Tūkstančių augalų karalystė

Tūkstančių augalų karalystė

Tūkstančių augalų karalystė

Šiauliečiai inžinieriai Stefa ir Antanas Birvydai dar tarybiniais metais nusipirko apleistą sodybą nuošaliame Šaukėnų seniūnijos pakraštyje, kuri po truputį tapo tikra augalų karalyste. Šiemet šis Molinės vienkiemis išrinktas gražiausiai tvarkomu Kelmės rajone.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Pasirinkimas atvedė į Molinę

Į Molinės vienkiemį Šaukėnų seniūnijos miškų apsuptyje veda žvyruotas vingiuotas kelelis, neleidžiantis skubėti.

Sodyba išnyra vos už posūkio – ant kalnelio šviečia šeimininkės suprojektuotas gyvenamasis namas, pakalnėje lelijų žiedais pasipuošęs tvenkinėlis. Ir akimis neaprėpiama žaluma. Dešimtyje hektarų, iš kurių trys hektarai šienaujamos pievos, likę plotai, pilni tūkstančių dekoratyvinių medelių, daugiamečių augalų, vaismedžių, uogynų.

Besišypsanti sodybos šeimininkė S. Birvydienė pasakoja, jog šioje vietoje su vyru Antanu atsidūrę neatsitiktinai.

„Prieš Molinę gyvenome Šiauliuose, daugiabutyje. Aš pagal specialybę daugelį metų dirbau „Nuklone“. Tačiau apie 1990-uosius situacija pradėjo visapusiškai keistis. Gamyklos veikla „sušlubavo“. Dar dirbau televizorių gamykloje konstruktore. Bet grįžusi po dekretinių atostogų ir šią gamyklą radau vos gyvą. Reikėjo ryžtis pokyčiams“, – sako S. Birvydienė.

Dar besilaukdama dukros, moteris pradėjo domėtis landšafto architektūra. Tuo pačiu metu su vyru ieškojo sodybos savo planams ir svajonėms įgyvendinti.

Ilgai nerado tinkamos. Jau žinojo, kad augins augalus, todėl reikėjo tinkamo landšafto, ekologiškos vietos.

Pamatę Molinės vienkiemį suprato, jog ši sodybą – jų. Tiesa, ne specialistui būtų buvę sunku įžvelgti sodybos privalumus. Gyvenamasis pastatas buvo apgriuvęs, gėlės augo senose padangose. Pilni kampai pristatyti namelių, namelyčių ir visokių kitokių būdelių. Daugelis  vos besilaikė, kiti ir visai sugriuvę buvo. Daržinės stogas įkritęs į vidų.

Jauni romantikai, pilni jėgų, kibo į darbus. Pirmiausia per pelkę į sodybą nutiesė kelią. Pirmaisiais savo gyvenimo metais Molinėje jau įrengė ir augalų daigyklas, pradėjo auginti vakarinių tujų veisles, kukmedžius, kadagius.

Reikia ir pojūčio

Molinės šeimininkė tvirtina, jog, norint auginti augalus, neužtenka vien žinių. Dar reikia ir pojūčio, ir supratimo, kuris, S. Birvydienės nuomone, tik Dievo ar gamtos gali būti duotas.

„Tik geri gydytojai suvokia žmogaus esmę. Jei nesuvokia – tai ir nesuvoks, nors gali studijuoti, kiek tik nori metų. Tas pats ir su menininkais. Jei žmogus neturi pašaukimo, nesukurs gilaus meno kūrinių“, – tvirtina.

Tam tikrą pojūtį ir supratimą S. Birvydienė atsinešė iš vaikystės, prabėgusios Klaipėdos rajone. Tėvai visuomet augindavo daug gėlių, sodyboje augo ne vienas medis. Bene vieninteliai iš aplinkinių buvo įsirengę  šiltnamį.

A. Birvydas kilęs nuo Raseinių, kaimo vaikas. Ir jam nesvetimas nei gamtos, nei aplinkos suvokimas. „Bet pasitaiko ir išimčių. Pavyzdžiui, mieste gimusieji ir dar ilgai šaligatvius matavę tampa puikiausiais gamtininkais“, – šypsosi moteris.

Elektronikos inžinierė S. Birvydienė ir inžinierius mechanikas A. Birvydas yra išstudijavę daugybę literatūros apie dendrologiją, landšaftą, augalų apsaugą ir panašiai. Be papildomų žinių, pasak šeimininkų, būtų  nelengva kurti tokią sodybą, kokios norėjo.

Visų augalų – nesuskaičiavo

Per du dešimtmečius Molinės vienkiemis tapo tikra augalų karalystė.

