Vaikystės žaislas virto meno kūriniu

Vaikystės žaislas virto meno kūriniu

Vaikystės žaislas virto meno kūriniu

Šiaulių meno galerijoje „Akis“ atidaryta netikėta paroda. Gausiai susirinkusiems lankytojams pristatyta žinomos lėlininkės, Panevėžio J. Miltinio dramos teatro scenografės Ritonės Klizienės kartu su galerijos šeimininke Janina Kildušiene sukurtų pliušinių meškučių kolekcija. Iš sendinto pliušo ypač kruopščiai pasiūti meškiai priminė mielus vaikystės žaislus.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Personažas gimė mintyse

„Ši paroda – tarsi prisiminimų vakaras, grįžimas į vaikystę, nes greičiausiai mes visi būdami vaikai žaidėme su meškučiais“, – pristatydama parodą sakė „Akies“ šeimininkė J. Kildušienė.

Jai vienai teko atsakyti į visus susidomėjusių lankytojų klausimus, nes darbų autorė R. Klizienė į parodos atidarymą negalėjo atvykti.

Įstabūs, juvelyriškai pasiūti meškučiai – Ritonės rankų darbas, o sumanymas sukurti meškučių kolekciją gimė Janinos galvoje. J. Kildušienė pati rinko detales šiems mieliems personažams, ieškojo pliušo, jį sendino, atliko begales kitų darbų, todėl drąsiai gali vadintis šių kūrinių bendraautore.

Janina pasakojo seniai svajojusi apie meškiukų kolekciją, bet ilgai neišdrįsusi savo mintimis pasidalyti su Ritone. Kadangi moterys kartu jau buvo kūrusios ir angelus, ir paukštukus, ir veltinį vėlusios, ir kelias parodas pristačiusios – Šiauliuose bei Kauno „Baltoje“ galerijoje – tapo savotišku duetu, kuris tarpusavyje dalijasi savo mintimis ir svajonėmis.

Kai vienos partnerės galvoje sukosi mintys apie meškučius, kita, pasirodo, irgi mąstė panašiai. „Kartą paskambinau Ritonei, pasiryžusi jai pasakyti apie meškučius, o ši klausia: „Atspėk, ką aš dabar siuvu? Meškiną!“. Buvo gana šio vieno magiško žodžio, kad Janina tuoj pat išskubėtų pas draugę į Panevėžį ir pradėtų naują projektą.

Lietuviškas meškinas iš savos medžiagos

Meškučio personažas yra labai populiarus ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Žmonės renkasi į tedžių klubus, o internetu galima atsisiųsti specialaus pliušo, įvairių detalių meškiams kurti. Žinodamos visa tai menininkės nusprendė, kad jų meškinas bus grynai lietuviškas, o jam pasiūti bus naudojamos tik savos medžiagos. Ir vardą parinko – lietuvišką meškiną jos vadina Teodoru.

2002 metais sukako šimtas metų, kai buvo pradėti siūti importiniai Tedžiai. Janina ir Ritonė troško, kad jų meškiai būtų visiškai kitokie, originalūs.

„Meškiams sukurti naudojame veltinį, kurį aš nuveliu, pliušą, kurį padarome pačios sendindamos medžiagas. Pavyzdžiui, rudieji meškiai padaryti iš juodo, daugybę kartu mirkyto ir sendinto pliušo“, – pasakojo J. Kildušienė.

Galerijos šeimininkė neslėpė, kad kai kurių medžiagų vėlimas ir sendinimas užtruko net kelerius metus, nes ji norėjo išgauti tokį senovinį pliušą, kokį prisimena iš vaikystė. „Kai pagaliau sukirpome mano pasendintą ir suveltą medžiagą meškučiui siūti, paaiškėjo, kad į ją adata neįsiduria – tokia ji buvo suvelta. Ritonei teko su replėmis durti adatą ir traukti“, – sakė Janina.

Taip pasiūtas meškinas galerijos šeimininkei tapo neįkainojamas, juo labiau, kad jis papuoštas 1935 metų ženkleliu.

Kadangi meškis, nori ar ne, žadina prisiminimus, nukelia į vaikystę ir simbolizuoja greitai prabėgusį laiką, autorės sąmoningai savo meškučius dekoravo laikrodžio detalėmis. Iš jų padarytos meškučių nosytės.

Plėtodamos meškučių temą menininkės siuvo ne tik juos, bet ir pagamino originalių rankinių su šiais mielais personažais.

Autorėms kilo ir daugiau įdomių minčių, susijusių su jų sukurtais meškiais. „Štai šis raudonas meškis rugpjūčio 20 dieną išvažiuos į Prancūziją ir pakartos kelionę į tas vietas, kuriose mes jau lankėmės. Pakeliavęs meškis grįš. Vėliau jis vėl keliaus, tik jau į kitą šalį“, – šypsojosi J. Kildušienė.

Jono TAMULIO nuotr.

PRISIMINIMAS: „Ši paroda – tarsi prisiminimų vakaras, grįžimas į vaikystę, nes mes visi būdami vaikai žaidėme su meškučiais“, – sakė „Akies“ galerijos šeimininkė Janina Kildušienė.

KŪRINIAI: Visame pasaulyje populiarus meškučio personažas, lietuvių menininkių rankose virto originaliu meno kūriniu. Meškiams sukurti naudotas rankomis veltas veltinis, sendintas pliušas, net laikrodžio detalės.

KELIAUNINKAS: Šis raudonas meškutis rugpjūtį iškeliaus pas Janinos Kildušienės draugus į Prancūziją. „Pakeliavęs meškis grįš, o vėliau gal keliaus į kitas pasaulio šalis“, – sakė „Akies“ galerijos šeimininkė.

TEMA: Plėtodamos meškučių temą menininkės sukūrė rankinių su šiais mielais personažais.

PORELĖ: Kai kurie menininkų sukurti meškučiai turi porą. Pavyzdžiui, ši net gali bučiuotis, nes jų burnytės padarytos iš skirtingų vienos spaudės dalių.