Varpinės medlievos – naikintinas augalas

Varpinės medlievos – naikintinas augalas

Var­pi­nės med­lie­vos – nai­kin­ti­nas au­ga­las

Dau­ge­lis žmo­nių nu­stem­ba su­ži­no­ję, kad da­bar po­miš­kiuo­se bal­tais žie­dais ap­si­py­lu­sios var­pi­nės med­lie­vos Lie­tu­vo­je yra in­va­zi­nė rū­šis ir jas rei­kia nai­kin­ti. Šie aukš­ti, iki 6-8 m aukš­čio, krū­mai daž­nai au­gi­na­mi kaip de­ko­ra­ty­vūs ir ver­tin­gi, o iš jų uo­gų, pra­min­tų „ra­zin­ko­mis“, ver­da­mos uo­gie­nės.

De­ja, pa­sak Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos Gam­tos ap­sau­gos ir miš­kų de­par­ta­men­to Gam­tos ap­sau­gos sky­riaus vy­riau­sio­sios spe­cia­lis­tės Lau­ros Ja­nu­lai­tie­nės, var­pi­nės med­lie­vos spar­čiai plin­ta ir stu­mia vie­ti­nes rū­šis. Lie­tu­vo­je pir­mą kar­tą šie au­ga­lai, moks­li­nin­kų duo­me­ni­mis, bu­vo ap­tik­ti 1934 me­tais Vil­niaus apy­lin­kė­se. Šiuo me­tu jie la­bai daž­ni ry­ti­nė­je ir va­ka­ri­nė­je ša­lies da­ly­je, ta­čiau ver­žia­si ir į ki­tas ša­lies te­ri­to­ri­jas.

Var­pi­nė med­lie­va sa­vai­me au­ga Šiau­rės Ame­ri­kos ry­ti­nė­je da­ly­je. Da­bar ji ap­tin­ka­ma be­veik vi­so­je Eu­ro­po­je ir Azi­jo­je. Žie­dai bal­ti, ga­na tan­kio­mis ke­kė­mis. Uo­gos su­noks­ta lie­pos-rugp­jū­čio mė­ne­siais. Dau­gi­na­si sėk­lo­mis ir šak­nų at­ža­lo­mis. Uo­gas mėgs­ta les­ti paukš­čiai, to­dėl jas iš­pla­ti­na.

Lie­tu­vo­je var­pi­nės med­lie­vos daž­niau­siai įsi­ku­ria vi­du­ti­nio drėg­nu­mo ir sau­suo­se spyg­liuo­čių miš­kuo­se, šlai­tuo­se, pa­kran­tė­se, me­džiais apau­gu­sio­se ko­po­se, pa­ke­lė­se, ta­čiau plin­ta net į pel­ki­nes bend­ri­jas. Ge­rai au­ga tiek rūgš­čia­me, tiek šar­mi­nia­me dir­vo­že­my­je. La­bai at­spa­rios šal­čiui.

Plis­da­mos su­da­ro tan­kius krū­my­nus, ypač pu­šy­nuo­se ir miš­kų pa­kraš­čiuo­se. Su­si­da­rius to­kiems są­ža­ly­nams, bu­vei­nė­je pa­si­kei­čia vie­ti­nių au­ga­lų bend­ri­jos, dir­vo­že­mio mais­to me­džia­gų su­dė­tis, pa­kin­ta ap­švie­ti­mo są­ly­gos. Dėl to su­trin­ka sa­vai­mi­nis me­džių, krū­mų rū­šių at­si­nau­ji­ni­mas.

Nu­kir­tus var­pi­nės med­lie­vos krū­mus, jie la­bai grei­tai at­že­lia iš kel­mų ir išau­gi­na daug šak­ni­nių at­ža­lų. Ge­riau­sias bū­das nai­kin­ti – dar gy­vus krū­mus ap­do­ro­ti che­mi­niais pre­pa­ra­tais. Į ka­mie­nuo­se iš­gręž­tas an­gas rei­kia įterp­ti gli­fo­sa­to veik­lių­jų me­džia­gų tu­rin­čių her­bi­ci­dų. Stie­bus ga­li­ma nu­pjau­ti tik ta­da, kai krū­mas vi­siš­kai nu­džiū­va. Jau­nus au­ga­lus ga­li­ma iš­rau­ti.

Pa­gal Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos inf.

am.lt nuo­tr.

Var­pi­nės med­lie­vos Lie­tu­vo­je yra in­va­zi­nė rū­šis.