
Naujausios
Vaikų makaliūzės paverčiamos žaislais
Būsima motinystė šiaulietę Živilę Damašauskienę įkvėpė imtis iki tol nebandytos veiklos – žaislų kūrimo. Atradusi savyje glūdinčius talentus, moteris ėmė siūti virš kūdiko lovelės kabančius pelėdžiukus, varles ar dramblius. Naujausias jos projektas – žaislai pagal vaikų piešinius. Net keisčiausios makaliūzės popieriuje virsta apčiuopiamu vaiko draugu.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Pelėda virš lovos
Rankose Ž. Damašauskienė jau laiko pusės metų savo mažąją mūzą dukrelę Deimantę. Jos vardo ir pavardės inicialais pavadino ir savo darbų puslapį socialiniame tinkle – „DD Dream“ (liet. „DD svajonė").
„Laukiausi, išėjau motinystės atostogų. Norėjau, kad vaikas turėtų rankų darbo žaislą nuo mamos. Taip viskas prasidėjo. Esu baigusi pedagogiką, susipažinusi su vaikų psichologija, galbūt tai šiek tiek pastūmėjo. Bet iki tol, kol pati neturėjau vaikų, poreikio kurti jiems nebuvo. Dabar smagu, kai vaikai džiaugiasi“, – pradžią pasakoja Živilė.
Pirmasis žaislas buvo baltas kiškis su širdimi, pasiūtas iš filco medžiagos. Šis audinys moteriai pasirodė itin patrauklus kūrybai dėl savo savybių: švelnus, primenantis veltinį, lengva formuoti žaislus, nes iškirpta forma nepakinta.
Ėmusi domėtis žaislais, internete atrado daugybę idėjų. Prasidėjo kabančių žaislų, kurie sulaukė didelio pasisekimo ir populiarumo, era. Visi Ž. Damašauskienės žaislai – rankų darbo ir nėra nė vieno vienodo. Net populiariuosius pelėdžiukus ji stengiasi spalviškai pakeisti, papildyti kitomis detalėmis, kad kiekvienas žaislas būtų unikalus. Siūti tokius pat – neįdomu.
„Kiekvienas mūsų į šį pasaulį ateiname vieninteliai ir unikalūs. Jūsų mažyliai bus tokie vieninteliai, todėl ir pirmieji jų žaislai turi būti vienetiniai“, – įsitikinusi Ž. Damašauskienė.
Savo kurtiems žaislams moteris sukuria ir po mažą istoriją, kai kuriems net suteikia vardą. Pavyzdžiui, Kiškutis Virgutis visada svajojo tapti kosmonautu. Jo svajonė išsipildė – dabar jis gyvena Mėnulyje. Viską matanti Pelėda Gertrūda prižiūrės, kad sapnai būtų patys gražiausi, o kiekviena diena kupina išminties – ne veltui ji žinoma kaip mokslo ir išminties simbolis.
„Vaikams galbūt smagiau, kad jų žaislai turi istoriją, vardą“, – šypteli Živilė. Virš lovelės kabinamos ne tik pelėdos, bet ir drambliukai, avelės, bitės, katinėliai, meškiukai, kiškis, varlė, laivelis su žuvimis ir aštuonkojais.
Paukštis ar ponis?
Ž. Damašauskienė pripažįsta, jog žaislų pagal vaikų piešinius idėja nėra visiškai nauja – jų įgyvendintojų galima atrasti visame pasaulyje, tačiau Lietuvoje beveik nėra. Nutarė pabandyti.
Paskelbusi konkursą socialiniame tinkle ji sulaukė vaikų tėvelių atsiųstų piešinių, nugalėtojo kūrinį pavertė žaislu.
„Reikia nemažai fantazijos piešinyje įžiūrėti realią būtybę. Neseniai atsiuntė piešinį, kur nelabai supratau, kas ten. Aš įsivaizdavau, kad ten paukštis, o pasirodo, ten buvo ponis. Todėl reikia visuomet pasitikslinti, bendradarbiauti, kurti kartu“, – pasakoja Ž. Damašauskienė.
