
Naujausios
Veganiškame meniu gali būti ir cepelinų
Traškios tešlos „saldainis“ su tofu ir špinatais, kapoti pomidorai su pestu skaidriame sultinyje, grybų pté en croute su karamelizuotų svogūnų čatniu, polenta su smidrais ir baltojo vyno padažu, triufelių asorti. Tokią vakarienę degustaciniame vakare Šiauliuose pateikė kulinarijos studijas Anglijoje ir Tailande baigusi Monika Timaitytė, lyg žuvis nardanti veganiškoje virtuvėje. Dar prieš dvejus metus mergina neįsivaizdavo savo gyvenimo be mėsos.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Nekasdieniška virtuvė
Su Monika pokalbiui susitinkame prieš degustacijos vakarą. Į Šiaulius ji atvyko pakviesta gero draugo „Cask 215“ virtuvės šefo Gabrieliaus Račio.
„Norėjosi atvežti nekasdienišką virtuvę ir parodyti, kad galima pagaminti kažką įdomaus be mėsos“, – sako M. Timaitytė. Gamindama ji visada vadovaujasi principu, kad patiekale turi būti saldumo, rūgštumo, traškumo, piurė.
Prieš atvažiuodama į Šiaulius Monika sulaukė priekaištų: važiuoji į mėsišką restoraną, kuriame net yra mėsos brandinimo spinta! Merginos tikslas kitas – ne paversti žmones veganais, bet parodyti, kad galima valgyti kitaip, įdomiau.
Kaune gimusi, Vilniuje užaugusi M. Timaitytė ne iš karto nusprendė karjerą sieti su maisto gamyba.
„Baigusi mokyklą buvau pasimetusi – kaip ir daugelis jaunimo. Galvojau apie mados dizainą. Tik vėliau, po metų ar dvejų, atradau, kad pavyksta gaminti, kad turiu estetikos pojūtį, – sako Monika. – Estetika kol kas yra svetima veganiškai virtuvei, patiekalai dažnai būna nelabai mieli akiai. To reikia pasimokyti iš kolegų, kurie gamina iš mėsos. Todėl ir esu atvira bendradarbiauti.“
Kai Monika pradėjo mokytis prestižinėje prancūzų kulinarijos mokykloje Le Cordon Bleu Londone, mėsą valgydavo tris kartus per dieną ir neįsivaizdavo, kad gali būti kitaip.
Mitybos pokyčiais susidomėjo ieškodama prasto miego, sveikatos problemų priežasčių. Prisidėjo ir etiniai dalykai. Mėsos atsisakiusi per vieną naktį, nebesvajojo apie šašlykėlį – ir taip puikiai žino jo skonį.
Iš pradžių virtuvėje kilo klausimų. Kuo pakeisti kiaušinį? Kuo pakeisti grietinėlę? Kuo pakeisti sūrį? Galvojo ir ieškojo sprendimų. Pavyzdžiui, sūrį galima gaminti iš anakardžių, fermentuoti su probiotikais arba miso (sojų) pasta. Kiaušinį galima pakeisti chia (ispaninio šalavijo) sėklomis.
M. Timaitytė atvira: mėsos skonis jai labai patinka, vienas iš mėgstamiausių patiekalų visada buvo elnienos karpačas. Ir dabar į klausimą, ar valgytų mėsą, jei ši būtų gaminama laboratorijoje, nedvejodama atsakytų: „Taip“.
Nauju ritmu M. Timaitytė gyvena dvejus metus. Atsirado daugiau energijos, geresnė nuotaika. Anksčiau tingėdavo sportuoti, o dabar rytais nubėga 15 kilometrų. Išsisprendė veido, svorio problemos.
„Pasikeičiau ir kaip žmogus. Pažįstami, kuriuos sutinku po ilgesnės pertraukos, net neatpažįsta.“
Žinių įgijo Tailande
Baigusi mokslus Anglijoje, M. Timaitytė išvyko į Tailandą, kur pusę metų studijavo garsaus amerikiečių šefo Matthew Kenney augalinės kulinarijos akademijoje.
