Ūkininkus vėl neramina lengvinamos žemės įsigijimo sąlygos

Ūkininkus vėl neramina lengvinamos žemės įsigijimo sąlygos

Ūki­nin­kus vėl ne­ra­mi­na leng­vi­na­mos že­mės įsi­gi­ji­mo są­ly­gos

Rug­sė­jo 12 die­ną Dot­nu­vo­je (Kė­dai­nių ra­jo­nas) vy­ku­sia­me Lie­tu­vos ūki­nin­kų są­jun­gos su­si­rin­ki­me ak­ty­viai dis­ku­tuo­ta dėl ren­gia­mų pa­tai­sų, ku­rios iki neį­si­vaiz­duo­ja­mų aukš­tu­mų su­kel­tų ir taip di­de­les že­mės ūkio pa­skir­ties že­mės kai­nas ir ne­be­lik­tų iki šiol vei­kian­čių sau­gik­lių, be ku­rių, anot Ūki­ni­nkų są­jun­gos pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­jos jo­niš­kie­tės Li­li­jos Šer­mukš­nie­nės, ga­li kil­ti grės­mė na­cio­na­li­niam sau­gu­mui. Dėl to kreip­ta­si į Sei­mą ir Vy­riau­sy­bę. Taip pat Ūki­nin­kų są­jun­ga tu­ri pa­sta­bų dėl nu­ma­to­mos mo­kes­čių ba­zės kei­ti­mo ir pra­šo im­tis sku­bių spren­di­mų dėl su­dė­tin­gų me­teo­ro­lo­gi­nių są­ly­gų kai ku­riuo­se ša­lies re­gio­nuo­se.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Pro­jek­te ne­be­lie­ka sau­gik­lio

Po­sė­dy­je Dot­nu­vo­je da­ly­va­vu­si Ūki­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­ja jo­niš­kie­tė Li­li­ja Šer­mukš­nie­nė, pri­sta­čiu­si že­mės par­da­vi­mo sau­gik­lių pro­jek­tą, „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, kad ren­gia­muo­se Že­mės ūkio pa­skir­ties že­mės įsi­gi­ji­mo įsta­ty­mo pa­kei­ti­muo­se ne­be­lie­ka jo­kio slenks­čio už­sie­nie­čiams.

„Iš­lie­ka tik anks­čiau nu­ma­ty­ta pir­mu­mo ei­lė, kad ga­li pirk­ti dir­ban­tis tą že­mę as­muo, gau­nan­tis 50 pro­cen­tų pa­ja­mų iš že­mės ūkio, jau­nas ūki­nin­kas iki 40 me­tų ir bent tre­jus me­tus gy­ve­nan­tis tos pa­čios sa­vi­val­dy­bės, ku­rio­je per­ka že­mę, te­ri­to­ri­jo­je bei ten vie­ne­rius me­tus ūki­nin­kau­jan­tis as­muo.

Ta­čiau at­si­ran­da nau­ja ga­li­my­bė: jei­gu že­mės par­da­vė­jas su konk­re­čiu pir­kė­ju su­si­ta­ria, kad par­duos hek­ta­rą, pa­vyz­džiui, už 15 tūks­tan­čių eu­rų, – o to­kios kai­nos nė vie­nas iš pir­mu­mo ei­lė­je esan­čių ne­ga­lės mo­kė­ti, – ap­ri­bo­ji­mo ne­be­lie­ka. Nė­ra rei­ka­la­vi­mo, kad pir­kė­jas­ bū­tų trej­us metus vyk­dęs že­mės ūkio veik­lą, dek­la­ra­vęs že­mės ūkio naud­me­nis ir pa­sė­lius, ne­be­rei­kia ir ūki­nin­ko pa­žy­mė­ji­mo.

Tad su­si­ta­ru­sie­ji tar­pu­sa­vy­je ga­lės lais­vai su­da­ry­ti san­dė­rį. Ir taip že­mę su­pirks bet kas iš už­sie­nio ša­lių, pa­vyz­džiui, kad ir iš Ki­ni­jos ar Ru­si­jos. Ky­la prie­lai­da, kad ga­li at­si­ras­ti grės­mė na­cio­na­li­niam sau­gu­mui“, – žem­dir­bių nuo­gąs­ta­vi­mus dės­tė L. Šer­mukš­nie­nė, nuo­lat pa­sta­bas iš­sa­kan­ti ir Sei­mo Kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­to, ir su­da­ry­tos spe­cia­lios ko­mi­si­jos po­sė­džiuo­se.

