Trečiojo amžiaus universiteto studentės dalijasi valgių receptais

Trečiojo amžiaus universiteto studentės dalijasi valgių receptais

Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­to stu­den­tės da­li­ja­si val­gių re­cep­tais

Kel­mės tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­to Tra­di­ci­nių ama­tų fa­kul­te­to stu­den­tės, pa­de­da­mos Suau­gu­sių­jų mo­ky­mo cent­ro me­to­di­nin­kės As­tos Tri­jo­nie­nės, pa­ren­gė tris re­cep­tų kny­ge­les. Stu­den­tės da­li­ja­si au­to­ri­niais re­cep­tais.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­to stu­den­tės 2014 me­tais pa­ren­gė dvi re­cep­tų kny­ge­les: sal­džių pa­tie­ka­lų ir kon­ser­va­vi­mo re­cep­tų. Juos į kny­ge­les su­dė­ju­si Suau­gu­sių­jų mo­ky­mo cent­ro me­to­di­nin­kė As­ta Tri­jo­nie­nė pa­sa­ko­ja, jog mo­te­rys už­ra­šė sa­vo re­cep­tus, to­dėl nu­ro­dy­tas kiek­vie­no re­cep­to au­to­rės var­das ir pa­var­dė.

Per­nai su­ma­ny­ta pa­reng­ti ir „Už­kan­džių re­cep­tų“ kny­ge­lę. Jo­je – 29 su­ma­nių šei­mi­nin­kių re­cep­tai.

Re­cep­tai ste­bi­na šei­mi­nin­kių iš­mo­ne iš la­bai įpras­tų pro­duk­tų pa­ga­min­ti uni­ka­lų ir ska­nų pa­tie­ka­lą ar­ba už­kan­dį. Štai ke­le­tas iš jų.


Bu­ro­kė­lių už­te­pė­lė pa­gal Jad­vy­gą And­ru­lie­nę

Rei­kės: 3 šaukš­tų laz­dy­nų rie­šu­tų, 1–2 svo­gū­nų, tru­pu­čio alie­jaus, 1 vir­to bu­ro­kė­lio, sil­kės, pi­pi­rų, su­muš­ti­nių duo­nos ar ba­to­no.

Su­mal­si­te laz­dy­nų rie­šu­tus, su­pjaus­ty­si­te svo­gū­ną ir pa­ke­pin­si­te iki gels­vu­mo, bu­ro­kė­lį kar­tu su pa­ke­pin­tais svo­gū­nais su­smul­kin­si­te smul­kin­tu­vu. Į su­trin­tą ma­sę su­ber­si­te laz­dy­nų rie­šu­tus bei prie­sko­nius, ge­rai iš­mai­šy­si­te.

Or­kai­tė­je ar kep­tu­vė­je ap­ke­pin­si­te su­muš­ti­nių duo­ną ar ba­to­ną. Skre­bu­tį tru­pu­tį pa­ko­čio­si­te ko­čė­lu, ant jo tep­si­te pa­si­ruoš­tą už­te­pė­lę.


Ry­žių už­ke­pė­lė pa­gal Lais­vu­tę Ver­pe­čins­kie­nę

Rei­kės: kep­tos ar­ba vir­tos viš­tie­nos, 100 gra­mų ry­žių, 200 gra­mų kon­ser­vuo­tų rau­do­nųjų pu­pe­lių, 100 gra­mų kon­ser­vuo­tų ku­ku­rū­zų, žiups­ne­lio švie­žių pet­ra­žo­lių, tar­kuo­to fer­men­ti­nio sū­rio. Pa­da­žui rei­kės: 2 šaukš­tų alie­jaus, 1 šaukš­to mil­tų, 1 čes­na­ko skil­te­lės, 1 po­mi­do­ro, 60 gra­mų po­mi­do­rų pa­da­žo, 100 mi­li­lit­rų viš­tie­nos sul­ti­nio, 0,5 grūs­tos aitriosios pa­pri­kos.

Ry­žius iš­vir­si­te. Kep­tu­vė­je į įkai­tin­tą alie­jų su­ber­si­te mil­tus ir ge­rai iš­mai­šy­si­te. Su­dė­si­te su­smul­kin­tą čes­na­ką, ku­be­liais su­pjaus­ty­tą po­mi­do­rą. Šiek tiek pa­ke­pin­si­te. Pas­kui su­pil­si­te viš­tie­nos sul­ti­nį, po­mi­do­rų pa­da­žą. Mai­šy­si­te, kol vi­sa pa­da­žo ma­sė su­tirš­tės.