„Londone buvo klasikinė prancūziška virtuvė, kur kuo didesnis šefo pilvas, tuo jis „šustresnis“ šefas. Tailande visi buvo su viena idėja: veganizmo, žaliavalgystės. Kiekvienas bendruomenės narys, o jų buvo iš viso pasaulio, dovanojo žinių.“
Monikos ir žymiojo šefo apsisprendimo istorija turi panašumų. Matthew Kenney taip pat labai mėgo mėsą. Valdė daug restoranų. Bet vieną dieną suprato, jog turi sveikatos problemų. Uždarė visus restoranus ir pradėjo veiklą iš naujo, įkurdamas veganiško maisto restoranų imperiją.
M. Timaitytė siūlo rinktis veganizmą nebūtinai kiekvieną dieną, o pradėti nuo vieno karto per savaitę: „Nereiškia, kad reikia valgyti vien tik salotas. Galima valgyti veganišką paelją, rizotą, picas.“
Mergina atkreipė dėmesį, kad didžiuosiuose prekybos centruose jau nekyla problemų apsiperkant: yra ir veganiškų sūrių, net veganiško parmezano, mėsos pakaitalų, kurie labiau skirti pereinamajam laikotarpiui, kai dar norisi mėsos.
Pagrindinis Monikos patarimas: įsiklausyti į save, į savo organizmą. Ypač dabar, kai daugybė maisto yra perkrauta stiprikliais, skonikliais, cukrumi, o natūralus alkio jausmas tapo iškreiptas, todėl valgoma gerokai per daug, per riebiai, vartojama per daug druskos.
Pusryčiams Monika beveik kasdien išgeria kokteilį iš 7–9 bananų. „Visiems būna šokas – 1 000 kalorijų! Pusė dienos normos“, – juokiasi liekna mergina. Vakarienei renkasi daržoves, ryžius, avinžirnius, lęšius. Stengiasi valgyti iki 18 valandos – tada geriau išsimiega, pailsi.
Savo virtuvės dabar neįsivaizduoja be sojų jogurto ir maistinių mielių. Jų dėl vitamino B12 deda visur. Labai svarbus produktas virtuvėje – anakardžiai, iš jų galima gaminti grietinę, jogurtus, fermentuoti sūrius. Riešutų veganiškoje virtuvėje yra labai daug – ypač gurmaniškoje.
Monika neatsisako ir lietuviškos virtuvės. Prieš keletą dienų gamino veganiškus cepelinus. „Gavosi super!“ – įvertina. Bulvių tešla buvo ta pati, o įdarui rinkosi grybus ir sojų faršą. Valgė su maistinėmis mielėmis.
Monika sutinka: veganai yra labai aršūs, atstovauja nebyliems gyvūnams. Ji pirmenybę pirmiausia teikia sveikatai, o tada – etinėms priežastims.
Mergina dažnai jaučia spaudimą iš valgančiųjų mėsą. Kai susėda prie bendro stalo, užplūsta klausimai: kodėl nevalgai mėsos?! Taip užsimezga argumentų ir kontrargumentų konfliktas. Ypač populiarios patyčios iš veganų internete. M. Timaitytė jas priima kaip juoką. Ir priduria, kad virėjų gildijos humoro jausmas – kitoks.
Perspektyvą mato Lietuvoje
Šiuo metu būti virėju, sako M. Timaitytė, tapo prestižo reikalu, žmonės romantizuoja, išaukština šefo vaidmenį. Daugybė jaunų žmonių, pasižiūrėję televizijos laidų, nesuvokia, koks iš tiesų yra virėjo darbas.
Įsivaizdavimas „padėliosiu lėkštėje taškiukus ir bus labai faina“ neatitinka realybės. „Noriu paneigti posakį, kad geriausi virėjai yra vyrai. Tiesiog daugiau virėjų yra vyrų, nes tai labai sunkus fizinis ir psichologinis darbas.“
Dabartinė M. Timaitytės svajonė – atidaryti savo maitinimo įstaigą.
