
Naujausios
Ukrainos verslui Lietuvoje trukdo vizų režimas
Praėjusią savaitę Joniškyje dvi dienas viešėjo verslininkų delegacija iš Ukrainos. Jie domėjosi galimybėmis įsitvirtinti Lietuvoje, kurti savo verslus arba rasti vietos verslininkų, su kuriais galėtų kooperuotis dirbti kartu. Svečiai sakė, kad kol kas jiems itin nepalankus Lietuvoje galiojantis vizų režimas.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Ukrainiečiams lietuviška alga neatrodo maža
Joniškio rajone lankėsi tarptautinio palaikymo bendrijos „Kelias į svajonę“, kuriančios Lietuvos–Ukrainos ryšius atstovai, Ukrainos Mariupolio apskrities ir Kijevo verslininkai, turintys statybines, rūbų siuvimo ir kitas įmones, viešbučius–restoranus, laboratorines ir ultragarso paslaugas teikiantį medicinos centrą Donecko regione. Du iš jų jau turi įkūrę įmonę Lietuvoje UAB „Akmenės profesionalios paslaugos“, prekiaujančią kosmetika.
Devynių asmenų delegacija, susitikusi su Joniškio rajono valdžia, aktyviai domėjosi, rinko informaciją, kokios išvystytos pramonės šakos, kur daugiausia dirba vietos gyventojai, koks yra nedarbo lygis, kiek rajonas gauna Europos Sąjungos lėšų ir kaip jos panaudojamos.
Meras Gediminas Čepulis plačiau papasakojo apie namų renovaciją, pažymėdamas, kad trūksta statybinių firmų, o besiimančios darbo nespėja, ieško subrangovų. Administracijos direktoriaus pavaduotojas Aivaras Pališkevičius sakė, kad firmos netgi nėra labai linkusios imtis daugiabučių namų renovacijos, nes pastatyti naują gyvenamąjį ar pramoninį pastatą jiems labiau apsimoka finansiškai.
Be to, daugiabučiame name beveik kiekvienas buto savininkas, anot A. Pališkevičiaus, jaučiasi esąs statybų ekspertas, tad kartais kyla abipusis nepasitenkinimas.
Statybinės firmos savininkas Dmitrijus Bondarenko sakė, kad tas atlyginimas, kuris lietuviams atrodo mažas, jų darbuotojams būtų svajonė. Juos domino, kaip galėtų patys dalyvauti organizuojamuose statybinių darbų atrankos konkursuose. Joniškio rajono savivaldybės atstovai pažadėjo tai išsiaiškinti.
Trukdo vizų režimas
Svečiai taip pat pastebėjo, kad ES lėšas, jų nuomone, būtų buvę racionaliau išleisti ne namų renovacijai, bet verslui ir darbo vietoms kurti, tačiau Joniškio valdžios atstovai paaiškino, kad buvo tam tikros programų kryptys ir lėšos tikslinės, jų negalima išleisti savo nuožiūra.
Ukrainos verslininkai minėjo jiems itin didelę problemą: kaip verslą plėtoti Lietuvoje, kai darbo viza suteikiama tik trims mėnesiams per pusę metų arba 180 dienų per metus. Žmogus priverstas išvykti ir iš naujo prašyti vizos, o verslą reguliuoti per atstumą.
Be to, leidimas laikinai gyventi Lietuvoje užsienio piliečiui, vykdančiam tam tikrą komercinę veiklą, gali būti išduodamas tik tada, jeigu jis įdarbina ne mažiau kaip tris asmenis, kurie yra Lietuvos Respublikos piliečiai arba turintys teisę čia gyventi.
Šias problemas verslininkai iš Ukrainos išsakė kitą dieną per verslo pietus susitikę su Seimo nariu Vitalijumi Gailiumi, kuris pažadėjo, kiek įmanoma, stengtis tobulinti įstatyminę bazę.
Jau šiuo metu numatytos tam tikros vizų išdavimo lengvatos, kurios įsigalios nuo ateinančių metų vasario mėnesio.
Domėjosi gydytojų įdarbinimo galimybėmis
ES pastaruoju metu švelnina poziciją Ukrainos atžvilgiu. Pasak Joniškio rajono vicemerės Vaidos Aleknavičienės, lydėjusios ukrainiečių delegaciją, Vengrija apskritai atsisako vizų režimo Ukrainos piliečiams, tad tikimasi, kad ir Lietuva darys atitinkamus žingsnius.
Ukrainos delegacija Joniškyje taip pat išklausė Turizmo ir verslo informacijos centro direktorės Jurgitos Bučinskienės investicinės aplinkos Joniškio rajone analizę, susitiko su metalo, medžio apdirbimo, statybos, žemės ūkio technikos prekybos ir priežiūros, grūdų įmonių vadovais.
Joniškio ligoninėje ir privačioje Vitalijos Neverauskienės šeimos klinikoje savo medicinos centrą turintys verslininkai iš Ukrainos domėjosi, kaip galėtų į Joniškį atvykti dirbti jų gydytojai, o joniškiečiai važiuoti į Ukrainą konsultuoti.
Ukrainiečių delegacija apsilankė ir Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmuose vykusioje verslo pasiekimų parodoje „Šiauliai – 2016“, kur dalyvavo seminare apie verslo pradžią ir plėtrą Lietuvoje. Jie dalyvavo edukacijoje „Rūtos“ šokolado fabrike, krepšinio muziejuje Joniškyje.
Ne pirmas susitikimas
Su Ukraina joniškiečiai jau kuris laikas bando megzti ryšius. Dar šių metų vasarį Savivaldybės vadovai, Joniškio „Rotary“ klubo nariai, vietos verslininkai susitiko su Ukrainos Mangušo savivaldybės atstovais. Birželio mėnesį Joniškio rajono savivaldybės, verslininkų, švietimo atstovų delegacija lankėsi Ukrainos Mangušo apskrityje, kalbėjosi apie bendradarbiavimo perspektyvas ir pakvietė ukrainiečius atvykti jau konkretesniam pokalbiui į Joniškio rajoną.
Taip pat tada joniškiečiai nuvežė medikamentų, medicininių instrumentų vietos ligoninei, labdaros vienai ukrainiečių mokyklai, kurioje mokosi daugiau kaip 200 vaikų, muzikinį centrą vaikų darželiui.
Autorės nuotr.
Verslininkai iš Ukrainos (kairėje), susėdę prie vieno stalo su Joniškio rajono savivaldybės bei kitų vietos įstaigų atstovais, kalbėjosi apie galimybes Joniškio rajone pradėti verslą.