Vėluojančios miško ir daržo gėrybės stebina kainomis

Vėluojančios miško ir daržo gėrybės stebina kainomis

Vė­luo­jan­čios miš­ko ir dar­žo gė­ry­bės ste­bi­na kai­no­mis

Trys eu­rai už lit­rą vo­ve­rai­čių, ke­tu­ri eu­rai už lit­rą miš­ko avie­čių, 40 cen­tų už ki­log­ra­mą bul­vių. To­kios kai­nos Kel­mė­je. Ne­daug už­dir­ban­čio pro­vin­ci­jos gy­ven­to­jo pi­ni­gi­nei tai tik­ras iš­šū­kis, ta­čiau gry­bais pre­kiau­jan­tis Bro­nis­lo­vas 10 lit­rų rau­do­ni­kių iš­pre­kia­vo per va­lan­dą.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Vo­ve­rai­čių kai­ną pa­tri­gu­bi­no

Kel­mės cent­re, „Ma­xi­mos“ priei­go­se, kas­dien įsi­ku­ria miš­ko, so­do ir dar­žo gė­ry­bių par­da­vė­jai. Iš Šau­kė­nų se­niū­ni­jos Ši­lo Pa­vė­žu­pio at­vy­kęs pen­si­nin­kas Bro­nis­lo­vas Bal­kai­tis iš kar­to­ni­nės dė­žės į lit­ro tal­pos plas­ti­ko ki­bi­rė­lius dė­lio­ja vo­ve­rai­tes. Jų šį­ryt į Kel­mę at­ve­žė 15 lit­rų. Už lit­rą pra­šo tri­jų eu­rų.

Tu­rė­jo ir de­šimt lit­rų rau­don­vir­šių. Bet juos per pir­mą­ją pre­ky­bos va­lan­dą iš­pir­ko, nors už tri­jų lit­rų ki­bi­rė­lį pra­šė po 7 eu­rus.

Už vo­ve­rai­čių lit­rą po­nas Bro­nis­lo­vas pra­šo tri­jų eu­rų. Per­nai lit­rą par­duo­da­vęs po eu­rą, nes šių gry­bų bū­da­vo daug. Šie­met gry­bų pri­rink­ti sun­kiau. Be to, jų se­zo­nas vė­luo­ja maž­daug tri­mis sa­vai­tė­mis. Anks­tes­niais me­tais gry­bų ras­da­vo ge­gu­žės pa­bai­go­je, gry­bau­da­vo vi­są bir­že­lį. Šie­met rim­tes­nis gry­ba­vi­mo se­zo­nas pra­si­dė­jo tik nuo lie­pos. Rau­don­vir­šiai pra­dė­jo dyg­ti tik praė­ju­sią sa­vai­tę.

10 lit­rų rau­do­ni­kių ir 15 lit­rų vo­ve­rai­čių po­nas Bro­nis­lo­vas drau­ge su žmo­na pri­rin­ko per vie­ną die­ną. Gry­ba­vo sek­ma­die­nį, apie aš­tuo­nias va­lan­das, Šau­kė­nų miš­kuo­se.

„Per die­ną, par­da­vęs gry­bus, už­dir­bu apie 50 eu­rų. Man, pen­si­nin­kui, tai ne­blo­gi pi­ni­gai. Iš tų prie­dų su­si­tvar­ko­me nea­ti­dė­lio­ti­nus rei­ka­lus, – džiau­gia­si gry­bau­to­jas. – Ir svei­ka ju­dė­ti, kvė­puo­ti miš­ko oru. Jei­gu vie­ną ki­tą er­kę ir pa­gau­ni – ne bė­da. Pa­rė­jęs ap­si­žiū­riu, daž­niau­siai dar bū­na neį­si­siur­bu­si. At­sik­ra­tau.“

Pa­vė­žu­piš­kis gry­bau­ja nuo vai­kys­tės. Au­go Pap­rū­džiuo­se, ša­lia Kūp­rės miš­ko. Da­bar ir­gi gy­ve­na ša­lia miš­ko, tik Šau­kė­nų se­niū­ni­jo­je.