Tuo­met ry­žius ir pa­da­žą su­dė­si­te į ke­pi­mo for­me­les, ant vir­šaus už­bars­ty­si­te fer­men­ti­nio sū­rio. Kep­si­te iki 180 laips­nių įkai­tu­sio­je or­kai­tė­je, kol sū­ris iš­si­ly­dys.


Vi­da Da­mans­kie­nė siū­lo su­muš­ti­nius su pis­ta­ci­jų rie­šu­tais ar­ba se­za­mų ir mo­lū­gų sėk­lo­mis, Snie­guo­lė Tam­ku­tė – kep­tos duo­nos su­kti­nu­kus, Zi­nai­da Ge­nie­nė – la­ši­šos ir ana­na­sų už­ke­pė­lę.

Sal­džių pa­tie­ka­lų kny­ge­lė­je siū­lo­ma tor­tų, die­ti­nio mor­kų me­duo­lio, ne­kep­to obuo­lių py­ra­go, varš­kės ap­ke­po ir ki­to­kių įdo­mių re­cep­tų.

Pa­tei­kia­ma ir neįp­ras­tų ma­ri­na­vi­mo re­cep­tų. Pa­vyz­džiui, Onu­tės Di­cha­vi­čie­nės per­li­nių kruo­pų ir mo­liū­gų miš­rai­nės, Lai­mos Vait­ke­vi­čie­nės gur­ma­niš­ka ty­rė, Vy­dos Nar­bu­tie­nės „Die­du­ko agur­kai“ ir ki­to­kių įdo­my­bių.

Tra­di­ci­nių ama­tų cent­re sen­jo­rai mo­ko­si ne tik val­gių ga­my­bos nau­jo­vių. Čia la­bai mėgs­ta­mi įvai­rūs rank­dar­biai. An­tai kel­miš­kė Onu­tė Di­cha­vi­čie­nė ro­do pa­čios pa­si­da­ry­tus rė­me­lius, įspū­din­gus skir­tu­kus kny­goms, dė­žu­tes ir ki­tas gro­žy­bes. Šį fa­kul­te­tą ku­ruo­jan­ti A. Tri­jo­nie­nė pa­sa­ko­ja, jog daug rank­dar­bių jau mo­kan­tys sen­jo­rai no­ri iš­mok­ti ko nors nau­jo, šiuo­lai­kiš­ko. Jiems dės­ty­tos de­ku­pa­žo, vė­li­mo, ša­li­kų mez­gi­mo ant grėb­lio, ta­py­bos ant šil­ko ir ki­tos pa­mo­kos.

Suau­gu­sių­jų mo­ky­mo cent­ro nuo­tr.

Tra­di­ci­nių ama­tų fa­kul­te­to stu­den­tės pa­tei­kė po ke­le­tą sa­vo už­kan­džių, py­ra­gų ar kon­ser­vų re­cep­tų kiek­vie­nai kny­ge­lei.

Tra­di­ci­nių ama­tų fa­kul­te­to ku­ra­to­rė As­ta Tri­jo­nie­nė su­ma­nė iš­leis­ti stu­den­čių re­cep­tų kny­ge­les ir įteik­ti joms kaip siurp­ri­zą.

Zi­nai­da Ge­nie­nė pa­tei­kė pa­tei­kia sim­bo­li­nį py­ra­go re­cep­tą: „Į du­be­nį įpi­lu šiek tiek ge­ru­mo, iš lė­to su­šil­dau, ta­da pa­gar­di­nu sau­je­le aist­ros, ku­pi­nu šaukš­tu švel­nu­mo, žiups­ne­liu at­lai­du­mo ir kant­ry­bės. Tik po to su­de­du vi­sus pro­duk­tus, o iš­kep­tą py­ra­gą pa­tei­kiu su rū­pes­tin­gu­mu ir mei­le.“

Kny­ge­lių pri­sta­ty­mui re­cep­tų au­to­rės at­ne­šė įvai­riau­sių sa­vo pa­tie­ka­lų.

Au­to­rės nuo­tr.

Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­to stu­den­čių re­cep­tai su­gu­lė į tris kny­ge­les.