
Naujausios
Užbūrė šiaudiniai sodai
„Tai – magija“, – ne kartą pokalbio metu nuskamba Šiaulių universiteto docentės, choro dirigentės ir estrados meno studijų programos sumanytojos Marijos Žibūdienės frazė apie šiaudinius sodus. Tylus ir magiškas jų grakštumas, lengvumas, aksominis šiaudo spindesys moterį užbūrė prieš pusmetį. Ne vienas Marijos sodas jau sukasi artimųjų, draugų, giminių ir pačios namų palubėje.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Dovana sūnui
Iki praeitos vasaros M. Žibūdienė niekada nebuvo bandžiusi rišti sodo, bet šie subtilūs, magiški meno kūriniai visada ją žavėjo.
„Man širdyje jau seniai kirbėjo pabandyti, bet tai rugių nėra, tai laiko, tai dar ko nors“, – pasakoja muzikė.
Paskata tapo sūnaus noras 40 metų jubiliejaus proga dovanų gauti šiaudinį sodą.
„Galvoju, galiu padovanoti. O jeigu pati jį padarysiu, tai jame tikrai bus daug meilės ir daug prisiminimų“, – sako moteris.
Sodą darė su dideliu įkvėpimu, be didelių taisymų ir gana greitai.
M. Žibūdienė dėkinga bazilioniškei sodų rišėjai Janinai Radžvilienei, ji padėjo žengti pirmuosius žingsnius. Informacijos ieškojo ir internete, skaitė tautodailininkės, sodų rišėjos Marijos Liugienės straipsnius.
„Kvadratuose yra materialusis pradas, o trikampiuose – dvasinis, ir kai tie du pradai susipina, išeina tobulos formos. Gležnas šiaudas staiga pasidaro toks galingas“, – žiniomis dalijasi M. Žibūdienė.
Sodų liga
Muzikė juokauja, kad susirgo sodų liga – pradėjo rišti ir negali sustoti. Nemažai sodų jau išdovanojo, bent penki kabo pačios sodyboje. Paskutinis kūrinys iš šiaudų – įspūdinga kalėdinė eglutė.
M. Žibūdienei patinka rišti didelius sodus. Daugelis yra maždaug metro aukščio ir dar aukštesni, kad pakabinti palubėje būtų matomi.
„Esu pradedančioji ir turbūt darau daug klaidų, bet man intuityviai jie išeina. Manęs klausia, ar rišdama skaičiuoju. Nemoku aš tos matematikos. Kai pradedu skaičiuoti, jie man kreivi išeina, o kai intuityviai – gražiai sueina“, – šypsosi Marija.
Moteris dažnai sulaukia klausimo, kiek laiko užtrunka surišti vieną sodą, ir į jį atsakymo neturi. Vienus greičiau pavyksta padaryti, kitus ilgiau. Ir ne vien nuo sudėtingumo priklauso. Kartais neranda sprendimo ir tiek.
„Suriši, pakabini, o rytą pažiūri, kad kažkas negerai, ne taip išėjo, kaip norisi, imi ir ardai. Ardau be gailesčio“, – sako M. Žibūdienė.
Jeigu kažkas paprašytų tokio pat, kokį jau yra dariusi, Marija sako turbūt greitai surištų, tačiau nebūtų įdomu, nes vienas iš smagiausių dalykų – kūryba.
„Daug kas įsivaizduoja, kad rišti sodus labai sunku, o aš galvoju, jeigu ta močiutė prieš šimtą metų sugebėdavo surišti ir savo trobelę papuošti, tai ir aš, šiuolaikinis žmogus, turėčiau sugalvoti, kaip tai padaryti. Kartais ir pati stebiuosi, kaip čia man išėjo. Galbūt tai yra tame dideliame nore. Kiti sako: „Kiek čia reikia kantrybės!“ Čia tiesiog reikia norėti“, – sako M. Žibūdienė.
Pasiruošimui reikia kantrybės
Marija sako, kad daugiausia laiko užtrunka ne pats sodo rišimas, o pasiruošimas. Geriausiai sodams tinka rugių šiaudai, nes yra tvirčiausi. Tik ne taip lengva jų rasti. Dabar ūkininkai augina įvairiausių kultūrų, o rugių – vos vienas kitas. Šiaulių regione M. Žibūdienei iš viso neteko matyti rugių laukų, didesnės galimybės atrasti gimtojoje Dzūkijoje.