Kai bu­vo dar­bin­go am­žiaus, gry­bau­da­vo po dar­bo, sa­vait­ga­liais ar­ba per ato­sto­gas. Pir­miau­sia pa­si­ruoš­da­vo at­sar­gų sa­vo šei­mai, pa­skui gry­bų par­duo­da­vo.

Kol Bro­nis­lo­vas pre­kiau­ja gry­bais, jo žmo­na Šau­kė­nų ir Ši­lo Pa­vė­žu­pio miš­kuo­se gry­bau­ja. Gal­būt dar šian­dien, par­da­vęs va­ka­rykš­tį krai­tį, ir jis pri­si­jungs prie žmo­nos. Jei­gu bus ką par­duo­ti, ry­toj vėl at­va­žiuos į Kel­mę.

Uo­gas par­duo­ti sun­kiau

Prie­šais Bro­nis­lo­vą miš­ko avie­tė­mis pre­kiau­ja Jad­vy­ga iš Pak­ra­žan­čio se­niū­ni­jos. Į lit­ro plas­ti­ko ki­bi­rė­lius kruopš­čiai su­rink­tos smul­kios miš­ko uo­gos. Už lit­rą pra­šo ke­tu­rių eu­rų. Per­nai par­duo­da­vo po pust­re­čio eu­ro. Vos at­va­žiuo­da­vo – pir­kė­jai kaip mat iš­graibs­ty­da­vo. Bet uo­gų bu­vo dau­giau, jos stam­bes­nės, grei­čiau pri­rink­da­vo.

Pre­ky­ba uo­go­mis se­ka­si kiek sun­kiau ne­gu gry­bais. Uo­gie­nei daug avie­čių ne­pri­pirk­si, o pa­ra­gau­ti dar yra braš­kių. Jos pa­bran­gu­sios, bet ki­log­ra­mą dar ga­li gau­ti už 3–3,5 eu­ro.

Jad­vy­gai uo­ga­vi­mas – jos gy­ve­ni­mo bū­das. Šian­dien at­ve­žė ne­di­de­lį ki­bi­rą uo­gų. Jų pri­rin­ko per pus­die­nį. Par­duo­ti li­ko dar ke­li lit­rai. Gy­ve­na ne­to­li miš­ko. Gar­baus am­žiaus mo­te­ris sa­ko ne­su­si­lai­kan­ti ne­pauo­ga­vu­si. Tik avie­tės šie­met la­bai pra­stos. Krū­mai nu­džiū­vę. Uo­gos – smul­kios. Ke­lias va­lan­das tu­ri su­gaiš­ti, kol pri­grai­bai po­rą lit­rų.

„Dar­žus ra­vė­ti pa­si­len­kus man leng­viau. O nuo uo­ga­vi­mo įskaus­ta strė­nos. Ne­ra­šy­kit kiek man me­tų. Ka­va­lie­riai su­ži­nos, juok­sis, – hu­mo­ro ne­sto­ko­ja uo­gau­to­ja. – Ir taip ne­la­bai kas ti­ki, kad aš priuo­gau­ju. Ir neaiš­ki­nu. Sa­kau – anū­kės pri­rin­ko.“

Prieš ke­lias die­nas Jad­vy­gos vie­to­je sė­dė­jo pre­kiau­to­jos mė­ly­nė­mis. Uo­gau­to­jos at­va­žia­vo iš Tau­ra­gės. Mat čia – ma­žes­nė kon­ku­ren­ci­ja. Už lit­rą mė­ly­nių pra­šė 5 eu­rų, ta­čiau praei­viai bu­vo kuk­lūs, mie­liau pir­ko po pu­sę lit­ro uo­gų, tik pa­ra­gau­ti.

„Šir­dis pa­smo­ko. Sug­rie­ši­jau. Se­niai mė­ly­nių be­ra­ga­vau“, – sa­kė pu­sės lit­ro stik­lai­niu­ką var­ty­da­ma pen­si­nin­kė. Pre­kiau­to­ja su­bė­rė uo­gas į mai­še­lį.

