
Naujausios
Tautodailininkė idėjas paverčia kūriniais
Šiaulietės tautodailininkės Irenos Gaidamavičienės namuose ant šakos supasi snaigės. Plonučiais siūlais jas nunėrusi moteris sako, kad snaigių formų ir raštų yra „be skaičiaus“. Energinga ir smalsi tautodailininkė imasi įvairiausių rankdarbių: nuo keramikos iki servetėlių, už jas yra įvertinta „Auksinio vainiko“ prizine vieta. Dekoruoja net sausainukus ir saldainius.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Šiaulietei I. Gaidamavičienei veiklos netrūksta: ji ne tik panirusi į rankdarbių pasaulį, bet ir vadovauja Šiaulių artrito draugijai „Artis“. Prieš šventes moteris įsisukusi į galybę veiklų. Ir susitikimą planuoja derindama dienotvarkę – prieš žvakių dekoravimo mokymus.
„Ir pačiai smagu pažiūrėti“, – šypsosi rodydama šaką, ant kurios sukabino nertas snaiges. Kiek jų yra ant šakos, neskaičiavo: „Oi, daug!“
Snaigės – smulkutės, nunertos iš labai plonyčių, 80 numerio, siūlų. Jos tarsi dideli, sustingę vandens kristalai. Šiaulietė sako, kad snaigių formų ir raštų yra „be skaičiaus": kai kuriuos pasižiūri, kai kurias „iš savo galvos“ neria.
Snaiges, juokiasi moteris, neria vakarais, žiūrėdama televizorių – kad laikas tuščiai neitų.
Ant šakos siūbuoja ir burbulas, nunertas iš 130 smulkučių gėlyčių, papuoštų karoliukais. Iš smulkučių gėlyčių sukūrė ir vainikėlį. Dar vienas burbulas – apnertas, kitas supasi lankelyje, trečias – tuščiaviduris.
Nerti I. Gaidamavičienė išmoko pati. Vaikystėje piešdavo, rankdarbius kurti pradėjo kiek vėliau. Užpernai moteris buvo surengusi autorinę parodą „Nuo spalvotos vaikystės iki baltos Kalėdų svajonės“ Kuršėnų amatų centre. Eksponavo ne tik rankdarbius, bet ir piešinius, fotografijas.
„Aš visko po truputį darau: ir keramikos, ir papuošalų. Audžiau rankšluosčius, ant lovos mano pačios austos pagalvėlės. Neriu nosinėles, išmokau dekoruoti šaukštelius, darau atvirukus“, – beria tautodailininkė.
Atvirukus klijuoja iš natūralaus krakmolyto šilko, papuošia nėrinuku – snaige, angelu. Prieš šviesą atvirukas žaižaruoja spalvomis.
I. Gaidamavičienė nuo stalo pakelia smulkios keramikos kūrinius, į juos susideda karoliukus. „Keramika – pažaidimui“, – šypsosi. Šaukštelius dekoruoja „kepamu moliu“ – modelinu.
Parodo ir serveles, „Aukso vainiko“ konkurse pelniusias trečiąją vietą. Parodose eksponuojamos servetėlės lengvos, tarsi voratinklis, siuvinėtos ir apnertos vis kitu raštu. Siuvinėjimui tautodailininkė ieško motyvų liaudies kūryboje.
Atveria papuošalų dėžutę. Seges, karolius, auskarus, pakabučius kuria jungdama odą, keramiką, akmenukus, nėrinius, polimerinį molį.
„Mano pusė pensijos medžiagoms išeina“, – šypsosi I. Gaidamavičienė.
Iš ko paveldėjo potraukį kurti, tautodailininkė nežino: „Mama mažai mezgė. Sakiau, per anksti gimiau, sunkiai dirbau. Baigiau inžineriją, mašinų gamybą. O dabar labai norisi kurti, idėjų milijonas! Man taip smagu, toks malonumas!“
Per Kalėdas, ko gero, nereikia sukti galvos dėl dovanų? „Žinokite, neturiu, kam dovanoti! Vaikai gyvena užsienyje, mama buvo našlaitė, giminių nėra. Taip ir likau.“ I. Gaidamavičienės dukra gyvena Amerikoje, Filadelfijoje baigė meno studijas. Sūnus įsikūrė Airijoje.
Kad idėjų nestinga, I. Gaidamavičienė pažeria dar vieną įrodymą – vaišina baltu glaistu dekoruotais imbieriniais sausainiais ir šokoladiniais saldainiais.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Tautodailininkė Irena Gaidamavičienė šaką papuošė nėriniais.
Irenos Gaidamavičienės dekoruoti saldumynai.
Vainikėlis iš smulkučių gėlyčių.
Nertas tuščiaviduris burbulas.
Varpelis lankelyje.
Irena Gaidamavičienė neria įvairiausių raštų ir formų snaiges.
Irenos Gaidamavičienės servetėlės yra iškeliavusios į įvairias pasaulio šalis.
Iš įvairių medžiagų kerti papuošalai.
Nėriniai, suderinti su rėmeliais, tapo paveikslu.
Atvirukais iš šilko ir nėrinių.