
Naujausios
Valerijonas: vertingos ne tik šaknelės, bet ir viršūnėlės
Vaistinis valerijonas – puikiai žinoma vaistažolė. Valerijonai vartojami įvairioms ligoms gydyti tiek tradicinėje, tiek liaudies medicinoje. Vėlų rudenį, kol nesušalo žemė, galima vaistams valerijonų šaknų išsirauti. Vasarą buvo galima arbatai ar sausoms puokštėms prisiskinti valerijonų žiedų. Tačiau daugiausia valerijonų galių prieš žiemą yra sukaupta šaknyse.
Istorija
Garsus senovės gydytojas Dioskoridas, gyvenęs beveik prieš du tūkstančius metų, tvirtino, kad valerijono šaknys sugeba suvaldyti žmonių mintis. Valerijonai gydymui buvo naudojami Graikijoje, Romos imperijoje.
XVIII amžiuje valerijonai buvo labai populiarūs Europoje. Lotyniškas valerijono pavadinimas – valeriana officinalis – kilęs iš žodžio valere, kuris reiškia būti sveikam.
Lietuviai irgi gerai žino vaistinį valerijoną, tačiau ne visi jį valerijonu vadina. Kai kuriuose rajonuose gyventojai šį vaistinį augalą vadina baldrijolu, budrijonu, karštžole, oželiu, razalija, velnio barzda...
Botanika
Valerijonai – daugiamečiai augalai. Užauga net iki 2 metrų aukščio. Valerijono stiebas stačias. Šakotas tik viršūnėje. Lapai plunksniški – plunksniškai karpyti arba ištisiniai. Žiedai smulkūs, susitelkę į skėčio pavidalo kekes. Žiedai kvapnūs. Jų vainikėliai balti, rausvi ar švelniai violetiniai. Valerijonai žydi birželį–liepą. Vaisiai subręsta liepą–rugpjūtį. Tačiau ne dėl žiedų ar lapų valerijonai vertinami. Nors ir lapai bei žiedai kai kada vartojami kaip prieskonis. Galima užsiplikyti valerijono žiedų arbatos. Tačiau svarbiausias gydomąsias galias valerijonai sukaupia šaknyse.
Valerijono šakniastiebis trumpas – maždaug 2 cm ilgio ir tokio paties storio. Jis gausiai apaugęs, net iki 25 cm ilgio, šaknimis.
Valerijonai mėgsta drėgnas pievas, vandens telkinių pakrantes, krūmynus. Vaistiniai valerijonai gamtoje auga visoje Lietuvoje, tačiau dažnesni rytinėje šalies dalyje.
Vertė
Valerijonų šaknyse ir šakniastiebiuose susikaupia daug eterinių aliejų. Jų kiekis priklauso nuo valerijonų amžiaus. Vienų metų valerijonuose aliejaus būna apie 0,4, o dvimečiuose – jau apie 0,6 procento. Senesnių valerijonų šaknys vešlesnės nei jaunų. Šaknyse ir šakniastiebiuose dar yra valerijonų rūgšties, alkaloidų, glikozidų, raugų, krakmolo, aliejaus ir kitų medžiagų.
Valerijonų šaknys ir šakniastiebiai kasami rudenį. Geriausia – spalį, lapkritį. Arba anksti pavasarį, kol augalai nepradėjo želti. Nuo iškastų šaknų nupurtomos ir nuplaunamos žemės. Tada šaknys su šakniastiebiais iki trijų parų vytinamos pavėsyje, kad įvyktų medžiagų fermentacija. Tik žaliavą reikia saugoti nuo kačių ir žiurkių, nes jas labai vilioja valerijonų kvapas. Po fermentacijos didesni šakniastiebiai su šaknimis perpjaunami į kelias dalis. Jaunesnių valerijonų šaknų perpjauti nereikia – sudžiūs ir neišskirstytos. Šaknys džiovinamos ne aukštesnėje kaip 40 laipsnių temperatūroje. Teisingai sudžiovintas šaknis galima laikyti iki 3 metų. Reikalui esant jomis sveikatą taisyti.
Patarimai
Valerijonai – veiksmingi vaistiniai augalai. Dažniausiai valerijonų preparatai vartojami nervų ligoms gydyti. Jie ramina, slopina nervinę įtampą, dirglumą. Padeda greičiau užmigti. Geresnis būna miegas. Valerijonai mažina kraujo spaudimą. Valerijonų antpilas arba ištrauka padeda nuo skausmingų mėnesinių, raumenų spazmų ir padidėjusio raumenų tonuso.
Vaistinėse galima nusipirkti valerijonų tinktūros. Tik perspėjama, kad ilgai vartojant vaistinių valerijonų preparatus gali susidaryti priklausomybė. Todėl leidžiama valerijonais be pertraukos gydytis ne ilgiau kaip tris mėnesius. Nepatariama valerijonais gydytis sergant kepenų ligomis.
Būna, kad nuo didelių valerijonų dozių gali pradėti skaudėti galvą, net širdies ritmas sutrikti. Yra žmonių, kurie nuo valerijonų kvapo apsvaigsta.
Receptai
Nuo nemigos. Šaukštą džiovintų vaistinio valerijono šaknų užplikyti stikline verdančio vandens. Po pusvalandžio nukošti. Gerti po trečdalį stiklinės tris kartus per dieną.
Ramybei. Galima nervus apraminti, gerklės skausmą apmalšinti vien valerijonų pakvėpavus. Tam išdžiovinti valerijonai laikomi sandariame inde. Kai reikia, indas atidaromas – įkvepiama valerijonų lakiųjų medžiagų.
Miegui ir kraujospūdžiui. Džiovintas valerijonų šaknis reikia sudėti į ploną medžiaginį maišelį ir pakišti jį po lova ar pagalve. Bus geresnis miegas, sumažės kraujospūdis.
Nepaisant žilos ir dabartinės valerijonų šlovės, reikia neužmiršti, kad ši vaistažolė prieštaringa. Gali ne tik padėti, bet ir pakenkti. Todėl nereikia aklai valerijonais gydytis – būtina pasitarti su vaistininku ar gydytoju.
Parengė Feliksas GRUNSKIS
Felikso Grunskio nuotr.
VALERIJONAS ŽYDI: kvapnūs augalo žiedai susitelkę skėčio pavidalo kekėse.
VALERIJONO ŠAKNYS: jų aromatas ir veikliosios medžiagos daugelį žmonių veikia raminančiai.