Pri­si­den­gia­ma fra­ze „rei­ka­lau­ja Briu­se­lis“

Pa­sak jos, pa­kei­ti­mai ren­gia­mi Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos kler­kų, ku­rie pri­si­den­gia fra­ze, kad to „rei­ka­lau­ja Briu­se­lis“, nors nie­ko pa­na­šaus ne­są.

Pa­kan­ka pa­si­žval­gy­ti į ki­tas Eu­ro­pos Są­jun­gos ša­lis. Sau­gik­liai, anot Ūki­nin­kų są­jun­gos at­sto­vės, eg­zis­tuo­ja vi­sur. Da­ni­jo­je že­mę pirk­ti tu­ri tei­sę tik tie, kurie ša­ly­je gy­ve­na pen­ke­rius me­tus, o įsi­gi­ję tu­ri per pu­sę me­tų įsi­reng­ti ba­zę, re­gist­ruo­ti ūkį ir įsi­pa­rei­go­ja dirb­ti ja­me ne ma­žiau kaip 10 me­tų. Pran­cū­zi­jo­je yra su­da­ry­ta spe­cia­li ko­mi­si­ja, ku­ri ver­ti­na san­dė­rius. Jei­gu ma­to­ma, kad že­mės kai­na „iš­pūs­ta“, ga­li už­pro­tes­tuo­ti par­da­vi­mą. Šve­di­jo­je ap­skri­tai griež­ta tvar­ka: ten net tė­vas sū­nui ne­ga­li pa­lik­ti že­mės, jei­gu šis ne­tu­ri že­mės ūkio sri­ties iš­si­la­vi­ni­mo.

Siū­lo­ma pa­si­nau­do­ti ge­rą­ja ki­tų ES ša­lių pra­kti­ka ir įves­ti vie­ną bend­rą sau­gik­lį, kad „že­mės ūkio pa­skir­ties že­mės fi­zi­nis ar ju­ri­di­nis as­muo ga­li įsi­gy­ti ne to­liau kaip 30–50 ki­lo­met­rų at­stu­mu nuo že­mę įsi­gy­jan­čio ūki­nin­ko ūkio ar ju­ri­di­nio as­mens įre­gist­ra­vi­mo vie­tos“.

Nep­ri­ta­ria su­sie­ji­mui su są­ly­gi­niais gal­vi­jais

Taip pat Ūki­nin­kų są­jun­ga dar kar­tą pa­brė­žia ne­pri­ta­rian­ti že­mės su­sie­ji­mui su są­ly­gi­niais gal­vi­jais. Mat nu­ma­to­ma, sie­kiant gy­vu­li­nin­kys­tės plėt­ros, ne­be­tai­ky­ti to­kiems ūkiams že­mės įsi­gi­ji­mo ri­bo­ji­mo iki 500 hek­ta­rų.

„Val­dai ke­lio­li­ka bend­ro­vių, gy­vu­lius vie­nais me­tais bu­hal­te­riš­kai per­ke­li į vie­ną jų, ki­tais me­tais – į ki­tą. Sa­ky­kim, tu­ri 2000 gal­vi­jų, ir kas­kart per­ki po 2000 hek­ta­rų že­mės“, – ga­li­mą bū­dą ma­ni­pu­liuo­ti pa­tai­so­mis iliust­ruo­ja L. Šer­mukš­nie­nė. Dėl nau­jo pa­tai­sų punk­to abe­jo­nes dar šių me­tų ko­vą iš­sa­kė ir Sei­mo Tei­sės kan­ce­lia­ri­jos de­par­ta­men­tas.

Re­zo­liu­ci­jo­je Sei­mo kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­tui ir Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jai pra­šo­ma tai­sy­ti tei­sės ak­tų spra­gas, lei­džian­čias įsi­gy­ti ju­ri­di­nius ūkio su­bjek­tus, tai yra – ak­ci­jas (pa­jus) kar­tu su šiems su­bjek­tams pri­klau­san­čia že­me, apei­nant įsi­gy­ja­mos že­mės ri­bo­ji­mo vie­nam as­me­niui nuo­sta­tas.

