
Naujausios
Veltinis puošia ir žiemą, ir vasarą
Rankdarbiai iš vilnos šiaulietės Sigitos Varačinskienės gyvenime atsirado neatsitiktinai. Jos senelis augino avis ir iš jų vilnos vėlė veltinius. Didžiausia moters aistra – veltos vilnos šaliai, šalikai, skraistės ir apykaklės.
Marina VISOCKIENĖ
marina@skrastas.lt
Šalių įvairovė – beribė
Pirmiausia iš vilnos Sigita vėlė sages ir kitus papuošalus. Vėliau ėmė dairytis sudėtingesnių darbų. Taip atsirado stambesni kaklo aksesuarai.
„Esu visiška savamokslė. Savarankiškai išbandžiau įvairiausius šalių, šalikų ir kitų kaklo aksesuarų variantus, kol radau man tinkamiausią ir gražiausią – šalius banguotais kraštais“, – pasakoja auksarankė.
Kiekvienas Sigitos šalis – vis kitoks ir nepakartojamas. Į vienus šalius raštas įveliamas, nuo kitų tįsta įvairūs varvekliai, prikabintos veltos gėlytės, vaisiai, tinkleliai.
„Tereikia pafantazuoti“, – apie kūrybą kalba autorė.
Tinka ir nuotakai
„Žinoma, vyrams šalių banguotais kraštais nešioti nesiūlau. Išeitis – tiesūs veltinio šalikai, su viena-kita tinklą imituojančia skylute, santūresniu raštu. Nors drąsūs vyrai taip pat gali būti spalvingi“, – ragina pašnekovė.
Vaikams, ypač mergaitėms, ji siūlo nuotaikingesnius šalikus, apykakles su veltomis boružėlėmis, uogytėmis.
„Ne kartą vėliau baltus šalius, skraistes nuotakoms. Įsiminė vienas, prie kurio apačios jaunoji prašė prikabinti veltas ramunes. Šios puikiai derėjo prie jos puokštės iš ramunių“, – prisimena Sigita.
Veltinis – ir žiemai, ir vasarai
– Ar velti šaliai banguotais kraštais tinka visoms?
– Moterims, kurių kaklas – trumpas, rekomenduočiau rinktis šalius, kurių ne abu, o tik apatinis kraštas – banguotas. Nes gausios bangos iš abiejų šalio pusių vizualiai trumpina kaklą.
Tokius šalius siūlyčiau ir apkūnesnėms moterims. Dažnai klaidingai manoma, kad klostės vizualiai lieknina. Jų poveikis – atvirkštinis.
Kiekvienas atvejis – individualus. Tik pati moteris geriausiai žino, kad jai tinka ir patinka.
– Velti šaliai, šalikai skirti tik šaltajam metų sezonui?
– Veltinis – universali medžiaga. Jis puikiai šildo, bet neleidžia perkaisti. Žiemą toks šalis saugos kaklą, pečius nuo šalčio. Pravers užsimesti ir vėsų vasaros vakarą.
– Kokios veltinio sąnaudos vienam šaliui, kiek užtrunka jį pagaminti?
– Pradėti siūlyčiau nuo apykaklės. Jai pakanka 50–70 gramų vilnos. Neįgudusioms rankoms iš pradžių gali reikėti daugiau.
Aš nedidelį šalį, apykaklę suveliu per 2–3 valandas. Pradedančioms meistrėms patarčiau šiam darbui paskirti bent pusdienį.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ĮVAIROVĖ: Sigita Varačinskienė nebesuskaičiuoja, kiek šalių banguotais kraštais yra vėlusi. Visi – labai skirtingi.
ŠALTALANKIAI: Sigitos mėgstamiausi – žemės spalvų šaliai, puošti nuotaikingais akcentais, kaip šaltalankio uogytės.
Apykaklės banguotais kraštais vėlimas
1. Apykaklei velti prireiks erdvės. Sigitos stalo ilgis – maždaug 110 centimetrų.
Ant patiestos apsauginės plėvelės (su oro burbuliukais) išdėliokite vilną ratu, vidurį paliekite tuščią. Taip dėliojamas pirmas apykaklės kraštų sluoksnis.