Šiemet pati prie sodybos pasisodino nedidelį plotelį rugių – žiūrės, kas iš to išeis. Mat užauginti tinkamus sodams rugius irgi reikia sugebėti. Reikia žinoti, kada juos nupjauti ir kaip džiovinti.
Kiekvieną stiebelį reikia „išlukštenti“, sukarpyti reikiamo ilgio šiaudeliais (labai svarbu, kad jie būtų vienodo ilgio ir storio, tiesūs, priešingu atveju sodas nebus gražus). Prieš imdamasi šiaudelių karpymo, M. Žibūdienė juos nakčiai pamerkia į vandenį. Drėgnus šiaudus lengviau ir karpyti, ir juos rišti.
Internete moteris dar rado patarimą šiaudų galiukus pamirkyti PVA klijuose, matyt, kad būtų tvirtesni, neskiltų, tačiau šio patarimo ne visada laikosi, nes rugių šiaudai ir taip pakankamai tvirti.
Sodų rišėjos naudoja specialias, dažniausiai savadarbes ilgas adatas. M. Žibūdienei bendradarbė parekomendavo įsigyti riešinių mezgėjų naudojamas plonas lanksčias adatas. Į jas ir siūlą įverti gerokai lengviau. Ši adata moteriai labai patiko, net ir patyrusioms Bazilionų bendruomenės sodų rišėjoms tokias pasiūlė.
Sodas turi suktis
Riša sodus plonais, bet tvirtais siūlais. Jie turi būti geros kokybės, ne tik, kad sodą išlaikytų, bet ir kad pakabintas sodas suktųsi. Pasak M. Žibūdienės, tai labai svarbu. Jeigu sodas nesisuka, vadinasi, surištas blogai.
Senovės lietuviai tikėjo, kad sode, kuris nesisuka, apsigyveno piktos dvasios arba namuose apsigyveno ragana. Dažniausiai tokie įtarimai krisdavo ant marčios.
M. Žibūdienė domėjosi, kad senovėje sodams rišti naudodavo ne siūlus, o arklio ašutus (karčių ar uodegos plaukus). Norėtų kada nors taip surišti sodą ir Marija, tik svarsto, kaip reikėtų tuos ašutus tarpusavyje surišti, ar laikytųsi. Esą vaškuotais ašutais surištas sodas ypač gerai sukasi.
Daugybė prasmių
M. Žibūdienė sako, kad sode galima surasti įvairiausių prasmių.
Vienam iš pirmųjų savo sodų moteris vis nerado tinkamo sprendimo. Kai perskaitė mintį, kad sodas – tai vieta vėlėms sugrįžti namo, viskas stojo į savo vietas, sodas buvo baigtas ir dabar kabo tuščiuose tėvų namuose. Galbūt jame apsigyvens mamos vėlė...
„Skaičiau, kad sodus dovanodavo vestuvių, vaiko gimimo, Kalėdų, Velykų progomis. Sako, kai riši vestuvėms, reikia daryti su kuo daugiau mazgų, kad santuoka būtų tvirtesnė, kiti sako, kad kaip tik mazgų turi būti mažiau“, – sako muzikė.
Atradusi šiaudo teikiamą ramybę ir harmoniją, ponia Marija sako nebenorinti šiemet savo namų ir eglutės puošti blizgančiais, spalvotais žaisliukais ir girliandomis. Papuošė šiaudinukais.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Kažkur perskaičiau tokį M. Liugienės sakinį, ir manau, kad jis labai teisingas: „Yra žmonių, kurie mato sodus, ir tokių, kurie nemato.“ Manau, kad tų, kurie mato, yra daugiau“, – sako Marija Žibūdienė, Šiaulių universiteto docentė, prieš pusę metų pradėjusi rišti sodus.
Asmeninės nuotr.
Vienas iš sudėtingesnių M. Žibūdienės sodų – tuščiaviduris. Jeigu reiktų padaryti tokį pat, moteris sako eksperimentuotų iš naujo.
1,3 metro aukščio naujausias Marijos sodas – Kalėdų eglutė.
Pats mieliausias M. Žibūdienei yra šis jos sodas.
Kai sodas surištas taisyklingai, pakabintas nuo menkiausio oro gūsio sukasi.
Senovės lietuviai tikėjo, kad sodas – vieta apsigyventi namo sugrįžusioms vėlėms. Šis skirtas būtent joms.