
Naujausios
Tavo gėlė
Tinginio gėlynas
Giedrius RUMĖ
Gėlininkas
Šiandien – apie ir mus pagaliau pasiekusias pasaulines gėlių madas. Ne apie pasipūtėliškus turčių kvailiojimus bei tuščiagalvišką kai kurių tautiečių norą pasirodyti pranašesniems už kitus. Nesišaipysiu iš augintojų įgeidžių būtinai prisivilioti į savo gėlynus pribloškiančius (jų manymu), brangiai kainuojančius, bet niekaip nenorinčius pritapti nei prie landšafto, nei prie mūsų klimato augalus.
Dar visai neseniai šaipėmės iš angliško stiliaus gėlynų, kurie vokišką tvarką darželiuose pamėgusiems lietuviams priminė kopūstienę. Taip, iš tiesų tokiuose gėlynėliuose galbūt ir velnias koją nusilaužtų – nei įprastos simetrijos, nei lygiavimo. Augalai tarpsta taip pat netvarkingai, kaip ir gamtoje. Bet tai ir yra didžiausia tokių gėlynų patrauklumo paslaptis: gėlės pagaliau įgijo laisvę keroti, jų nebevaržo jokia geometrija. Nors ir keista, bet šitoks paveikslėlis akiai daug patrauklesnis, nei visi tie nenatūraliai kampuoti ploteliai. Ir netiesa, kad gėlininkas iš kūrėjo virto vien pasyviu stebėtoju. Tik planavimas persikėlė nuo rašomojo stalo tiesiai į gamtą. Nebebraižome būsimo gėlyno schemų popieriuje, o iškart rikiuojame gyvus augalus. Kartais suklystame, bet juk visada tas klaidas galima ištaisyti, nepritikusius augalus perkeliant į kitą vietą.
Į angliško (o gal olandiško – jie mažai kuo skiriasi) stiliaus sodą labai panašūs buvo ir senieji mano vaikystės laikų lietuviški kaimo gėlių darželiai – juose vyravo panašus chaosas. Didžiausias skirtumas, kad pastaruosiuose dažniausiai karaliaudavo vienmetės gėlės: jų sėklų būdavo lengviausia gauti, o sykį pasėjus, mažai tereikėdavo kištis – tokie ploteliai, kasmet atsisėdami ir persimaišydami, žydėdavo metų metus, o gėlių tankumynas net nepalikdavo jokios vilties nepageidaujamoms piktžolėms atsirasti.
Šiuolaikinių gamtai artimo stiliaus gėlynų stiprybė – gausiai ir ilgai vasarą žydintys daugiamečiai augalai. Jie pakankamai ilgaamžiai, nereikalauja nuolatinės priežiūros ir didelių kasmetinių investicijų, nėra pernelyg egzotiški, puikiai dera prie aplinkos, privilioja daugybę drugelių. Anksčiau mums tai buvo nepasiekiama: modernūs augalai buvo brangūs, jų negalėjome taip paprastai įsigyti. Šiandien padėtis pasikeitė – visi šie augalai jau Lietuvoje. Jei atsisakysite nusipirkti kokią klykiančiai madingą viendienę, kainuojančią vos ne šimtą eurų, už tuos pinigus lengvai įsigysite net kelias dešimtis kitų, tikrai ne prastesnių gėlių.
Komponuodami jas būtinai prisiminkite svarbiausią taisyklę: sudarykime augalams tokias pat sąlygas, kokiomis jie veša gamtoje. Drėgmę pamėgusių ūksmingų vietų gyventojų nesodinkime saulėkaitoje, o saulės vaikų nenukiškime į slogų pavėsį. Glebūs alpinariumų augalai bus labai prasti ištvermingų ir vešlių pievų gėlių kaimynai. Nesistenkime visus augalus būtinai surikiuoti pagal ūgį – gyvoje gamtoje juk taip nebūna. Kartais verta gėlėms leisti keroti, kaip jos išmano: kartais rezultatas būna išties nenuspėjamas (žinoma, gerąja prasme).
Trumpame laikraščio straipsnelyje neįmanoma pristatyti visų šiuolaikiškų augalų. Paminėsiu tik kelis, be kurių tikrai neapsieis nė vienas vasaros gėlynas. Pirmiausia tai šalavijai (Salvia). Skirtingos rūšys bei veislės žydi nuo birželio iki rugpjūčio. Gražūs pasodinti ir pavieniui, bet retas gėlininkas atsispirs pagundai turėti ir didesnį jų plotelį (nuostabūs gėlynai, suformuoti vien iš šių augalų!).
Ne mažiau ilgai žydi ir veronikos. Ūgis – nuo vos kelių centimetrų iki daugiau nei pusantro metro (veronikūnai). Aromatingoji katžolė (Nepeta) – puikus foninis augalas ryškesnėms gėlėms (beje, labai tinka sodinti ir rožynuose!). Nors nelabai mėgsta lietuviškų žiemų drėgmę, tačiau kai kurios rūšys pakankamai ištvermingos.
