
Naujausios
Tavo gėlė
Veronikos
Giedrius RUMĖ
Gėlininkas
Veronikos (lot. Veronika) priklauso bervidinių (Scrophulaceae) šeimai. Gentis didžiulė – per 300 rūšių, paplitusių visame pasaulyje; labiausiai – Europoje (ypač Viduržemio jūros regione) ir Azijoje. Daugelis jų visai neblogai jaučiasi ir Lietuvoje. Turime net 21 rūšį, natūraliai augančią mūsų pievose. Ne viena iš jų yra dekoratyvi, tinkama auginti ir arčiau namų.
Veronikų gentis labai įvairi. Yra vienmečių augalų, tačiau diduma jų – daugiametės žolės, kartais – nedideli puskrūmiai. Stiebai statūs ar šliaužiantys; lapai pražanginiai, kartais menturiniai, neretai dantyti. Žiedai nedideli, kekės ar varpos žiedynuose. Dažniausiai jie mėlyni ar žydri, bet pasitaiko ir baltai ar rausvai pražystančių formų. Yra smulkių, žeme rėpliojančių augalų, bet kai kurios rūšys, tikriausiai bandydamos pasiekti dangų, išstypsta ir iki pusantro metro.
Pradėkime nuo mažiausių. Siūlinės veronikos (V. filiformis) vardas gana tikslus: jos stiebai plonyčiai, prigludę prie žemės, šliaužiantys į visas puses; žydintis augalas vos 3–5 cm ūgio. Žiedai pavieniai, tokiam smulkiam augalui net stamboki, išaugantys iš nedidelių lapelių pažastėlių. Žydi pavasarį (balandį–gegužę), labai gausiai ir įspūdingai. Į gėlyną geriau neįsileiskite, nes pernelyg greitai plinta. Geriau pasodinkite į pievą ar ant šlaito – neatsidžiaugsite jos žydru pavasario žiedų kilimėliu. Tai tipiškas Europos kalnų pievų augalas. Ištrūkęs iš gėlynų ir sulaukėjęs, kartais Lietuvoje užtinkamas ir natūraliai augantis. Visiškai nereikli rūšis – puikiai jaučiasi net ir nederlingose žemėse. Gerai žiemoja, ir tik pliki speigai gali ją pražudyti. Tiesa, ši veronika ir apšalusi atsigauna vos iš kelių likusių gyvų pumpurų.
Gulsčioji veronika (V. prostrata) auga ir Lietuvos pušynuose. Tiesa, pas mus ji reta. Labiau paplitusi Centrinėje Europoje, Mažojoje Azijoje, Sibire. Nežydintys šios veronikos stiebai driekiasi pažeme. Žiedynai – vos 10 cm aukščio, gausiai apkibę lelijiškai mėlynais žiedais (yra ir baltažiedžių formų). Nuostabus atradimas – ‘Aztec Gold’ – ši šliaužiančios veronikos forma menkai žydi, tačiau jos lapija – ryškiai geltonos spalvos, nepažaliuojanti visą vegetacijos sezoną! Žydi gegužę. Peržydėjusią derėtų smarkiai apkarpyti, kad neaugintų sėklų ir vėl suvešėtų. Labiausiai tinka alpinariumams. Geltonlapę formą tinka auginti ir kaip kiliminį augalą. Mėgsta drėgmę, bet gerai ištveria ir ilgesnes sausras. Gerai žiemoja nedengta.
Paprastosios veronikos (V. chamaedrys) nereikia nei sėti, nei sodinti – kartais ji pati nekviesta išdygsta darže ar prie šiukšlyno. Jos pilna visur: pakelėse, pievose, pamiškėse, krūmuose, miško aikštelėse, nes ji – plačiai paplitęs vietinis augalas. Auga 10–40 cm aukščio (priklauso nuo augimo sąlygų – sausesnėse vietose ir bergždesnėse dirvose bus kresnesnė, šlapesnėse, derlingesnėse išstyps), kiek išdrikusiais kereliais. Žydi labai gausiai pavasario pabaigoje. Puikus dekoratyvinis augalas, noriai ir nesunkiai auginamas natūralistinio stiliaus gėlynuose. Visiškai nereikli.
