
Naujausios
Ūkininkauja jau trečioji karta
Kelmės rajone, Liolių seniūnijos Žvirblių kaime, ūkininkaujančiai Elenai Andriulienei nereikia sukti galvos dėl skaudžiausių socialinių Lietuvos gyvenimo rykščių – emigracijos ir nedarbo. Ūkininkauja visi keturi jos vaikai: dukros Edita Loginauskienė ir Alma Brazienė, sūnūs Arvydas ir Kastytis, kurio ūkis šiemet pripažintas geriausiuoju Kelmės rajono „Metų ūkiu“. Žemė jiems duoda darbo ir duonos.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Prosenelio pėdomis
Sena, 1936 metais statyta, sodyba Žvirblių kaime. Čia gyveno Elenos Andriulienės tėvas Vincas Eitmantis. „Iš savo tėvų kaip pasogą gavo medienos ir pasistatė trobą. Per karą vokiečiai išplėšė grindis, lubas, koklių krosnis, paliko tik sienas“, – mena ponia Elena.
1957-aisiais Eitmančiai grįžo iš tremties. Ji tuomet buvo dar vaikas. Sodyba – nusavinta, paversta valdišku namu. Bet prieglobstį čia rado ir tikrieji namo šeimininkai.
Galbūt todėl dabar su tokia meile E. Andriulienė ir jos vaikai puoselėja prarastą ir vėl atgautą sodybą, puošia gėlynais. Ją renovavo, padidino prilipdydami priestatą, terasą ir balkoną.
Šioje sodyboje pradėti kurti ir ūkiai. E. Andriulienė – agronomė. 1991 metais, kai jos tėvas atgavo 47 hektarus nuosavos žemės, ponia Elena, pridėjusi tris hektarus savo ir vyro užsitarnautos valdiškos žemės, pradėjo ūkininkauti. Ūkis buvo registruotas jos tėvo Vinco Eitmančio vardu. Šeima augino ne tik javų, bet ir linų.
Paskui Andriuliai įkūrė atskirą ūkį. Nuo 2004-ųjų pradėjo ūkininkauti ir tėvų namuose likusi dukra Edita. Tai jau trečioji ūkininkų karta, gyvenanti Žvirbliuose, 80 metų senumo sodyboje.
Bus ir ketvirtoji karta. Tą dieną, kai lankėmės Žvirbliuose, E. Andriulienės žentas Evaldas Loginauskas vežė į Kauno A. Stulginskio universitetą vyriausią dukrą Dianą. Ten ji studijuos agronomiją, eis savo prosenelio, močiutės ir tėvų pėdomis.
Verda gyvenimas
Žvirbliuose verda gyvenimas. Dabar čia registruoti du ūkiai: Elenos Andriulienės mėsinių galvijų ir jos dukros Editos mišrus ekologinis ūkis. Betonuojamos naujo tvarto grindys. Visai neseniai pastatytas ir tvartas – didžiulis, 72 metrų ilgio. Statė savo jėgomis.
Tvarkoma sodybos aplinka. Šią vasarą čia įvyks giminės susitikimas.
Ne taip seniai baigta šienapjūtė. Galvijams reikėjo 800 ritinių šieno ir 600 ritinių šienainio. Pridėjo pilną duobę siloso. „Turim visą šienavimo techniką. Pinigų niekur kitur ir neišleidžiame. Vis investuojame į ūkį. Visus pašarus sukaupėme per savaitę“, – pasakoja E. Andriulienė.
E. Andriulienė laiko apie 180 mėsinių galvijų – limuzinų ir mišrūnų. Jų prisiveisė iš pieninių karvių. Taigi, kai kurie jau tikrieji limuzinai, kai kurie – dar tik mišrūnai.
Dukra ir žentas Edita ir Evaldas Loginauskai laiko 122 galvijus, 66 iš jų – melžiamos karvės. Deklaruoja beveik 171 hektarą pasėlių, ganyklų ir pievų. Augina avižų, kvietrugių, dobilų ir kitų kultūrų. Dalį grūdų parduoda, dalį sušeria savo gyvuliams.
Pieną ūkininkai parduoda Raseiniuose įsikūrusiam kooperatyvui. Už litrą bazinės žaliavos kooperatyvas moka po 25 centus. Nors Loginauskų ūkis – ekologinis, pienas parduodamas įprasta kaina.
Visus darbus Loginauskai stengiasi atlikti savo jėgomis. Ponia Edita valdo visą techniką. Tik kombaino vairuoti į laukus brolis Arvydas, taip pat ūkininkaujantis Žvirblių kaime, neleidžia. Nors kombainas pirktas Editos vardu, brolis mano, jog toksai galiūnas ne moters jėgoms suvaldyti.
Edita Loginauskienė nestudijavo agronomijos kaip jos mama. Tačiau turi keletą ūkiui naudingų specialybių, geba tvarkyti buhalteriją. Naujausių žinių pasisemia lankydama seminarus. Jos vyras Evaldas studijavo istoriją. Tačiau studijas buvo sunku suderinti su ūkininkavimu. Teko nutraukti.
Loginauskai augina du sūnus ir dukrą, kuri kaip jau minėta įstojo į A. Stulginskio universitetą studijuoti agronomijos.
Tėvai viliasi, jog ir du sūnūs liks prie žemės, nors šiuo metu svajoja būti ugniagesiais.
Kaime žmonių mažėja. Rasti pasamdyti sumanų ir darbštų darbininką – sudėtinga. Todėl geriausia, kai dirba patys šeimos nariai.
Gyvenimas be atostogų
Šiuo metu abiem ūkiams, kuriuose per 300 gyvulių, Loginauskai samdo du darbininkus. Patys per visus tuos dvylika metų, kai ūkininkauja, neturėjo atostogų. Tik kartais, su broliu Arvydu pasikeisdami, vienai dienai ištrūksta į Palangą. Vieną savaitgalį važiuoja Loginauskai, kitą – Andriuliai.
Vyriausioji ūkininkė Elena Andriulienė sako nei su vienais, nei su kitais prie jūros nevažiuojanti. Tiesiog ne ta sveikata. Geriausia pramoga ir poilsis – savame kaime.
Ūkininko gyvenimas – nelengvas. Žemė pririša žmogų. Bet gal ir gerai. „Keturis vaikus išauginau. Visi keturi ūkininkauja. Dukra Edita Loginauskienė čia, Žvirbliuose, dukra Alma Brazienė – Maneikiuose, sūnus Kastytis Vaiguvoje, Arvydas – Laugalyje, – pasakoja E. Andriulienė. – Nė vienas neišvažiavo į užsienį. Visi namuose. O kur geriau rasi negu namuose?“
Autorės nuotr.
Edita ir Evaldas Loginauskai nesigaili likę prie žemės.
Nuo 1991 metų ūkininkaujanti, šiuo metu 180 mėsinių galvijų limuzinų turinti Elena Andriulienė teikė paraišką ir gavo paramos uždengti tvarto stogą.
1936 metais Vinco Eitmančio statyta sodyba per karą buvo nuniokota, po karo nacionalizuota, o dabar sugrįžo tikriesiems šeimininkams ir prikelta naujam gyvenimui.