Jau­na ma­ma nu­pir­ko lit­rą uo­gų vai­kams. Pas­vars­tė, jog pi­giau vy­nuo­gės, kai per­ki su ak­ci­ja išei­na tik po­ra eu­rų už ki­log­ra­mą. Bet no­ri­si pa­ra­gau­ti ir miš­ko uo­gų.

Dar­žo­vės vė­luo­ja pu­sant­ro mė­ne­sio

Šie­met vė­luo­ja ir dar­žo gė­ry­bių der­lius. Tur­ge­lio priei­go­se vers­li­nin­kė Al­ma Gry­bie­nė par­da­vi­nė­ja anks­ty­vą­sias bul­ves, agur­kus, žir­nius, žie­di­nius ko­pūs­tus, so­do avie­tes ir ši­lauo­ges.

Anks­ty­vo­sios bul­vės at­vež­tos iš už­ven­tiš­kio ūki­nin­ko Al­gi­man­to Vaup­šo ūkio ir iš Kau­no ra­jo­no Za­pyš­kio. Ki­log­ra­mas stan­dar­ti­nių bul­vių – 40 eu­ro cen­tų. Ne­pi­giau už svo­gū­nus, jų ki­log­ra­mas – 50 cen­tų. Ne­di­de­lį žie­di­nį ko­pūs­tą ga­li­ma nu­pirk­ti už pu­sant­ro eu­ro, di­des­nį – už po­rą eu­rų.

„Anks­ty­vo­sios dar­žo­vės šie­met vė­luo­ja, – sa­ko pre­kiau­to­ja. – Kai­nos taip pat šiek tiek aukš­tes­nės ne­gu per­nai.“

Len­kiš­ka pro­duk­ci­ja pi­ges­nė už lie­tu­viš­ką. So­do avie­čių ki­log­ra­mas – 2 eu­rai.

Už­ven­tiš­kis ūki­nin­kas Al­gi­man­tas Vaup­šas, sa­ko, jog dar­žo­vės šią va­sa­rą vė­luo­ja maž­daug pu­sant­ro mė­ne­sio. Il­gai už­si­tę­sęs pa­va­sa­ris ir pa­sta­ruo­ju me­tu dar neat­šy­lan­čios nak­tys truk­do aug­ti. Jau pra­de­da kenk­ti ir už­si­tę­sę sau­si orai.

Pa­va­sa­rį ūki­nin­kui pa­si­se­kė, nes apie Už­ven­tį li­jo ma­žiau ne­gu ki­to­se vie­to­se, ta­čiau da­bar dar­žo­vėms jau pra­de­da trūk­ti drėg­mės.

Dėl šie­met su­dė­tin­ges­nių au­gi­ni­mo są­ly­gų ūki­nin­kas sa­ko ne­ga­lįs dar­žo­vių daug bran­gin­ti, nes pir­kė­jai rink­sis len­kiš­kas.

Au­to­rės nuo­tr.

Vai­siais ir dar­žo­vė­mis gat­vė­je pa­sta­ty­to­je pa­la­pi­nė­je pre­kiau­jan­ti Al­ma Gry­bie­nė sa­kė, jog lie­tu­viš­kas dar­žo­ves jai tie­kia Kau­no ir Kė­dai­nių ra­jo­nų ūki­nin­kai, uo­gas šiuo me­tu la­biau ap­si­mo­ka vež­tis iš Len­ki­jos.

Pen­si­nin­kas iš Ši­lo Pa­vė­žu­pio Bro­nis­lo­vas Bal­kai­tis iš pat ry­to bu­vo par­da­vęs vi­sus rau­don­vir­šius, ku­rių tu­rė­jo 10 lit­rų, ir ne­ma­žą da­lį vo­ve­rai­čių.

Avie­tes iš miš­ko par­da­vi­nė­jo vie­nin­te­lė Jad­vy­ga iš Pak­ra­žan­čio se­niū­ni­jos. Pre­ky­ba se­kė­si sun­kiau ne­gu gry­bų par­da­vė­jams, ta­čiau be­li­kę par­duo­ti tik tris lit­rus.

Vė­luo­jan­čios bul­vės – šie­met ne­pi­gios.