Gencijoninė veronika (V. gentianoides), priešingai, pritaps tik ten, kur jos šaknys niekuomet nestokos drėgmės; sausuose gėlynėliuose ji tik skurs. Iki žydėjimo šis augalas beveik nepastebimas, jos gana plačių (palyginti su kitų rūšių) lancetiškų lapų rozetės nedaug tepakyla nuo žemės. Tačiau atėjus metui pražysti (birželio pradžioje), purūs varpos formos žiedynai kartais pasiekia net 45 cm aukštį. Žiedai stamboki, iki 1 cm skersmens, labai išraiškingi ir patrauklūs, žydros spalvos. Žydi iki 2–3 savaičių. Jei pakanka drėgmės, žaliuoja iki pat vėlyvo rudens. Sausesnėje vietoje peržydėjusią dažniausiai užpuola miltligė, ir augalas tampa atstumiančiai nedekoratyvus. Kadangi ši rūšis užmezga gausias sėklas, nepamirškite nupjauti peržydėjusius žiedynus. Jei tik pakaks drėgmės, gerai augs bet kokioje žemėje, saulėtoje vietoje. Nors kilusi iš Pietų Europos, Lietuvoje žiemoja be rūpesčių. Kartais auginama kultūrinė šios veronikos forma ‘Variegata’ su baltu lapų krašteliu. Mano nuomone, natūrali, žalialapė rūšis yra gražesnė.
Gerai Lietuvoje auga ir kita pietietė – iš mažosios Azijos atkeliavusi V. armena. Tai nedidelis 10–15 cm aukščio puskrūmis su labai siaurais, spygliškais lapeliais. Gegužę ar birželį pražysta mėlynais žiedais. Yra rausvažiedžių kultūrinių formų. Šios veronikos žiedai malonaus aromato. Tinka alpinariumams. Jai būtina šarminė, grubi, bet laidi dirva. Viena iš nedaugelio rūšių, visiškai nesibijanti sausrų. Nedaug nuo jos skiriasi V. caucasica – gal tik kiek šviesesniais žiedais.
V. austriaca – vešli, gausiai lapuota, ilgai ir audringai žydinti veronikų rūšis. Žydintys kerai ištįsta iki 30–70 cm aukščio. Žiedai tankiose, gausiose kekėse, ryškiai mėlyni. Plačiai auginama ‘Knalblaw’ forma. Žydi gegužę – liepą. Plačialapė veronika (V. teucrium) identiška ką tik aprašytajai – skiriasi tik pastebimai platesniais, grubiau dantytais lapeliais. Labai senas dekoratyvinis augalas: gėlynuose jau nuo šešioliktojo amžiaus pabaigos. Lietuvoje laikoma apyrete. Prieš porą dešimtmečių kaimyninio rajono pamiškėje man teko regėti nemažą žmogaus rankų dar nepaliestą natūralią jos koloniją. Plačialapė veronika dažniausiai žydi mėlynais žiedais. Gerokai retesnės šviesesnio, žydroko atspalvio formos. Laukinėje populiacijoje labai skiriasi savo ūgiu – nuo 30 iki 70 cm.
Labiausiai vertinamos kompaktiškos, neišvirstančiais stiebais formos. Varpotoji veronika (V. spicata) kaip tik tokia. Tai gana dažnas ir sausesnių Lietuvos pievų ar smėlynų augalas. Žydintys kereliai yra 40 cm aukščio. Lapai gana vešlūs, sodriai žali, stiebai statūs, tvirti. Žiedynai – ilgos, tankios varpos. Patys žiedai smulkūs, bet labai gausūs. Žydi nuo birželio pradžios, mėnesį ar pusantro. Laukinės formos rečiau auginamos: selekcininkai yra sukūrę gerokai dekoratyvesnių šios rūšies veislių, besiskiriančių ūgiu ar žiedynų spalvomis (mėlyna, violetinė, balta). Būtina paminėti populiariąją ‘Rotfuchs’ ryškiai rausvais žiedynais. Varpotoji veronika dirvai nereikli, auga paprasčiausioje daržo žemėje, saulėtoje, tiek drėgnoje, tiek sausesnėje vietoje. Gerai žiemoja.
Žiloji veronika (V. incana) paplitusi Pietryčių Europoje bei Rytų Azijoje. Išauga iki 20–40 cm. Panaši į varpotąją, tik jos lapeliai apaugę tankiais pūkeliais, todėl augalas atrodo pilkšvas. Žydi liepos mėnesį melsvais žiedais. Mėgsta purias dirvas ir saulę.
Siūlinė veronika. Labai gausiai ir įspūdingai žydi pavasarį.
Gencijoninė veronika pritaps ir puošni bus tik ten, kur jos šaknys niekuomet nestokos drėgmės.
Plačialapė veronika senas augalas – gėlynuose auginama nuo šešioliktojo amžiaus pabaigos.
Giedriaus Rumės nuotr.