Atkreipkite dėmesį į kuokštelius (žiūrėti nuotrauką), kokiais plėšoma vilna. Dėliojant neturi matytis tarpų, geriau tegul vilnos gabalėliai truputį užlipa vienas ant kito.
Sigitos VARAČINSKIENĖS nuotr.
2. Apykaklės vidurį dėliokite horizontaliai. Jam galite rinktis tą pačią arba kitą vilnos spalvą. Vėl atkreipkite dėmesį, kad dėliojant vilnos kuokštelius, neliktų nei mažiausio tarpelio.
3. Ant apykaklės vidurio viršaus, priešinga kryptimi (vertikaliai) dėliokite antrą vilnos sluoksnį.
Dar kartą dėliokite apykaklės kraštus tokia pat kryptimi, kaip ir pats pirmas sluoksnis. Taigi, apykaklės kraštai bus išdėlioti viena kryptimi, o vidurys – dviem.
4. Viską supurkškite muiluotu vandeniu. Vanduo turi būti drungnas.
Sigita į 1 litrą vandens sutarkuoja gabalą ūkiško muilo. Vėliau 2 valgomuosius šaukštus šios mišinio skiedžia 2 litrais vandens. Tokios konsistencijos muiluotą vandenį naudoja veltiniams.
Šlapią vilną uždenkite dar viena apsaugine plėvele, papurkškite, pamuiluokite ir švelniai paglostykite. Paspauskite paviršių, kad visa vilna permirktų. Plėvelę nuimkite.
5. Dėliokite dekorą. Kokį – kiekvienos auksarankės fantazijos reikalas. Tai gali būti ir abstraktūs raštai, ir augalų motyvai, gėlės.
Stenkitės dėlioti plonai, kad apykaklė nepastorėtų. Tada vėl supurkškite, uždenkite plėvelę ir vėl, tik šį kartą – ilgiau – paspauskite, paglostykite apie 10 minučių.
6. Kietai susukite paruoštą ir iš abiejų pusių plėvele apsaugotą vilną į ritinį (patogiausia – ant lazdos), galus užriškite.
Sigita iš pradžių kočioja 100 kartų nestipriai paspausdama, paskui – dar 200 kartų jau paspausdama stipriau. „Šį sunkų fizinį darbą man padeda dirbti sūnus, vyriškos rankos čia praverčia“, – pataria meistrė.
Išvyniokite ir, jei matosi, kad sausoka, vėl papurkškite muiluotų vandeniu. Susukite apykaklę jau kita kryptimi ir vėl kočiokite 300 kartų.
7. Pakočioję apykaklę iš ilgio ir iš pločio, išvyniokite ir padarykite iš kraštų bangeles. Visą kraštą aplinkui truputį patempkite, kad susidarytų bangos. Tai reikia daryti ypač atsargiai, kad apykaklė neįplyštų, nes ji dar nėra stipriai suvelta.
Apykaklę vėl susukite ir kočiokite, bet tik iš pločio, 300 kartų. Sigita apykaklei iš pločio kočioti kartais naudoja bambukinį kilimėlį, taip susivelia stipriau, patogu suvynioti.
Jei išvynioję matote, kad kažkuris apykaklės kraštas nesusivėlęs, pakartokite kočiojimą, tik trumpiau.
Apykaklę sulankstykite, ištrinkite muilu ir mėtykite į vonios dugną 30–40 kartų. Vėl išlankstykite, sulankstykite, išmuiluokite ir vėl mėtykite.
Gaminio kraštai turi pagražėti, jis pats sumažėja, nes nuo smūgių ima trauktis.
Įmerkite apykaklę akimirkai į karštą vandenį ir mėtykite, kol atauš.
8. Apykaklę išskalaukite, gražiai ištampykite bangeles ir padėkite džiūti. Išdžiuvus, išlyginkite lygintuvu.
Šalį galima papuošti veltomis gėlėmis ar kitais akcentais.