Į madą sugrįžta monardos – puikūs žiediniai bei aromatiniai augalai. O kokia gi vasara be snapučių (Geranium), užpildančių sodą savo landžia žaluma ir nesuskaičiuojama gausybe žiedų? Vienos rūšys keroja pažeme, kitos ištįsta į saulę net iki 50–80 cm. Jų tiek, kad sunku išsirinkti – norisi iškart visų. Beje, tai gėlė, bene labiausiai suteikianti gėlynams natūralumo.
Jei visi iki šiol paminėti augalai gana kuklūs, tai kiti tiesiog liepsnoja. Ežiuolė (Echinacea) – tikrai ne vietinė gėlė. Skandalinga ateivė iš Šiaurės Amerikos. Begėdiškai grubi ir ryški drugelių suvedžiotoja. Bet be jos vasara būtų netikra. Retas atvejis, kai toks neįprastas svetimšalis šitaip pagyvina vietinio paveikslo drobę. Tiesa, geriau pasitenkinkite klasikine purpurinės spalvos rūšimi ar kultūrinėmis jos formomis. Pastaruoju metu selekcijos firmos paleido į gyvenimą daugybę naujų įvairiaspalvių ežiuolių veislių netradicinės formos žiedynais. Tokie augalai dažniausiai gražūs vien nuotraukose, nelabai gyvybingi ir neretai svetimi gėlynuose.
Saulainės (Helenium) – irgi amerikietės. Pražysta kartu su flioksais (kurie – taip pat vieni būtiniausių natūralių gėlynų augalų!). Dar Šiaurės Amerika padovanojo mums ir saulėgrąžas (Helianthus): šie augalai nereiklūs, atsparūs šalčiams, sausroms ir niūriomis dienomis suteikia didesniam gėlynui žaismingumo.
Aukštaūgės rūšys tarnauja kaip foniniai tolimojo plano augalai. Panašų vaidmenį atlieka ir įvairiausios stambios varpinės žolės – miskantai, soros (ir kaip mes anksčiau jų nepastebėdavome?!), lendrūnai, šluotsmilgės, tarpus užpildančios viksvos. Negaliu nepaminėti ir paskutiniais metais nesveikai populiariomis tapusių kraujalakių (Sanguisorba). Dėl kilusio ažiotažo augalas mažiausiai kaltas – paprasčiausiai jo nuotraukos per dažnai mirga internetiniuose gėlininkų bloguose. Iki šiol pažinojome vienintelę kuklią vietinę rūšį. Šiuo metu kraujalakių pasirinkimas platus: nuo formuojančių miniatiūrinius burbuliukų formos žiedynus, iki auginančių ilgus šepetėlio ar uodegėlės išvaizdos žiedus. Šis išskirtinis augalas paperka ir labai dekoratyvia lapija.
Ir pabaigai – astrų karalystė. Tai rudens gėlės. Dar vienų išeivių iš Šiaurės Amerikos asortimentas stulbina. Jei iki šiol auginome vien žemaūgį krūminį (Aster dumosus), tarpinio ūgio virgininį (A.novi-belgi) bei aukštaūgį šiurkščialapį (A.novae-angliae), tai dabar rūšis bei jų veisles ar tarprūšinius hibridus skaičiuojame dešimtimis, jei ne šimtais. Ypač gražios ir vertos auginti smulkiažiedės rūšys (pvz., erikinis astras), vėlų rudenį pasipuošiančios tūkstančiais žiedelių.
O kur dar senosios tradicinės lietuviškos gėlės; blizgės, katilėliai, piliarožės, rusmenės, lelijos, vakarutės, neužmirštuolės... Visų ir neišvardysi!
O dabar paklausite: tai kas gi tokiame gėlyne pražys pavasarį? Pasitelkite fantaziją. Kol iš žemės prasikals visi aukščiau aprašytieji snaudaliai, saulėn galbūt jau kils jūsų dar rudenį į dirvą susmaigstyti krokai, scylės, sniegžydrės, žydrės, rūteniai, narcizai bei tulpės. Jiems visiems peržydėjus ir ėmus nykti, estafetę perims vėlyvesnės gėlės, sumaniai visiškai paslėpsiančios vystančius ankstyvesnių savo pirmtakų lapus.
Ratas apsisuko. Jums tereikės ravėti piktžoles (augalams išsiplėtus, kasmet jų taps vis mažiau), retkarčiais gėlyną patręšti, papildyti naujais įnamiais ar kiek sutramdyti pernelyg suvešėjusius senus. Ir grožėtis tuo, ką sukūrėte. Arba sukūrė pati gamta, o jūs tik jai pernelyg įkyriai netrukdėte.
Giedriaus Rumės nuotr.
Šalavijų gėlynas.
Snapučių ir veronikų gėlynas.