Dar būdama Tailande svarstė, ką daryti, nes Lietuvoje nėra daug "rimtesnio pobūdžio" veganiškų kavinių. Žvalgėsi į kaimynines šalis. Ir aptiko garsiausią regione restoraną "Vegan Restoran V" Taline. Jame dirbo keturis mėnesius.
"Pamačiau, kad Estijoje visiškai kitokia kultūra. Restoranas atsidaro 12 valandą, o lauke jau stovi eilė. Stovi ne tik jaunimas, bet įvairiausi žmonės – senjorai, kostiumuoti."
Kai nusprendė grįžti namo, daugybė žmonių klausė: "Tu ką, juokauji? Su tokiu diplomu Lietuvoje?!" Noras grįžti namo nugalėjo.
"Kai baigiau mokslus, sakiau: "Niekada Lietuvoje negyvensiu, nesąmonė, nėra perspektyvų, žmonės nuobodūs." Pagyvenusi ten, supratau, kad vis tiek esi tik emigrantas. Niekur nesijausčiau taip, kaip namie, kaip Vilniuje, kur pažįstu kiekvieną gatvę, kur Gedimino prospektu gali praeiti pirmą valandą nakties ir nesutikti nė vieno žmogaus. Londone to niekada nebūna! Man trūko ramybės, šeimos, draugų, lietuvių kalbos. To paties lietuviško maisto ir cepelinų", – sako M. Timaitytė.
O kaip dėl perspektyvos? "Mes ją padarysime!" – plačiai nusišypso.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Monika Timaitytė, atsisakiusi mėsos, kiaušinių, pieno, atrado tūkstančius galimybių, ką gali sukurti be šių ingredientų.
Monika Timaitytė, kulinarijos paslapčių bagažą sukaupusi Anglijoje, Tailande, Estijoje, su aistra paniro į veganiškos virtuvės atradimus.
Monikos Timaitytės receptas
Naminiai makaronai
Šviežia tešla tiks gaminti raviolius, lazaniją ar klasikinius tagliatelle makaronus. Galima vartoti iškart ar užšaldyti.
Reikės: 300 g miltų, 1 šaukštelio druskos, 80 ml sojų pieno, žiupsnelio ciberžolės, 60 ml aquafaba skysčio (skystis nuo konservuotų avinžirnių), 1 šaukšto alyvuogių aliejaus.
Suberkite sijotus miltus ir druską į dubenį, viduryje padarykite duobelę. Atskirame inde sumaišykite skystį nuo avinžirnių ir ciberžoles. Tai bus jūsų kiaušinio pakaitalas. Supilkite pasigamintą kiaušinio pakaitalą ir sojų pieną į duobelę. Po truputį pirštais maišykite skystį su miltais, kol taps per tirštas, tada minkykite tešlą apie 5 minutes, kol taps vientisa, tačiau šiek tiek lipni.
Apvyniokite plėvele ir palikite šaldytuve 20 minučių. Padalykite makaronų tešlą į smulkesnes dalis. Jei naudojate makaronų mašinėlę: apibarstykite tešlą miltais, prasukite ją pro mašinėlę po vieną kartą nuo 0 iki 8 dydžio, tada praleiskite pro tagliatelle formos priedą. Gausiai apibarstykite miltais, padalykite saujos dydžio porcijomis. Virkite pasūdytame vandenyje 2–3 minutes (100 g makaronų – 1 l vandens) arba užšaldykite šaldymo kameroje.
Jei neturite mašinėlės: apibarstykite tešlą miltais, iškočiokite ją iki milimetro–dviejų plonumo, apie 15 cm pločio ir 30 cm ilgio (kuo ilgesnis stačiakampis, tuo ilgesni bus makaronai).
Dar kartą gausiai apibarstykite miltais abi puses. Supjaustykite 0,5 centimetro juostelėmis. Virkite pasūdytame vandenyje 2–3 minutes (100 g makaronų – 1 l vandens) arba užšaldykite šaldiklyje.