
Naujausios
Verslo liudijimai – nuo 1 iki 585 eurų
Šiaulių savivaldybės taryba pritarė naujiems 2016 metų verslo liudijimų mokesčiams. Dalis verslo liudijimų brangs.
Simona KVEDERYTĖ
simona.k@skrastas.lt
Didėja ir dėl didesnės minimalios algos
Šiaulių savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėjos pavaduotojos Vidos Lašinienės teigimu, kitąmet visi gyventojai už verslo liudijimus, leidžiančius dirbti neribojant teritorijos, mokės 585 eurus per metus. Pernai dauguma šių verslo liudijimų kainavo 540 eurų.
2016 metais nuo 540 iki 585 eurų didės valstybės nustatytas minimalus fiksuotas pajamų mokesčio dydis, todėl dalis verslo liudijimų ir pabrango. Šis minimalaus fiksuoto pajamų mokesčio dydžio augimas susijęs su minimalios algos didėjimu.
Įsigyjant verslo liudijimus miesto teritorijoje populiariausioms veiklos rūšims, tokioms kaip statyba, kirpyklų ir kosmetikos salonų paslaugos, prekyba ir panašioms, nustatytas minimalus fiksuotas pajamų mokesčio dydis – 585 eurai.
Betono, gipso ir cemento gaminių gamintojams, automobilių techninės priežiūros ir remonto meistrams, specialiuosius statybos darbus atliekantiems statybininkams ir baldų gamintojams šiais metais už verslo liudijimus buvo nustatyti įkainiai nuo 626 iki 782 eurų, o 2016 metais jie už verslo liudijimus mokės 585 eurus.
Yra ir po vieną eurą
54-ių Šiaulių mieste vykdomų veiklų verslo liudijimai kainuoja vos vieną eurą. Taryba papildė šį sąrašą dar viena veikla – aplinkos tvarkymas, gatvių valymas, sniego ir ledo šalinimas.
Tiek pat kainuoja verslo liudijimai ateinančioms auklėms, fotografų ir operatorių paslaugoms, juvelyrinių papuošalų gamintojams ir taisytojams, apgyvendinimo, kaimo turizmo paslaugų teikėjams ir panašiai.
Politikai, pernai įvesdami vieno euro mokestį, siekė paskatinti žmones imtis darbo, ištraukti verslą iš šešėlio. Jis taikytas nepopuliariausioms veikloms – auklėms, muzikantams (išskyrus koncertuojančius), konditerijos kepinių kepėjams. Taip pat užsiimantiems batų valymu, žvakių liejimu, siuviniais ar mezgimu.
Tačiau, Ekonomikos skyriaus vedėjos pavaduotojos V. Lašinienės teigimu, žymių pokyčių neįvyko.
„Šios veiklos itin populiarios netapo. Pavyzdžiui, pernai už auklės verslo liudijimą gyventojai mokėjo apie 313 litų per metus, o šiemet vieną eurą. Išsiėmė septynis liudijimus, šiemet irgi tiek pat", – sakė Ekonomikos skyriaus vedėjo pavaduotoja.
Mokesčių didinimas veda į šešėlį
Šiemet populiariausios veiklos išliko tokios pat, kaip ir 2014 metais. Tai – prekyba, kirpyklų, kosmetikos kabinetų, salonų, soliariumų veikla, statybos baigimo apdailos ir valymo darbai, specialieji statybos darbai, variklinių transporto priemonių techninė priežiūra ir remontas.
2014 metų sausio–rugpjūčio mėnesiais Šiauliuose verslo liudijimus įsigijo 3145 gyventojai. Šiemet jų kiek daugiau – 3377. Jie miesto biudžetą papildė daugiau nei 254 tūkstančiais eurų.
Apie 75 procentai visų verslo liudijimų – lengvatiniai. Juos įsigijo 2520 šiauliečių. 1028 – bedarbiai, įregistruoti Darbo biržoje. Lengvatomis taip pat naudojosi dirbantys (tarnaujantys) asmenys, individualių įmonių savininkai, ūkinių bendrijų tikrieji nariai, gaunantys su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų – jų buvo 621. Verslo liudijimus su nuolaida įsigijo 307 pensininkai.
Šiaulių teritorinės darbo biržos direktoriaus Rimundo Domarko teigimu, kol kas bedarbių, norinčių su lengvata įsigyti verslo liudijimą, skaičius šiemet yra bent 100 mažesnis.
„Verslo liudijimas yra tramplinas, padedantis susikurti savo darbo vietą. Tačiau tik retas turbūt sukuria ilgalaikę. O verslo liudijimo branginimas turi du galus. Dalis tokių smulkių verslininkų nueina į šešėlį“, – sakė R. Domarkas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ŠUOLIS: Šiaulių savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėjo pavaduotoja Vida Lašinienė teigimu, verslo liudijimų, leidžiančių verstis visoje šalyje, kainos kyla nuo 540 iki 585 eurų.