpami (kas 3–4 mėnesiai).
Pūkų kamuoliukai
Sunku praeiti pro šalį nepaglosčius nedidelio pūkų kamuoliuko lapės snukučiu. Tai – vokiečių nykštukinis (Pomeranijos) špicas. Jie sveria vos 1–3 kilogramus ir yra 20–30 centimetrų ūgio.
Ypatingos priežiūros šiems šunims nereikia: iššukuoti, kartais išmaudyti, apkarpyti pėdučių plaukus. Šuniukų šeimininkė Raimonda Dovidaitienė sako, kad kailis nelabai linkęs veltis, o ir purvas nuo jo lengvai nubyra.
„Šių šunų charakteris nuostabus. Įsigijome vieną, ir susirgome špicų liga. Namuose jų vis daugėja, ir nežinau, kada sustosime“, – šypsosi moteris.
Kokio temperamento žmogui tiktų toks šuo? R. Dovidaitienė sako, kad Pomeranijos špicai yra ramūs, draugiški šunys ir mėgsta įsitaisyti šeimininkui ant kelių, tad puikiai tiks žmogui, kuris mėgsta pasyviai leisti laisvalaikį. Tačiau ir prie aktyvaus žmogaus toks šuo lengvai prisitaikys, nes yra gana energingas, lengvai pasiduoda dresūrai.
Aktyviam šuniui – aktyvus šeimininkas
Smalsiai į parodos lankytojus dairosi juodas lygiaplaukis retriveris. Visgi labiau už viską šį šunį domina maistas. Vos tik šalia atsiduria žmogus su užkandžiu, šuo negali atitraukti nuo jo akių. Pasak šuns šeimininkės Ligitos Šiaurytės, ir namuose nuo šio šuns reikia saugoti maistą, trumpam pasitraukę nuo pietų stalo, lėkštes galite rasti tuščias.
Maistą šiems šunims būtina riboti. Tačiau toks potraukis maistui yra ir šioks toks privalumas – šiuos šunis lengva dresuoti.
Retriveriai – dideli šunys. Sveria 24–36 kilogramus, užauga nuo 56 iki 62 centimetrų. Kailiui ypatingos priežiūros nereikia: kartais iššukuoti, išmaudyti. Jeigu išsipurvina, užtenka nuprausti kojas ir papilvę šiltu vandeniu.
Lygiaplaukiai retriveriai yra sportiški, aktyvūs, jiems reikia daug fizinio krūvio, tokiam šuniui reikia aktyvaus šeimininko. Pakankamai nepajudėjęs šuo gali sugraužti daiktus ar net sienų kampus.
Tai – medžiokliniai šunys, skirti ištraukti paukščiams iš vandens, šis instinktas labai išreikštas. „Jeigu jį paleidi, jis atranda net mažiausią balą. Tai šiokia tokia bėda, ypač jeigu yra purvynai“, – sako L. Šiaurytė.
Retriveriai labai prieraišūs šunys, liūdi, kai šeimininko nėra šalia. L. Šiaurytė net į parduotuvę eina kartu. „Į šį šunį reikia žiūrėti ne kaip į augintinį, o kaip į šeimos narį“, – sako moteris.
Retriveriai labai gerai sutaria su vaikais ir kitais augintiniais. Dar viena šios veislės šunų ypatybė – jie nuolat vizgina uodegą. Maži šuniukai tai daro net miegodami.
Dresuotojo patarimai
Paklaustas, kokių veislių šunis lengviausia išmokyti, instruktorius, tarptautinės kategorijos dresūros teisėjas Alfonsas Dauskurdis sako: „Nebūna kvailų šunų – būna kvaili šeimininkai.“
Specialistas pažymi, kad lengviausia išmokyti darbinių veislių šunis: vokiečių, belgų aviganius, dobermanus, rotveilerius.
Pirmasis išbandymas, su kuriuo susiduria pirmą kartą augintinį įsigijęs žmogus, – pripratinti šuniuką eiti tuštintis į lauką. A. Dauskurdis sako, jog tam reikės nepagailėti savo laiko ir kantrybės: „Jeigu nesate tam pasiruošęs, geriau iš viso atsisakykite minties turėti šunį.“
Mažą šuniuką į lauką reikia išvesti maždaug kas 2 valandas, vos jam atsibudus ar paėdus.
Pasivaikščiojimas su šunimi, ypač didesnių veislių, šeimininkui taip pat tampa išbandymu. Šuo pasileidžia bėgti, o šeimininkas vos spėja iš paskos. Ką daryti?
Specialistas sako, kad ėjimas greta šuniui yra viena iš sudėtingiausių komandų. Vienų veislių šunys greičiau to išmoksta, kitų – sunkiau.
„Aš darau taip: jeigu šuo nubėga toli, aš sustoju ir laukiu, kol jis pareis. Kai pareina, vėl einu toliau. Šuniui susidarys refleksas, kad jeigu tempia pavadėlį, šeimininkas sustoja, jeigu sugrįžta, prasideda judėjimas. O dar, jeigu tuo momentu, kai sugrįžta, paskatinsime jį skanėstu, greičiau išmokysime“, – patarimu dalijasi A. Dauskurdis.
Ar leisti šuniui bendrauti su kitais šunimis? Specialistas sako, jog reikia stebėti, kaip šunys reaguoja vienas į kitą, jeigu draugiškai, problemų neturėtų kilti. Visgi pagrindinė taisyklė – šuo turi žaisti su savo šeimininku, o ne su savo gentainiais.
Šuo taip pat neturi bijoti kitų žmonių. Geriausias būdas padėti šuniui įveikti šią baimę, padalinti skanumynų greta esantiems žmonėms ir paprašyti, kad jie pavaišintų jūsų šunį. „Juk mažos dovanėlės stiprina draugystę“, – šypsosi A. Dauskurdis.
Daugiau: šunų maistas
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
MEILUMAS: Dinara Gudaitienė ant kelių laiko meilumo įsikūnijimą belgų grifonų veislės šunį. Aptavare – afenpinčeriai, savo charakteriu primenantys beždžioniukus.
MILŽINAI: Parodoje visų dėmesį traukė mieli juodi niufaundlendai.
ŠPICAS: Sunku praeiti pro šalį nepaglosčius vokiečių nykštukinio (Pomeranijos) špico.
ŠEIMININKĖ: Raimonda Dovidaitienė sako, kad Pomeranijos špicai yra ramūs, draugiški šunys ir mėgsta įsitaisyti ant kelių.
RETRIVERIS: Lygiaplaukiai retriveriai – energingi, judrūs šunys, tad ir šeimininkas turėtų būti sportiškas.
DRESUOTOJAS: Tarptautinės kategorijos dresūros teisėjas Alfonsas Dauskurdis: „Nebūna kvailų šunų – būna kvaili šeimininkai.“