Prieš­ta­rau­ja­ma dėl ap­mo­kes­ti­ni­mo leng­va­tos

Lie­tu­vos ūki­nin­kų są­jun­ga tu­ri prie­kaiš­tų ir dėl pla­nuo­ja­mo mo­kes­čių ba­zės kei­ti­mo, dėl ku­rio krei­pė­si ne tik į Kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­tą bei Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­ją, bet ir į Mi­nist­rą pir­mi­nin­ką Sau­lių Skver­ne­lį ir Fi­nan­sų mi­nis­te­ri­ją. Pel­no mo­kes­čio įsta­ty­me nu­ma­ty­ta, kad ju­ri­di­niai as­me­nys, vyk­dan­tys in­ves­ti­ci­nius pro­jek­tus, in­ves­tuo­jan­tys į tech­no­lo­gi­nį at­si­nau­ji­ni­mą, ap­mo­kes­ti­na­mą pel­ną ga­lė­tų su­ma­žin­ti iki 100 pro­cen­tų pa­tir­toms iš­lai­doms kom­pen­suo­ti, o už­sii­man­tys moks­li­nių ty­ri­mų ir eks­pe­ri­men­ti­nės plėt­ros veik­la, gau­tų pa­pil­do­mų leng­va­tų. Tuo tar­pu, ūki­nin­kai, dir­ban­tys kaip fi­zi­niai as­me­nys, to­kių ga­li­my­bių ne­tu­rė­tų.

Krei­pi­me­si prieš­ta­rau­ja­ma ir dėl ap­mo­kes­ti­na­mo pel­no leng­va­tos, tai­kant 5 pro­cen­tų mo­kes­ti­nį ta­ri­fą koo­pe­ra­ti­nėms bend­ro­vėms, ku­rių dau­giau kaip 50 pro­cen­tų pa­ja­mų per mo­kes­ti­nį lai­ko­tar­pį su­da­ro, gau­na­mos iš že­mės ūkio veik­los, įskai­tant už par­duo­tus sa­vo na­rių pa­ga­min­tus ir iš jų įsi­gy­tus pro­duk­tus. Nors L. Šer­mukš­nie­nė sa­ko pa­ti vi­sa­da ska­ti­nu­si ir ska­ti­nan­ti žem­dir­bių koo­pe­ra­ci­ją, bet ši leng­va­ta su­da­ro ga­li­my­bę stam­bie­siems mo­kė­ti ma­žiau: tie­siog vi­sos bend­ro­vės taps koo­pe­ra­ti­nė­mis bend­ro­vė­mis, kur ga­lės koo­pe­ruo­tis, pa­vyz­džiui, vy­ras, žmo­na, vai­kai.

Lie­tu­vos ūki­nin­kų są­jun­ga Vy­riau­sy­bės bei Sei­mo pra­šo im­tis nea­ti­dė­lio­ti­nų spren­di­mų ir dėl su­dė­tin­gų me­teo­ro­lo­gi­nių są­ly­gų Lie­tu­vos re­gio­nuo­se. Dėl ne­si­liau­jan­čio lie­taus kai ku­riuo­se ra­jo­nuo­se ūki­nin­kai ne­be­ga­li nuim­ti der­liaus, tad pra­šo­ma jiems ne­tai­ky­ti san­kci­jų neį­vyk­džius grū­dų par­da­vi­mo su­tar­čių, ne­nu­šie­na­vus pie­vų ir neap­sė­jus juo­do­jo pū­dy­mo bei ne­pa­sie­kus in­ves­ti­ci­nių pro­jek­tų prie­žiū­ros ro­dik­lių.

Au­to­rės nuo­tr.

Lie­tu­vos ūki­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­ja Li­li­ja Šer­mukš­nie­nė sa­ko, kad ki­to­se ES ša­ly­se ap­ri­bo­ji­mai že­mės ūkio pa­skir­ties že­mei įsi­gy­ti tai­ko­mi, tad ne­ver­ta kal­bė­ti, kad iš mū­sų „reika­lau­ja Briu­se­lis“.