
Naujausios
Švento Petro aukso rakteliai
Geltonu auksu žydi pavasarinės raktažolės. Jas lietuviai dar vadina batučiais, dangaus raktais, Jurgio raktais, pirmažiedžiais, šv. Petro raktais, rakteliukais, žmogučiais... Kai kuriuose pavadinimuose kartojasi žodis „raktai“, nes pavasarinės raktažolės aukso spalvos žiedynas panašus į raktų ryšulėlį.
Botanika
Pavasarinė raktažolė – daugiametis žolinis augalas. Užauga iki 15–30 cm aukščio. Šakniastiebis trumpas, šakotas. Visi lapai skroteliniai, pailgai kiaušiniški, šviesiai žali, su įdubusiomis gyslomis. Lapų paviršius raukšlėtai vagotas. Iš pradžių lapų kraštai būna užsirietę, o vėliau išsitiesia. Lapų apatinė pusė plaukuota. Iš lapų skrotelės išauga vienas arba keletas žiedstiebių. Žiedynas tikrai panašus į raktų ryšulėlį. Žiedai kvapūs, po 5–20 žiedyne. Taurelė piltuviška ar varpiška, šviesiai žalsva, plaukuota, ryškiai briaunota. Vainikėlis geltonas, su oranžiškai raudonomis dėmelėmis žiotyje. Subrandina vaisių – rudą dėžutę. Toje dėžutėje – rutuliškos, tamsiai rudos, smulkios – apie 1,5 mm ilgio sėklos.
Pavasarinė raktažolė žydi balandį ir gegužę. Pavasarinės raktažolės auga sausesnėse pievose, dirvonuose, pakelėse, šlaituose, sausesniuose šviesiuose miškuose ir miško aikštelėse. Mėgsta karbonatinius dirvožemius. Aptinkama visoje Lietuvoje. Dekoratyvus augalas. Išvesta daug veislių, auginamų darželiuose.
Nauda
Pavasarinė raktažolė – vaistinis augalas, kurio lapuose pavasarį daug vitamino C. Vos šešiuose augalo lapeliuose yra žmogui reikalinga šio vitamino paros dozė. Lapai tinka salotoms. Tačiau raktažoles reikia valgyti atsargiai, nes jautresnius valgytojus dėl lapuose esančių eterinių aliejų gali išberti. Tačiau kai kurių valstybių virtuvėse raktažolių lapai nuo senovės vartojami kaip prieskonis arba salotos. Anglai raktažolių lapelių deda į omletą. Norvegijoje ir Švedijoje lapeliai maišomi su kitais salotiniais augalais ir tokios salotos patiekiamos su bulvėmis. Kai kur raktažolių lapai, panašiai kaip špinatai, troškinami. Lapuose yra kartumynų, kurie ne visiems patinka. Kartumui pašalinti lapus galima pusvalandžiui pamerkti į vandenį arba nuplikyti. Nors vaistažolininkai daugelį vaistažolių kaip tik jose esančius kartumynus labai giria.
Vaistams
Pasak vaistininko ir vaistinių augalų žinovo Juozo Vasiliausko, dar senovės graikai pavasarinę raktažolę vartojo nuo kosulio bei kitų ligų.
Vaistinei žaliavai ruošiami lapai, žiedai ir šakniastiebiai. Lapai ir žiedai skinami raktažolėms žydint, o šakniastiebiai su šaknimis kasami rudenį. Surinkta švari žaliava džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje.
Ištirta, kad raktažolių šaknyse yra saponinų, kurie palengvina atsikosėjimą ir saugo nuo sklerozės. Šaknyse taip pat yra eterinio aliejaus, gleivių, jau minėtų kartumynų, organinių rūgščių, mineralinių druskų ir kitų medžiagų. Lapuose ir žieduose irgi yra visa puokštė vertingų dalykų.
Iš raktažolių pagaminti vaistai padeda nuo kosulio, viršutinių kvėpavimo takų ligų. Liaudies medicinoje raktažolės dar vartojamos nuo reumato, kaulų, krūtinės skausmų, galvos svaigimo, nuomario. Vaistažolių žinovai nuo šių negalavimų pataria išgerti karštos raktažolių arbatos. Į tokią arbatą galima pridėti liepžiedžių, gysločių, ramunėlių, medetkų. Ir sveikam ne pro šalį raktažolių žiedų arbatos išgerti, nes arbata ne tik skaniai kvepia, bet turi daug vitaminų ir kitų biologiškai veiklių medžiagų. Šaukštelį džiovintos raktažolių žolės reikia užplikyti stikline verdančio vandens ir trumpam palikti pritraukti. Šiltą arbatą galima paskaninti medumi. Nuo jo blogiau nebus. Tokia arbata stiprina nervų sistemą ir širdį, malšina migreną ir nervinės kilmės galvos skausmus. Tvirtinama, kad raktažolės valo kraują, moka pašalinti iš organizmo medžiagas, sukeliančias reumatines ligas.
Nuo slogos
Sakoma, kad sloga tiek gydoma, tiek negydoma praeina per savaitę. O raktažolių gerbėjai tvirtina, kad vos pradėjus sloguoti galima pasveikti per vieną naktį. Tam, pajutus slogą, prieš einant miegoti reikia išsivirti arbatos iš lygiomis dalimis sumaišytų raktažolių, liepžiedžių ir gysločių. Išgėrus didelį puodelį karštos arbatos, reikia šiltai apsikloti. Rytą turėtume atsikelti sveiki. Nesuspėjus slogai užkirsti kelio, tokią arbatą reikia gerti visą dieną. Pasveikstama žymiai greičiau nei per savaitę. Vienoje tarpukariu išleistoje vaistinių augalų knygelėje apie raktažolę rašoma: „Garbė Sutvėrėjui už šią puikią priemonę nuo nemalonių slogų.“
Džiovintų raktažolių žiedų, lapų, šaknų patariama dėti į įvairius gydomųjų vaistažolių mišinius.
Širdį nuramina
Nors vaistažolės populiarėja, tačiau ne visi jų prisirenkame. Pavasarinių raktažolių daug žydi mūsų pakelėse. Jų vaistams rinkti nereikėtų, nes yra užterštos. Raktažolės, kaip ir kiti vaistingieji augalai ar cheminiai vaistai, turi ir šalutinių poveikių. Todėl gydantis žolelėmis visada reikia pasitarti su vaistininku ar gydytoju. Literatūroje teko skaityti apie labai paprastą pavasarinių raktažolių panaudojimo būdą. Užėjus liūdesiui, apnikus depresijai reikia keliauti raktažolių ieškoti. Prisiskinti nedidelę puokštelę. Priglausti ją prie širdies. Ir nuotaika pasitaisys. Ko gero, net skinti raktažolių nereikėtų. Užtektų jomis pasigrožėti. Ir nušvis dangus. Juk ne veltui pavasarinės raktažolės dangaus raktais vadinamos.
Parengė Feliksas GRUNSKIS
Felikso Grunskio nuotr.
AUKSO RAKTELIAI: raktažolės moka ligas pagydyti, blogą nuotaiką išsklaidyti.