Kiek iš viso čia yra dekoratyvinių ir kitokių medelių, vaismedžių, uogakrūmių, šeimininkai šypsodamiesi teigia neskaičiavę dėl gausos. Vien pušų auga 18 rūšių, apie 80 skirtingų veislių, formų ir varietetų (atmainų).

„Daugiausia – dekoratyvinių augalų, nors kiekvienas augalas yra savaip dekoratyvus. Man labai gražios ir obelys. Todėl auginame ir sodinius augalus, kurie, be kita ko, yra ir naudingi. Pavyzdžiui, ne vienerius metus skanaujame šilkmedžio, šilauogės, didžiauogių spanguolių, bruknių, bespyglės gervuogės, vynmedžio uogomis“, – sako šeimininkė.

Augalų į Birvydų sodybą patenka įvairiausiais keliais. Dar sovietmečiu draugai, gyvenę tuo metu užsienyje, dovanų medelių atveždavo. Nemažai augalų Molinėje – iš Vokietijos, Olandijos, Didžiosios Britanijos, Karališkojo Kiū botanikos sodo, Jungtinių Amerikos Valstijų.

„Į sodybą augalų atsivežame po keletą vienetų, dažnai ir po vieną medelį. Tų augalų neparduodame. Pirmiausia juos adaptuojame, išsiaiškiname, ar augalai tinka mūsų klimatui. Neturime šiltnamių. Mūsų principas – auginti natūraliai, po Kelmės rajono dangumi“, – sako S. Birvydienė.

Prašo patarimų

Iš pirmo žvilgsnio sodyboje augalų – net per daug. Šeimininkų teigimu, taip ir yra, nes jie renka augalų kolekciją.

Tačiau pasikonsultuoti atvykusiems žmonėms Birvydai visuomet primena: augalų rinkinys nėra landšafto dizainas.

Dažniausiai lankytojai jau žino, kokių konkrečiai augalų norėtų įsigyti, tačiau nežino, ar tie augalai tinkami, kaip ir kur juos sodinti. Todėl prašo S. Birvydienės važiuoti kartu, į jų sodybas.

„Taip ir prisiimu ant savo galvos atsakomybę“, – šypsosi. Moteris prisiminė kaimo turizmo sodybų kūrimosi vajų, kai nelabai išmanantys savininkai prisodindavo įvairiausių augalų makalynę, o paskui, pamatę nekokį ryškėjantį vaizdą, pagalbos į Molinę važiuodavo.

Harmoningas užsiėmimas

Savo tolesnio gyvenimo kitoje vietoje S. ir A. Birvydai nebeįsivaizduoja.

Kaip gyvens? „Teks dirbti, dirbti ir dar kartą dirbti“, – šypsosi.

Molinės šeimininkai pasikliauja tik savo jėgomis bei išmanymu, įdeda be galo daug rankų darbo. Abu vaikai – nedažni svečiai. Dukra griežia smuiku, studijuoja Muzikos akademijoje. Sūnus įsikūręs Švedijoje.

„Nežmoniškai daug laiko atiduodame savo namas. Tiksliau – beveik visą. Nemažai laiko dar skiriame ir žmonėms. Būna, kad kitų problemas net į savąjį sapną nusinešu. Tačiau keisti nenorime nieko. Kur dar rasi tokį harmoningą užsiėmimą?“ – retoriškai klausia.

Autorės nuotr.

ŠEIMININKAI: Stefa ir Antanas Birvydai Molinės vienkiemį Šaukėnų seniūnijos pakraštyje pavertė tikru augalų rojumi.

ATMINIMAS: Sodyboje pastatytos girnos – iš Stefos Birvydienės tėviškės, Klaipėdos krašto.

STIPRYBĖ: Jokio vėjo neįveikiama  didžioji šluotsmilgė.

KĖNIS: Prie akmenukų dera kvapusis kėnis 'Blue Hexe'.

PUŠYS: Birvydų sodyboje auga 18 rūšių pušų, tarp kurių ir veimutinė pušis 'Macopin', paprastoji pušis 'Viridis Compacta', kalninė pušis 'Varella'.

MAUMEDIS: Japoninis maumedis 'Stiff Weeping' išsiskiria iš kitų augalų sodria žaluma.

KADAGIAI: Sodyboje rado vietą gulstieji kadagiai 'Blue Chip' ir 'Golden Carpet'.

DERMĖ: Už paprastosios pušies 'Watereri“ – aukštu stiebu juodoji pušis 'Nana' ir žemesnės juodosios pušys 'Virstle', paprastosios eglės 'Nidiformis' ir vakarinių tujų 'Smaragd' gyvatvorė.

LELIJOS: Tvenkinyje atsispindi medžiai ir žydi vandens lelijos.