Žaislų kūrėja svarsto, kad piešiniuose iškart atsiskleidžia vaiko fantazija. Vienas nupiešia realistiškiau, tai, ką mato, kitas improvizuoja. Jos sukurtas atgijęs piešinys buvo keturmečio pavaizduotas sužmogintas muilas – su rankomis, kojomis ir burna.
Pasak žaislų kūrėjos, verčiant vaiko piešinį žaislu svarbu atkreipti dėmesį ir į detales, tačiau kartais kyla klausimas, ar jas visas reikia pavaizduoti, galbūt šiek tiek pakeisti. Pavyzdžiui, katinėlio užpakalyje vaikas buvo nupiešęs juodą taškelį.
„Pasiūti žaislą galima iš bet kokio vaiko piešinio. Net iš nespalvoto, nupiešto vien linijomis, nebūtinas tikslus piešinys“, – patikina moteris. Daugiausia siunčiami 4-9 metų vaikų piešiniai, tačiau pats populiariausias amžius apie 6-7 metus, kada jau aiškiai galima pamatyti, ką norėta pavaizduoti.
Ateityje – lavinamieji žaislai
Lygiai tiek pat, kiek siuvimas, užima pasiruošimas – galvojimas kaip žaislą įgyvendinti. Prieš siūdama moteris pirmiausia nusibraižo schemą popieriuje, pasidaro iškarpas. Tuomet imasi formų karpymo, siuvimo. Vidų užpildo specialia minkšta medžiaga, kuri nesukelia alergijos.
Žaislai siuvami nedideli, apie 25-30 cm aukščio, kad vaikas galėtų jį lengvai apkabinti, pasiguldyti į lovelę.
Ž. Damašauskienė džiaugiasi, jog lietuviai vertina rankų darbą – jiems neužtenka parduotuvinių žaislų, norisi rankų šilumos, išskirtinumo. Ji atkreipė dėmesį, jog daugelyje vaikų žaislų naudojamas plastikas, nuo barškučių iki lovelės, todėl flico žaislai kur kas artimesni.
Panašiu principu ji kūrė ir kalėdinius žaisliukus ant eglutės, nedidelius žaisliukus „apsauginius“ papuošti vaikišką vežimėlį.
Žaislų kūrėjos planuose – kurti mokomuosius, lavinamuosius žaislus. Pavyzdžiui, knygutes, mini daržą, kuriame galima pasiūti daržoves, jas kišti į tam tikras angas, sodinti ir rauti, siūti žaislus padedančius pažinti skaičius, raides, gyvūnus.
„Niekada savęs labai kruopščia nelaikiau. Tikriausiai taikomosios dailės mokytoja nustebtų, kad pradėjau siūti. Nors mokiausi sustiprintą dailę, taikomoji dailė, mezgimai, siuvimai, manęs niekada netraukė, neturėdavau tam kantrybės. Dabar tikriausiai pats organizmas mane paruošė, kai žinai, kad laukiesi, reikės kantrybės“, – šypteli Ž. Damašauskienė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ŽAISLAI: Būsima motinystė šiaulietę Živilę Damašauskienę įkvėpė kurti vaikams žaislus. Kūrybai ji naudoja filco medžiagą.
PRADŽIA: Živilė Damašauskienė pirmiausia norėjo, kad jos vaikas turėtų mamos rankų darbo žaislą.
MEŠKINAS: Iš flico audinio sukurtas asmens sargybinis Meškinas Rudokas gali būti pakabintas ant vaiko vežimėlio, mažąjį lydėti į visas keliones, nuvaikyti piktąsias jėgas.
ZUIKIS: Pirmasis kūrinys – baltas Zuikis su širdimi.
MIEGAS: Su miegu ar vaiko pomėgiais susiję žaislai, kabinami virš kūdikio lovelės.
Asmeninės nuotr.
PIEŠINIAI: Pagal vaikų piešinius kuriant žaislą tenka pasitelkti fantaziją, atkreipti dėmesį į detales, improvizuoti, bendradarbiauti su kūrinio autoriaus mama.